Roku 1901 byla údajně nalezena cínová destička s tajemným kryptogramem, který měl ukazovat cestu k ukrytému pokladu řádu klarisek, zrušeného císařem Josefem II. v roce 1782. Podle legendy byla destička klíčem k nalezení pokladu a cenností ukrytých v klášterních zdech…
Představená kláštera pověřila zedníka Norberta Danka, aby vyhloubil otvor do masivních zdí kláštera a uložil do něj kovovou nádobu. Z ukrytých cenností se podařilo zachránit jen jedinou monstranci a sošku Jezulátka, dnes známou jako Pražské Jezulátko.
Celá řada vysvětlení…
Kryptogram přináší různé interpretace. Jednou z nich je, že poklad klarisek by se mohl nacházet ve svorníku křížové chodby nad hlavou svatého Štěpána, jinou možností je půda za obrazem, pravděpodobně s motivem Mesiáše.
Některé interpretace dokonce využívají písmena D.O.M. jako klíč k rozluštění textu – opakování určitých kombinací prý naznačuje plán budovy nebo základní instrukce k nalezení pokladu.
Snaha o rozluštění
V průběhu let probíhaly různé pokusy o rozluštění kryptogramu. Významným objevem byla například architektonická analýza, která doporučovala hledat skrytý vchod do podzemí kláštera v blízkosti oltáře.
Tam by podle teorie měla vést tajná schodiště do krypt, které by mohly skrývat nejen další relikvie, ale i cenný poklad.
Bohatá historie
Budova kláštera, nacházející se v Bratislavě, měla za sebou bohatou historii a po vyhnání klarisek v 18. století sloužila různým účelům – od právnické akademie po knihovnu. V posledních desetiletích byly v lokalitě prováděny archeologické výzkumy.
Poslední výzkum proběhl v roce 2007, kdy se archeologové zaměřili na zahradu západně od kláštera. Nalezli zde řadu historických artefaktů, například kameninový pohár, římské cihly a keramiku z 15. století.
Avšak poklad klarisek, jenž by legendy potvrdil, dosud nebyl objeven. Zatím tedy zůstává poklad klarisek tajemstvím. Možná na něj čeká další generace badatelů, kteří se nevzdají pátrání po tomto záhadném odkazu minulosti…