V britském folkloru nalezneme děsivého psa jménem Barghest. Jde prý o mohutné zvíře s velkými zuby a ostrými drápy. Množství pozorování tohoto tvora spadá do devatenáctého století.
Archeologické nálezy však potvrzují, že se před ním možná museli mít na pozoru i legionáři v době, kdy římský vliv expandoval na Britské ostrovy.
Podle legend Barghest s oblibou útočí na osamělé cestovatele. Dochovaly se však i příběhy o hrůzném řádění psovité šelmy v ulicích města York. Obávali se ho i obyvatelé vnitrozemského Leedsu stejně jako přímořského města Whitby.
Symbol smrti
Zdá se, že Barghest má i zřejmý spirituální význam. Slouží totiž jako znamení smrti pro toho, kdo by jej potkal. Velkou přitažlivost má Barghest pro psy ze širokého okolí. Býval údajně pozorován jako nekorunovaný král obřích psích smeček.
Velmi se ho bály manželky mužů, kteří sloužili na moři. Slyšet vytí tohoto psa v době, kdy její manžel vyplul na moře, to opravdu nebylo pro dotyčnou dobré znamení. Spíše se jednalo o varování, že bude brzy vdovou…
Barghest versus Římané
Barghest se v moderní době dostal i do hlášení archeologů. Při vykopávkách v areálu římské signalizační stanice z druhého století našeho letopočtu učinili vědci hrůzný objev. Nalezli zde kosterní pozůstatky muže, podle všech známek římského legionáře. V těsné blízkosti byla kostra obrovského psa.
Podle nálezové situace vyhodnotili, že se nejednalo o pohřeb, ale že muž zemřel při zápasu právě s tímto psem. Byl to Barghest, kdo zaútočil na nebohé římské signalisty?
Pokud ano, měla římská posádka v Británii dalšího nepřítele, proti kterému jí nepomohl ani pověstný Hadriánův val!