O tajných náboženských obřadech starověkého Řecka už bylo napsáno množství odborných pojednání. V centru pozornosti je například bádání o podstatě takzvaných Eleusínských mystérií, která se konala na poloostrově Attika již na úsvitu dějin řecké civilizace.
Poslední tajné obřady zde proběhly ve čtvrtém století našeho letopočtu. Skutečně se při nich pil nápoj až zázračných vlastností?
Navzdory tomu, že je slunečný den, Aboios už od rána cítí mrazení po celém těle. Vlastně by měl být šťastný, protože ho konečně pozvali, aby se účastnil jednoho tajného obřadu, při něm si prý může popovídat se samotnými bohy.
On, obchodník z ostrova Rhodos, bude patřit mezi těch pár vyvolených! Jak však překonat trému a začít mluvit božským jazykem?
Radili mu: „Napij se z tohoto poháru! Je v něm tajný nápoj. Poslechni! To, co uvidíš, však už nikomu nikdy nevyprávěj!“ O jaký nápoj má ale jít? Jaká tekutina dokáže odhalit tajemství mystérií a dávných obřadů? Jde o víno či medovinu? Kdepak. Za vším má stát tajný nápoj jménem kykeon!
Nápoj „říznutý“ námelem?
Kykeon byl ve starověkém Řecku velmi populární a ve své běžné podobě jistě neškodný. Vyráběl se z vody a ječmene. Údajně se po něm dobře trávilo, osvěžení i nějaké ty živiny přinášel též těžce manuálně pracujícím – například zemědělcům.
Ovšem, do kykeonu se také přidávaly i různé bylinky a další složky. Kykeon se opravdu pil i v rámci Eleusínských mystérií.
Byl to však pravděpodobně kykeon velmi speciální, jehož částí byla i psychoaktivní látka. Jaká? Vědci spekulují třeba o paličkovici nachové (Claviceps purpurea), kterou známe i pod pojmenováním námel.
Tato houba parazitující na obilovinách pak mohla být odpovědná za změněné stavy vědomí, kterých si měrou vrchovatou dopřávali účastníci tajných mystérií.
Archeologové opravdu objevili stopy námelu na fragmentech pohárů z některých oblastí, kde rituály probíhaly. Je to ale dostatečný důkaz?
Brána do božského světa
„Kykeon byl psychoaktivní nápoj z různých rostlin používaných v léčebných a duchovních rituálech a zůstává trvalým tajemstvím klasického starověku,“ píše v roce 2021 na portálu truffle.report publicistka Tanya Lelyseieva.
Víme, že účastníci tajných starověkých obřadů omamné a stimulující účinky kykeonu využívali. Jaké vize mohl tento nápoj navozovat?
U někoho mohl extrémně prohloubit prožívání, u jiného navodit děsivou psychózu, záleželo vždy na konkrétním člověku. Zatím nebyly nalezeny žádné starověké záznamy o tom, co člověk po požití kykeonu cítil, viděl, prožíval.
Jistou analogii by mohly poskytnout klinické studie pokusů s přírodními i syntetickými drogami. Řekové ovšem kykeon jako drogu rozhodně nevnímali.
Skutečně tento nápoj dokázal odemknout pomyslnou bránu do božského světa vedoucí k poznání tajemství života a smrti?
Záhada hromadné otravy ve Francii v roce 1951
I po více než sedmdesáti letech není jisté, co způsobilo hromadnou otravu obyvatel jihofrancouzské obce Pont-Saint-Esprit. V roce 1951 zde propukla otrava, která postihla více než 250 lidí. Několik z nich zemřelo.
Lidé začali pociťovat různé psychické a fyzické příznaky otravy. Pronásledovaly je halucinace, měli silné bolesti břicha. Stav některých z nich vyústil až v psychotické šílenství, kdy ohrožovali okolí i sami sebe. Skončili tak ve svěrací kazajce v psychiatrické léčebně.
Nejčastěji uváděným závěrem vyšetřování bylo, že v místním pekařství se dostal do mouky pro přípravu pečiva nebezpečný námel.
Objevily se však i konspirační teorie, že za hromadnou otravou mohl být tajný projekt zpravodajské služby CIA, která zde experimentovala se syntetickou drogou LSD.