Skip to content

Záhadný „Kopec králů“

Kopec Tara je neodmyslitelně spojený s Irskem a jeho starými legendami. Nachází se v hrabství Meath poblíž řeky Boyne. Nejedná se o nějakou vysokou horu, výška od úpatí po vrchol je 180 metrů, což je jenom o 19 metrů méně, než jeho nadmořská výška.

Ale nezáleží na výšce, jeho důležitost vystihuje irská přezdívka – Teamhair na Rí – neboli „Hora králů“.

HORA KRÁLŮ A JEJÍ ZÁHADY

Podle starých pověstí právě na této hoře sídlili legendární irští králové zhruba do 14. století, anglicky nazýváni High Kings of Ireland. Tito bájní králové prý po dlouhé časy rozumně vládli ve své zemi.

Na vrcholu kopce se nachází vápencový megalit „Kámen osudu”. Ten pro svoje magické vlastnosti byl zárukou správné volby krále. Pokud byl právoplatně zvolen, tak kámen na znamení souhlasu několikrát zaburácel.

Nikdo neví, odkud se tady vzal a kdo ho sem dopravil, říká skotský historik William Forbes Skene. Podobných záhadných kamenů je na kopci Tara ale víc. Na jednom ze stojících megalitů byly objeveny různé prvky, například vlnovky, soustředné kruhy, motivy pohárů apod.

Podle britského badatele Briana Haughtona by mohlo jít o symboly s astronomickým významem. Megalit by tak mohl být pravěkým kalendářem s údaji o postavení slunce, měsíce a hvězd.

Nejstarší stavbou na kopci Tara je „Dumha na nGiall“ neboli „Mohyla rukojmích.“ Uvádí se, že byla postavená kolem roku 3400 př. n. l. V podstatě se jedná o nevelký travnatý pahorek s nízkým portálem. V minulosti to prý byla hrobka pro významné zajatce z Británie, případně i z jiných zemí.

Ale kromě celé řady záhadných historických pozůstatků může prý Tara skrývat ještě další velké tajemství.

Tara, celkový pohled FOTO: poutnice.cz
TARA A ARCHA ÚMLUVY?

Archa úmluvy je posvátná schránka s nejcennějšími náboženskými předměty, včetně desatera přikázáním na kamenných deskách, které Mojžíšovi nadiktoval sám Bůh. Po celém světě se celá staletí hledala, ale nepodařilo se zjistit, kam archa zmizela.

Tara FOTO: Wikimedia Commons

Také došlo na kopec Tara. To se sem někdy na přelomu 19. a 20. století vydala skupina britských Izraelitů, kteří byli přesvědčeni, že je ukryta právě zde. Podle nich má název kopce Tara blízko k názvu Tóra, neboli prvních 5 knih Mojžíšových.

Navíc tvrdili, že Irové byli kdysi dávno jedním ze ztracených kmenů Izraele.

Tehdy se jim sice nic vykopat nepodařilo, ale kdo ví, jaká tajemství bájná Tora ještě ukrývá?

Foto: poutnice.cz, Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články