Skip to content

Čarodějnické procesy v Kodani: Černá magie prý překazila královskou svatbu

Loď s nevěstou skotského krále stihne silná bouře a plavidlo se málem potopí. Před soudem stane muž, který prý plavidlo nevybavil tak, aby dokázalo vzdorovat počasí. Ten se ale brání. Loď se prý ocitla pod útokem démonů vyslaných místními čarodějnicemi.

Skotský král Jakub I. Stuart (1566–1625) si v roce 1589 jako svou nastávající, která mu pochopitelně pomůže upevnit politické vztahy, vybírá čtrnáctiletou dceru dánské krále, princeznu Annu Dánskou (1574–1619). Nevěsta se nalodí v Kodani, odkud má za deset dnů dorazit do Skotska, jenže na moři se rozpoutá silná bouře, která princezninu loď silně poškodí a téměř potopí. Flotila je donucena přistát u břehů Norska a na několik dalších týdnů se tam uchýlit do bezpečí.

Admirál dánské flotily z nějakého důvodu z bouře obviní manželku vysoce postavené úředníka, kterou v Kodani urazil člen jeho posádky. Mohla tato žena z pomsty seslat na loď nevychovaného námořníka bouři?

Skotský král je nucenou změnou plánů pochopitelně zcela rozzuřen, o to více, že i jeho loď se nakonec musela potýkat s nezvykle silnou bouří. Záležitost se proto velmi záhy dostává před soud, který je tou dobou ohromen čarodějnictví a temným uměním.

Za incident podle obhajoby Valkendorffa mohou čarodějnice. FOTO: Pixabay
DÉMONI NA LODI

V létě roku 1590 stanou před soudem v Kodani první obvinění. Původně admirál královské lodi viní dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa z toho, že plavidlo nedostatečně vybavil a proto nedokázalo odolávat počasí.

Valkendorff ovšem zvolí protřelý způsob obrany a prohlásí, že bouři způsobily čarodějnice v domě tamní tkadlenky Karen. Čarodějnice údajně posílaly malé démony do prázdných sudů na lodích. Ti se pak vysápali ven a způsobili bouři.

Karen je následně zatčena, během mučení se přiznává a označuje další čarodějnice, s jejichž pomocí měla seslat bouři na královskou flotilu. Jednou z nich byla Anna Koldings. Ta během mučení popisuje, jak se skupina žen shromáždila v domě Karen, kde způsobily bouři přesně tak, jak vylíčil Valkendorff.

Bylo by ale něco takového skutečně možné? Rituály za účelem ovlivňování počasí jsou lidstvu známé už od pravěku, kdy se jimi naši předkové pokoušeli zajistit dobrou úrodu. Mohly je tentokrát kodaňské čarodějnice využít k tomu, aby očarovaly počasí a zhatily královy plány nebo jej dokonce ohrozily na životě?

Skotský král Jakub I. Stuart zuří. Manželka mu uvízne na severu. FOTO: Daniel Mytens I. / Creative Commons / Public Domain
KRÁL SE ZLOBÍ

Upálení dvou odsouzených čarodějnic v Kodani, které se přiznaly k záměrnému napadení královské flotily pomocí kouzel, inspiruje Jakuba I. Stuarta posedlého touhou po odstranění čarodějnické praxe k založení vlastního tribunálu ve Skotsku.

Před soudem v Severním Berwicku se postupně mnoho desítek obžalovaných, z nichž velká část skončí na hranici. Mezi obviněnými jsou i příslušníci skotské šlechty. Někteří se během mučení přiznávají k účasti na čarodějnických sabatech, další dokonce k pokusům o otrávení krále.

Skutečně se čarodějnice pokoušely zabít skotského krále? Je více než zřejmé, že veškerá doznání v procesech, které odstartovala bouře na moři, byla vynucená. Lze předpokládat, že bouře ohrožující dánskou princeznu byla zcela přirozeného původu a životy ztracené při následném honu na čarodějnice leží na bedrech dánského ministra financí Christoffera Valkendorffa, který magii využil jako výmluvu pro vlastní neschopnost.

Incident se zdržením Anny Dánské inspiruje jejího nastávajícího k dalším procesům. FOTO: Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain
Foto: Pixabay, Daniel Mytens I., Marcus Gheeraerts mladší / Creative Commons / Public Domain (úvodní foto: Pixabay)
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články