Domů     Náboženství a okultismus
Čarodějnické procesy v Kodani: Černá magie prý překazila královskou svatbu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 16.3.2021
3.9tis
Čarodějnické procesy v Kodani: Černá magie prý překazila královskou svatbu
Loď s princeznou se dostala do bouře. FOTO: Pixabay
656
SDÍLENÍ
3.9tis
ZOBRAZENÍ

Loď s nevěstou skotského krále stihne silná bouře a plavidlo se málem potopí. Před soudem stane muž, který prý plavidlo nevybavil tak, aby dokázalo vzdorovat počasí. Ten se ale brání. Loď se prý ocitla pod útokem démonů vyslaných místními čarodějnicemi.

Loď s princeznou se dostala do bouře. FOTO: Pixabay Za incident podle obhajoby Valkendorffa mohou čarodějnice. FOTO: Pixabay Skotský král Jakub I. Stuart  zuří. Manželka mu uvízne na severu. FOTO: Daniel Mytens I. / Creative Commons / Public Domain Incident se zdržením Anny Dánské inspiruje jejího nastávajícího k dalším procesům. FOTO: Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain

Skotský král Jakub I. Stuart (1566–1625) si v roce 1589 jako svou nastávající, která mu pochopitelně pomůže upevnit politické vztahy, vybírá čtrnáctiletou dceru dánské krále, princeznu Annu Dánskou (1574–1619).

Nevěsta se nalodí v Kodani, odkud má za deset dnů dorazit do Skotska, jenže na moři se rozpoutá silná bouře, která princezninu loď silně poškodí a téměř potopí. Flotila je donucena přistát u břehů Norska a na několik dalších týdnů se tam uchýlit do bezpečí.

Admirál dánské flotily z nějakého důvodu z bouře obviní manželku vysoce postavené úředníka, kterou v Kodani urazil člen jeho posádky. Mohla tato žena z pomsty seslat na loď nevychovaného námořníka bouři?

Skotský král je nucenou změnou plánů pochopitelně zcela rozzuřen, o to více, že i jeho loď se nakonec musela potýkat s nezvykle silnou bouří. Záležitost se proto velmi záhy dostává před soud, který je tou dobou ohromen čarodějnictví a temným uměním.

Za incident podle obhajoby Valkendorffa mohou čarodějnice. FOTO: Pixabay

DÉMONI NA LODI

V létě roku 1590 stanou před soudem v Kodani první obvinění. Původně admirál královské lodi viní dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa z toho, že plavidlo nedostatečně vybavil a proto nedokázalo odolávat počasí.

Valkendorff ovšem zvolí protřelý způsob obrany a prohlásí, že bouři způsobily čarodějnice v domě tamní tkadlenky Karen. Čarodějnice údajně posílaly malé démony do prázdných sudů na lodích. Ti se pak vysápali ven a způsobili bouři.

Karen je následně zatčena, během mučení se přiznává a označuje další čarodějnice, s jejichž pomocí měla seslat bouři na královskou flotilu. Jednou z nich byla Anna Koldings. Ta během mučení popisuje, jak se skupina žen shromáždila v domě Karen, kde způsobily bouři přesně tak, jak vylíčil Valkendorff.

Bylo by ale něco takového skutečně možné? Rituály za účelem ovlivňování počasí jsou lidstvu známé už od pravěku, kdy se jimi naši předkové pokoušeli zajistit dobrou úrodu. Mohly je tentokrát kodaňské čarodějnice využít k tomu, aby očarovaly počasí a zhatily královy plány nebo jej dokonce ohrozily na životě?

Skotský král Jakub I. Stuart zuří. Manželka mu uvízne na severu. FOTO: Daniel Mytens I. / Creative Commons / Public Domain

KRÁL SE ZLOBÍ

Upálení dvou odsouzených čarodějnic v Kodani, které se přiznaly k záměrnému napadení královské flotily pomocí kouzel, inspiruje Jakuba I. Stuarta posedlého touhou po odstranění čarodějnické praxe k založení vlastního tribunálu ve Skotsku.

Před soudem v Severním Berwicku se postupně mnoho desítek obžalovaných, z nichž velká část skončí na hranici. Mezi obviněnými jsou i příslušníci skotské šlechty. Někteří se během mučení přiznávají k účasti na čarodějnických sabatech, další dokonce k pokusům o otrávení krále.

Skutečně se čarodějnice pokoušely zabít skotského krále? Je více než zřejmé, že veškerá doznání v procesech, které odstartovala bouře na moři, byla vynucená. Lze předpokládat, že bouře ohrožující dánskou princeznu byla zcela přirozeného původu a životy ztracené při následném honu na čarodějnice leží na bedrech dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa, který magii využil jako výmluvu pro vlastní neschopnost.

Incident se zdržením Anny Dánské inspiruje jejího nastávajícího k dalším procesům. FOTO: Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain
reklama
Související články
od Matěj Soukup 22.10.2021 1.9tis
Tradiční rituály domorodých kmenů Evropanům často připadají pramálo pochopitelné. Jeden z nich se však vymyká i z této kategorie. Pokud jste prožili život mezi domorodými Austrálci, vaše smrt měla často dalekosáhlé následky. Mezi Aboridžinci totiž víra v přirozenou smrt neexistuje. Aboridžinci považují smrt za výsledek působení zlých duchů často přivolaných někým, kdo byl v životě […]
od Jan Šedivý 21.10.2021 2.1tis
Lidé nikdy nepřistáli na Měsíci. Svět řídí tajné spolky. Letadla vypouští do vzduchu látky, které ovlivňují myšlení lidí. Takových a mnohých dalších konspiračních teorií je veřejný prostor plný. Některé konspirační teorie jsou spíše úsměvné, jiné mohou být značně nebezpečné, jak o tom svědčí kampaň odpůrců očkování v souvislosti s epidemií spalniček v Itálii, Německu, Rumunsku […]
od Mirek Brát 21.10.2021 2.9tis
Jedno z nejznámějších mariánských zjevení na Slovensku se odehrálo u obce Turzovka na severozápadě země. Panna Marie se zde zjevila hajnému Matúšovi Lašutovi (1916-2010). Co všechno Panna Marie panu Lašutovi sdělila? Psal se rok 1958, když pan Lašut během rozjímání spatřil postavu Panny Marie. Součástí jejich setkání byla i „projekce“ sedmi prorockých obrazů. Průběh zjevení […]
od Eva Soukupová 20.10.2021 2.7tis
Život pařížského písaře prý změní kniha mocného mága. Díky mnohaletému studiu dokáže proniknout do tajů alchymie, což mu prý přináší nejen obrovské bohatství, ale i nesmrtelnost. Podle různých svědectví jsou Flamel i jeho manželka spatřování ještě dlouho poté, co byli pohřbeni. Jeden z nejvýznamnějších evropských alchymistů Nicolas Flamel (asi 1330–1418), jehož život patří také mezi […]
od Eva Soukupová 19.10.2021 8.8tis
Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství. Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.     Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se […]