2. prosince 1919: Z budovy v Torontu náhle mizí divadelní magnát Ambrose J. Small. Marně se ho snaží najít i slavný senzibil.
Domů     Záhadný nový talent: Muž po těžké nemoci začal tvořit neuvěřitelné obrazy
Záhadný nový talent: Muž po těžké nemoci začal tvořit neuvěřitelné obrazy
od 1.2.2022
2.9tis
Franco Magnani se do tvorby obrazů pustil po těžké nemoci, foto Pixabay
309
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1965 bojoval o život s těžkou nemocí. Na chvíli upadl do bezvědomí, ze kterého se probral s překvapivým talentem. Do detailů si vybavuje zákoutí města, ve kterém před válkou strávil dětství.

Scenerie pak s úžasnou přesností zachycuje na plátno.

Franco Magnani se do tvorby obrazů pustil po těžké nemoci, foto Pixabay Pontito za dne. Foto Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Noční Pontito, foto Alessandro Sansoni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Franco Magnani přichází na svět v roce 1934 v italském Pontitu, horském městečku nedaleko Florencie, kde si tamní obyvatelé sami pěstovali potravin, díky čemuž žili soběstačně a spokojeně.

reklama

Idyla ale netrvá věčně. V roce 1942 při nehodě umírá Magnaniho otec, a když do Pontita dorazí nacisti, bez milosti ho vyplení. Francova matka poté odchází pracovat na polích, zatímco on se se svými čtyřmi sourozenci stará o vaření a domácí práce.

Po válce se Franco stává nábytkářem a truhlářem, ale v upadající komunitě se již nedokáže uživit. Své rodné město proto opouští a začíná se živit jako kuchař na italské Riviéře a poté jako kuchař na výletních lodích.

Nakonec v San Francisku, tehdy nemá ani nejmenší tušení, že toskánské městečko Pontito v jeho životě ještě jednou sehraje zásadní úlohu. Mnoho let po svém odchodu si totiž vybavuje každičký detail města a s neuvěřitelnou přesností vše zachycuje na papír. Odkud jeho nadání pramení?

Noční Pontito, foto Alessandro Sansoni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Noční Pontito, foto Alessandro Sansoni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZVLÁŠTNÍ SNY

V roce 1965 během svého pobytu v San Francisku Magnani těžce onemocní a ve vysokých horečkách upadá do bezvědomí. V těchto okamžicích prožívá překvapivě živé a podrobné vize o Pontitu, jako by se znovu ocitl ve městě svého dětství.

reklama

Od této chvíle také pociťuje zvláštní nutkání výjevy ze svých vizí namalovat, přestože se v minulosti žádné kreativní činnosti nevěnoval a nemá jakékoliv umělecké vzdělání ani talent.

Když se ale přesto pustí do práce, s úžasem zjišťuje, že to dokáže a začne tak vytvářet stovky „vzpomínkových obrazů“ budov, ulic a úrodného okolí svého předválečného Pontita s perspektivou, která mu byla vlastní.

Scény, které si během tvorby představuje, jsou v jeho představách tak skutečné a trojrozměrné, že Magnani při malování otáčí hlavou, aby je viděl z různých úhlů. Zároveň prý vnímá i zvuky a vůně kolem sebe.

Touha zachytit Pontito svého mládí se od té doby stala hnací silou jeho života. Jak je možné, že se jeho geniální paměť a talent vytvářet neuvěřitelně přesné realistické obrazy, zčistajasna objevují po prodělání nemoci?

Pontito za dne. Foto Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Pontito za dne. Foto Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZÁHADY MOZKU

Současné výzkumy ukazují, že vzpomínání je selektivní a konstruktivní proces, jehož prostřednictvím nevědomě vynecháváme a zkreslujeme velkou část našich zkušeností. Tento proces je součástí lidského pudu utvářet minulost do smysluplného příběhu.

reklama

Jak je možné, že Magnaniho obrazy tomuto zkreslení nepodléhají? Muž je schopen i desítky let po svém přesídlení produkovat působivé a přesné obrazy města Pontito tak, jak vypadalo v době, kdy tu sám žil.

Tajemství nově nabytých dovedností pacienta nedokáží vysvětlit ani lékaři, kteří se o něj tehdy starají. Zdá se však, že nemoc vyvolala jisté neurologické změny v jeho mozku a jejich výsledkem jsou Magnaniho slavné obrazy.

Foto: Pixabay, Creative Commons, Youtube (Lídia Flávia)
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.0tis
Mohou být některá náboženská zjevení tak konkrétní, aby nás varovala před nadcházejícími událostmi? Italka jménem Gisella Cardia tvrdí, že ano! V italském městečku Trevignano Romano se každý měsíc scházejí věřící, aby si prostřednictvím vizionářky Giselly Cardie vyslechly vzkazy od samotné Panny Marie. Ačkoliv se zde údajně zázraky odehrávají již od roku
od 26.11.2022 1.5tis
Dvanácté století nebylo v našich zeměpisných šířkách žádnou idylou. Německý král Lothar III. táhl s vojskem do Čech. Kníže Soběslav I. se rozhodl povolat na pomoc „nejtěžší kalibr“, který měl k dispozici. Jednalo se o posvátné relikvie patronů české země. Pomohou? Za posvátné české relikvie s magickou mocí jsou považovány kopí sv. Václava a prapore
od 24.11.2022 3.6tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název
od 21.11.2022 2.8tis
Úvahy o tom, že kromě našeho světa, tak jak jej známe, existuje jeden další nebo několik alternativních světů, existují možná od nepaměti. Tato problematika je častým námětem řady dobrodružných literárních či filmových děl. A tak v nich nechybí případy náhodného či záměrného přestupu člověka mezi těmito světy či jejich dimenzemi. BRÁNA BOHŮ PERUÁNSKÝCH IND
od 18.11.2022 2.8tis
Jako černí nositelé smůly jsou proto havrani a krkavci lidmi často zavrhováni. Je to trochu nezasloužené postavení, ale na druhou stranu se o černých ptácích také traduje, že jsou převaděči zemřelých na onen svět…     Ptáci jako havrani, krkavci či vrány se vyznačují značnou dávkou inteligence a vynalézavosti, což je mezi zástupci ptačí ří