Skip to content

Záhadný drak z Číny

Draci patří k oblíbeným tvorům z bájí po celém světě. Obvykle s nimi bojují nebojácní hrdinové. Ale kde se v tak hojném počtu vzali? Je ovšem známo, že nebyli vždy stejní.

Zatímco ti naši chodili po pevnině, a když potřebovali, tak roztáhli křídla a letěli. Naopak draci z Číny nepotřebovali žádná křídla a vzduchem pluli stejným plazivým pohybem, jako po zemi.

V Číně je drak významným symbolem pro koncept jang – představující mužnost. A byl uctíván jako strážce deště a vody.

Podle profesora He Xina je zřejmě předobrazem draka určitý druh krokodýla s názvem Crocodylus porosus. Ten prý uměl vycítit změny tlaku vzduchu a tím i vlastně předpovědět, že bude brzy pršet. Také staří Babyloňané, Indové či Mayové uctívali krokodýly.

Ale nemusíme chodit daleko, vždyť i v Brně na radnici se chlubí svým „drakem“, neboli vycpaným krokodýlem.

Venkovní sochu draka připravuje i Jičín, jak ukazuje definitivní model. A návrhu nelze upřít (až na křídla) určitou podobnost s nálezem v Číně.

NÁLEZ V ČÍNĚ

Neobvyklý nález učinili obyvatelé na severu Číny, kde v poli, poblíž města Zhangjiakou v provincii Hebei, našli kostru draka. A jeho stavba ukazovala, že jde o typického čínského draka bez křídel. Jeho hlava poněkud připomínala lebku krávy s rohy.

Jinak nešlo o žádného drobečka. Na délku měla kostra kolem 18 metrů, nechyběly ani nohy a dlouhá páteř s celou řadou obratlů.

Nález u okolních obyvatel vyvolal samozřejmě velkou odezvu, stal se vděčným námětem fotografů a je natočen i na videu. Řada účastníků neobvyklé akce byla přesvědčena, že se stali svědky objevu kostry tradičního čínského draka.

To by samozřejmě podpořilo národní odkazy staré čínské mytologie.

Hlava draka FOTO: neveda.cz
POCHYBNOST SKEPTIKŮ

Ale jako vždy, objevily se i pochybnosti, zda jde o skutečné kosterní pozůstatky, nebo jen o marketingový tah, aby se v provincii zvýšil turistický ruch. Přestože je nález fotograficky zdokumentován, není znám jeho další osud.

Především nějaké odborné posudky, rozbory apod., jak je v podobných případech obvyklé.

Pohled na draka FOTO: neveda.cz

Bez ohledu na dosavadní kusé poznatky o nálezu jde bezesporu o velice zajímavé téma. Lze jen doufat, že bližší podrobnosti se zveřejní v dohledné době. Podle prozatímních ohlasů jsou asi tři možnosti: kostra je pravá, jde o marketingový podnět pro zvýšení turistického ruchu či jde jen o pohozenou rekvizitu z nějakého fantastického filmu.

Foto: neveda.cz; Jičínský deník
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články