reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Náboženství a okultismus
Čarodějnické procesy v Kodani: Černá magie prý překazila královskou svatbu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.3.2021
3.9tis
Loď s princeznou se dostala do bouře. FOTO: Pixabay
656
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Loď s nevěstou skotského krále stihne silná bouře a plavidlo se málem potopí. Před soudem stane muž, který prý plavidlo nevybavil tak, aby dokázalo vzdorovat počasí. Ten se ale brání. Loď se prý ocitla pod útokem démonů vyslaných místními čarodějnicemi.

Loď s princeznou se dostala do bouře. FOTO: Pixabay Za incident podle obhajoby Valkendorffa mohou čarodějnice. FOTO: Pixabay Skotský král Jakub I. Stuart  zuří. Manželka mu uvízne na severu. FOTO: Daniel Mytens I. / Creative Commons / Public Domain Incident se zdržením Anny Dánské inspiruje jejího nastávajícího k dalším procesům. FOTO: Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain

Skotský král Jakub I. Stuart (1566–1625) si v roce 1589 jako svou nastávající, která mu pochopitelně pomůže upevnit politické vztahy, vybírá čtrnáctiletou dceru dánské krále, princeznu Annu Dánskou (1574–1619).

Nevěsta se nalodí v Kodani, odkud má za deset dnů dorazit do Skotska, jenže na moři se rozpoutá silná bouře, která princezninu loď silně poškodí a téměř potopí. Flotila je donucena přistát u břehů Norska a na několik dalších týdnů se tam uchýlit do bezpečí.

Admirál dánské flotily z nějakého důvodu z bouře obviní manželku vysoce postavené úředníka, kterou v Kodani urazil člen jeho posádky. Mohla tato žena z pomsty seslat na loď nevychovaného námořníka bouři?

Skotský král je nucenou změnou plánů pochopitelně zcela rozzuřen, o to více, že i jeho loď se nakonec musela potýkat s nezvykle silnou bouří. Záležitost se proto velmi záhy dostává před soud, který je tou dobou ohromen čarodějnictví a temným uměním.

Za incident podle obhajoby Valkendorffa mohou čarodějnice. FOTO: Pixabay

DÉMONI NA LODI

V létě roku 1590 stanou před soudem v Kodani první obvinění. Původně admirál královské lodi viní dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa z toho, že plavidlo nedostatečně vybavil a proto nedokázalo odolávat počasí.

Valkendorff ovšem zvolí protřelý způsob obrany a prohlásí, že bouři způsobily čarodějnice v domě tamní tkadlenky Karen. Čarodějnice údajně posílaly malé démony do prázdných sudů na lodích. Ti se pak vysápali ven a způsobili bouři.

Karen je následně zatčena, během mučení se přiznává a označuje další čarodějnice, s jejichž pomocí měla seslat bouři na královskou flotilu. Jednou z nich byla Anna Koldings. Ta během mučení popisuje, jak se skupina žen shromáždila v domě Karen, kde způsobily bouři přesně tak, jak vylíčil Valkendorff.

Bylo by ale něco takového skutečně možné? Rituály za účelem ovlivňování počasí jsou lidstvu známé už od pravěku, kdy se jimi naši předkové pokoušeli zajistit dobrou úrodu. Mohly je tentokrát kodaňské čarodějnice využít k tomu, aby očarovaly počasí a zhatily královy plány nebo jej dokonce ohrozily na životě?

Skotský král Jakub I. Stuart zuří. Manželka mu uvízne na severu. FOTO: Daniel Mytens I. / Creative Commons / Public Domain

KRÁL SE ZLOBÍ

Upálení dvou odsouzených čarodějnic v Kodani, které se přiznaly k záměrnému napadení královské flotily pomocí kouzel, inspiruje Jakuba I. Stuarta posedlého touhou po odstranění čarodějnické praxe k založení vlastního tribunálu ve Skotsku.

Před soudem v Severním Berwicku se postupně mnoho desítek obžalovaných, z nichž velká část skončí na hranici. Mezi obviněnými jsou i příslušníci skotské šlechty. Někteří se během mučení přiznávají k účasti na čarodějnických sabatech, další dokonce k pokusům o otrávení krále.

Skutečně se čarodějnice pokoušely zabít skotského krále? Je více než zřejmé, že veškerá doznání v procesech, které odstartovala bouře na moři, byla vynucená. Lze předpokládat, že bouře ohrožující dánskou princeznu byla zcela přirozeného původu a životy ztracené při následném honu na čarodějnice leží na bedrech dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa, který magii využil jako výmluvu pro vlastní neschopnost.

Incident se zdržením Anny Dánské inspiruje jejího nastávajícího k dalším procesům. FOTO: Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain
Foto: Pixabay, Daniel Mytens I., Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain (úvodní foto: Pixabay)
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 29.6.2022 1.7tis
Legendární Zlatý chrám byl postaven v indickém státě Paňdžáb u jezírka, kde podle legend rozjímal Buddha. Toto průzračné jezero dnes známe pod názvem Amritsar.   Jde prý o jezero nesmrtelnosti, protože v překladu jeho indický název značí nádobu nektaru nesmrtelnosti. A skutečně místí voda má podle mnohých svědectví léčivé účinky! Srdcem komplexu je chrám Hari […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.0tis
Všechno to začíná roku 2006 v třípokojovém domku na předměstí australského Sydney. George a Lina Tannousovi tu vedou poklidný život spolu se svým sedmnáctiletým synem Mikem. V září ale rodinu zasáhne strašlivá zpráva – Mikea srazilo auto a zemřel. Pak se začnou dít nevysvětlitelné věci… Rodiče jsou zdrceni ztrátou jediného dítěte a při svém zoufalství […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.0tis
Na hřbitově v irském městě Belfast bylo v létě roku 2012 rušněji než obvykle. Na pařezu, který se zde nachází, se totiž objevil obrázek nápadně připomínající tvář Ježíše Krista.     Je přitom záhadou, jak se na dřevo dostal. Pařez se nachází v těsné blízkosti hrobu Rebeccy Steven, která zde byla ve svých šestnácti letech […]
od Mirek Brát 22.6.2022 2.5tis
Za představitele nejstaršího univerzálního náboženství je považován Buddha, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Na jeho počest bylo vztyčeno množství soch. V jedné takové soše představuje Buddha i originálního povodňového proroka. Co proroctví spojené s touto Buddhovou sochou říká? V okolí hory Emejšan v Čínské lidové republice se nachází oblast, kterou najdete i na mapě Světového kulturního dědictví UNESCO. Ve výčtu […]
od Mirek Brát 19.6.2022 2.7tis
Otázky: „Jak se jmenujete, jaké je vaše jméno?“, jsou těmi prvními replikami, kterými velmi často začíná obecná komunikace a dialog. S Božím jménem je to jinak. Jaksi se nesluší brát toto jméno do úst nadarmo. Příkladem je i křesťanství a judaismus. Jak tedy oslovovat Boha? Lidé se pídí po Božím jméně především v Bibli. To je […]