15. srpna 1977: Astronom Jerry Ehman zachytí tzv. Wow! signál, nikdy nevysvětlený úzkopásmový signál přicházející zpoza hranic Sluneční soustavy.
Domů     Neobjasněné události
Záhadný drak z Číny
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 9.11.2020
5.0tis
Hlava draka FOTO: neveda.cz
443
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Draci patří k oblíbeným tvorům z bájí po celém světě. Obvykle s nimi bojují nebojácní hrdinové. Ale kde se v tak hojném počtu vzali? Je ovšem známo, že nebyli vždy stejní.

Zatímco ti naši chodili po pevnině, a když potřebovali, tak roztáhli křídla a letěli. Naopak draci z Číny nepotřebovali žádná křídla a vzduchem pluli stejným plazivým pohybem, jako po zemi.

Model jičínského draka FOTO: jicinsky.denik.cz Hlava draka FOTO: neveda.cz Pohled na draka FOTO: neveda.cz

V Číně je drak významným symbolem pro koncept jang – představující mužnost. A byl uctíván jako strážce deště a vody.

Podle profesora He Xina je zřejmě předobrazem draka určitý druh krokodýla s názvem Crocodylus porosus. Ten prý uměl vycítit změny tlaku vzduchu a tím i vlastně předpovědět, že bude brzy pršet. Také staří Babyloňané, Indové či Mayové uctívali krokodýly.

Ale nemusíme chodit daleko, vždyť i v Brně na radnici se chlubí svým „drakem“, neboli vycpaným krokodýlem.

Venkovní sochu draka připravuje i Jičín, jak ukazuje definitivní model. A návrhu nelze upřít (až na křídla) určitou podobnost s nálezem v Číně.

NÁLEZ V ČÍNĚ

Neobvyklý nález učinili obyvatelé na severu Číny, kde v poli, poblíž města Zhangjiakou v provincii Hebei, našli kostru draka. A jeho stavba ukazovala, že jde o typického čínského draka bez křídel. Jeho hlava poněkud připomínala lebku krávy s rohy.

Jinak nešlo o žádného drobečka. Na délku měla kostra kolem 18 metrů, nechyběly ani nohy a dlouhá páteř s celou řadou obratlů.

Nález u okolních obyvatel vyvolal samozřejmě velkou odezvu, stal se vděčným námětem fotografů a je natočen i na videu. Řada účastníků neobvyklé akce byla přesvědčena, že se stali svědky objevu kostry tradičního čínského draka. To by samozřejmě podpořilo národní odkazy staré čínské mytologie.

Hlava draka FOTO: neveda.cz

POCHYBNOST SKEPTIKŮ

Ale jako vždy, objevily se i pochybnosti, zda jde o skutečné kosterní pozůstatky, nebo jen o marketingový tah, aby se v provincii zvýšil turistický ruch. Přestože je nález fotograficky zdokumentován, není znám jeho další osud. Především nějaké odborné posudky, rozbory apod., jak je v podobných případech obvyklé.

Pohled na draka FOTO: neveda.cz

Bez ohledu na dosavadní kusé poznatky o nálezu jde bezesporu o velice zajímavé téma. Lze jen doufat, že bližší podrobnosti se zveřejní v dohledné době. Podle prozatímních ohlasů jsou asi tři možnosti: kostra je pravá, jde o marketingový podnět pro zvýšení turistického ruchu či  jde jen o pohozenou rekvizitu z nějakého fantastického filmu.

Foto: neveda.cz; Jičínský deník
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 13.8.2022 2.3tis
Mikronésie ležící v Tichém oceánu severovýchodně od Austrálie je exotickou lokalitou plnou nekonečného oceánu, ale i fascinujících přírodních scenérií. Nedaleko největšího ostrova mikronéské federace se pak rozkládá také jedna z nejzáhadnějších lokalit planety: ruiny prastarého města Nan Madol. Proč do nich už zamířily kroky nejednoho slavného záhadologa? Guvernér kolonie Německá Nová Guinea Victor Berg (1861–1907) si prohlíží […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.7tis
Nizozemsko při hlášení pozorování o výskytu UFO spoléhá na rychlost. Právě proto zde byla zřízena horká linka UFO Hotline. Její idea se zrodila  již v roce 2006. Středisko pro nahlášení výskytu UFO si na nedostatek práce rozhodně nemůže stěžovat! Po nahlášení výskytu UFO hledají operátoři linky a redaktoři připojeného webu možnou příčinu záhadného jevu. Vznikají […]
od Mirek Brát 11.8.2022 3.2tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 3.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 3.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]