reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Zázraky
Záhadný nový talent: Muž po těžké nemoci začal tvořit neuvěřitelné obrazy
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 1.2.2022
2.9tis
Franco Magnani se do tvorby obrazů pustil po těžké nemoci, foto Pixabay
309
SDÍLENÍ
2.9tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1965 bojoval o život s těžkou nemocí. Na chvíli upadl do bezvědomí, ze kterého se probral s překvapivým talentem. Do detailů si vybavuje zákoutí města, ve kterém před válkou strávil dětství.

Scenerie pak s úžasnou přesností zachycuje na plátno.

Franco Magnani se do tvorby obrazů pustil po těžké nemoci, foto Pixabay Pontito za dne. Foto Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Noční Pontito, foto Alessandro Sansoni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Franco Magnani přichází na svět v roce 1934 v italském Pontitu, horském městečku nedaleko Florencie, kde si tamní obyvatelé sami pěstovali potravin, díky čemuž žili soběstačně a spokojeně.

Idyla ale netrvá věčně. V roce 1942 při nehodě umírá Magnaniho otec, a když do Pontita dorazí nacisti, bez milosti ho vyplení. Francova matka poté odchází pracovat na polích, zatímco on se se svými čtyřmi sourozenci stará o vaření a domácí práce.

Po válce se Franco stává nábytkářem a truhlářem, ale v upadající komunitě se již nedokáže uživit. Své rodné město proto opouští a začíná se živit jako kuchař na italské Riviéře a poté jako kuchař na výletních lodích.

Nakonec v San Francisku, tehdy nemá ani nejmenší tušení, že toskánské městečko Pontito v jeho životě ještě jednou sehraje zásadní úlohu. Mnoho let po svém odchodu si totiž vybavuje každičký detail města a s neuvěřitelnou přesností vše zachycuje na papír. Odkud jeho nadání pramení?

Noční Pontito, foto Alessandro Sansoni / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZVLÁŠTNÍ SNY

V roce 1965 během svého pobytu v San Francisku Magnani těžce onemocní a ve vysokých horečkách upadá do bezvědomí. V těchto okamžicích prožívá překvapivě živé a podrobné vize o Pontitu, jako by se znovu ocitl ve městě svého dětství.

Od této chvíle také pociťuje zvláštní nutkání výjevy ze svých vizí namalovat, přestože se v minulosti žádné kreativní činnosti nevěnoval a nemá jakékoliv umělecké vzdělání ani talent. Když se ale přesto pustí do práce, s úžasem zjišťuje, že to dokáže a začne tak vytvářet stovky „vzpomínkových obrazů“ budov, ulic a úrodného okolí svého předválečného Pontita s perspektivou, která mu byla vlastní.

Scény, které si během tvorby představuje, jsou v jeho představách tak skutečné a trojrozměrné, že Magnani při malování otáčí hlavou, aby je viděl z různých úhlů. Zároveň prý vnímá i zvuky a vůně kolem sebe.

Touha zachytit Pontito svého mládí se od té doby stala hnací silou jeho života. Jak je možné, že se jeho geniální paměť a talent vytvářet neuvěřitelně přesné realistické obrazy, zčistajasna objevují po prodělání nemoci?

Pontito za dne. Foto Sailko / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

ZÁHADY MOZKU

Současné výzkumy ukazují, že vzpomínání je selektivní a konstruktivní proces, jehož prostřednictvím nevědomě vynecháváme a zkreslujeme velkou část našich zkušeností. Tento proces je součástí lidského pudu utvářet minulost do smysluplného příběhu.

Jak je možné, že Magnaniho obrazy tomuto zkreslení nepodléhají? Muž je schopen i desítky let po svém přesídlení produkovat působivé a přesné obrazy města Pontito tak, jak vypadalo v době, kdy tu sám žil.

Tajemství nově nabytých dovedností pacienta nedokáží vysvětlit ani lékaři, kteří se o něj tehdy starají. Zdá se však, že nemoc vyvolala jisté neurologické změny v jeho mozku a jejich výsledkem jsou Magnaniho slavné obrazy.

Foto: Pixabay, Creative Commons, Youtube (Lídia Flávia)
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.9tis
Kopie zázračného obrazu z italského města Re začíná v chalupě chudého klatovského krejčího ronit tekutinu podobnou krvi. Madona je poté střežena v místním kostele, kde před zraky velkého množství svědků opakovaně otevírá a zavírá oči. Podle církve je obraz zázračný.     Freska Panny Marie s Ježíšem v náruči si pro italského opilce připraví perné […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Zprávy o zjeveních Panny Marie doprovázených nejrůznějšími zázraky přicházejí nejčastěji ze zahraničních oblastí se silně zakořeněnou vírou. Ovšem i v české historii lze najít neméně zázračná setkání. K jednomu takovému došlo v 18. století na Rychnovském vrchu. Nevyléčitelně nemocní se často obracejí pánu Bohu se s úpěnlivými modlitbami, v nichž pokorně žádají o zásah shůry […]
od Adriana Vojtíšková 15.6.2022 3.2tis
K vrchu Blaník ve středních Čechách se váže zvláštní pověst, podle níž je v nitru hory ukryta celá armáda rytířů, kteří bdí nad naší vlastí.     Až prý bude Čechům nejhůře, mají blaničtí rytíři z hory vyjet a pomoci. Velitelem bájného vojska má být patron českého národa svatý Václav. Etnologové předpokládají, že prazáklad legendy […]
od Adriana Vojtíšková 14.6.2022 1.9tis
Tajemný muž známý jen jako slepý mládenec je asi nejznámějším českým věštcem. Ve svých vizích hovoří o střídání vládců Čech, druhé světové válce, upadání mravů, ale také o genetickém inženýrství, jehož rozkvět prý předznamená blízký konec.     Jeho proroctví ovšem pro Čechy nekončí nijak dobře. Měli bychom slovům slepého mládence věnovat pozornost, nebo je […]
od Jiří Nechanický 12.6.2022 8.4tis
V několikakilometrových frontách se tísní desetitisíce lidí. Někteří si s sebou přinášejí láhve, jiní kanystry. Každý si chce nabrat vodu z „pramene života“ v Tlacote. V naději sem přicházejí nemocní, ale i zdraví. Lačně polykají doušky zázračné vody jako prevenci proti všem nemocem, nebo se ji snaží získat pro své churavé blízké. Přibližně 300 kilometrů […]