Je vám líto, že už dnes nemůžete vidět, jak vypadala Tutanchamonova hrobka při otevření? Po všech těch zprávách o nevysvětlených úmrtích by se možná někteří vejít do hrobky ani neodvážili. A což teprve spatřit snad samotnou mumii panovníka, jehož posmrtný klid má údajně chránit smrtelná kletba!
Déle než 3 000 let se Tutanchamon oddává nerušenému posmrtnému spánku. Začátkem listopadu 2007 ovšem odborníci přemisťují panovníkovo mumifikované tělo ze sarkofágu do skleněné vitríny přímo v jeho hrobce v Údolí králů a zpřístupňují ho tím návštěvníkům.
Je zde ovšem jeden problém, na který poukazuje egyptský expert na mumifikaci AHMAD SÁLIH ABDALÁH. Pokud prý mumie zůstane ve vitríně, do 30 let se promění v prach. Egyptské archeologické instituce se brání tím, že ve vitríně je mumie naprosto v bezpečí.
Údajně zde lze mnohem lépe kontrolovat vlhkost a teplotu. Abdaláh se však obává, že kvůli nočnímu vypínání elektřiny bude mumie vystavena častým teplotním změnám, což nakonec povede k jejímu rozpadu.
Tutanchamonovo tělo je údajně silně poškozeno již při mumifikaci, kdy je použito nezvykle silné množství balzamovacích prostředků. Snažil se tak snad někdo zničit důkazy o panovníkově možném zavraždění?
Archeologický objev století
Nevykradenou hrobku faraóna Tutanchamona objevuje v roce 1922 britský archeolog HOWARD CARTER. Vedle mumie egyptského panovníka vládnoucího přibližně v letech 1333 – 1323 př. n. l. hrobka ukrývá také poklad nesmírné hodnoty.
Podle historiků a egyptologů nebyl Tutanchamon nijak významným vládcem, neboť zemřel již ve svých 18 nebo 19 letech.
Slavným se stává až ve 20. století právě díky zmiňovanému objevu a také díky kletbě, o níž se začíná po odkrytí jeho hrobky mluvit v souvislosti se záhadnými úmrtími. Carterův mecenáš LORD CARNARVON, který hledání a odkrývání hrobky financuje, umírá 5.
dubna 1923, tedy ještě dříve, než je odkryta Tutanchamonova tvář. Faraónova kletba si má údajně v rozmezí následných necelých deseti let vyžádat životy celkem 21 lidí.
Tutanchamon ožívá
Vypadá to, že turisté se zatím znovuodkryté mumie neobávají a tisíce se jich denně přicházejí podívat do egyptského Údolí králů na spícího panovníka. Ačkoli je původní denní limit stanoven na 400 návštěvníků, každý den jsou zde až 4 000 turistů.
Co když se ale Tutanchamonovi přestane ta přemíra pozornosti líbit? Zatím se žádné zprávy o nových záhadných úmrtích neobjevují a možná by je dnes už také nikdo s nějakou 3000 let starou kletbou nespojoval.
Ještě stále ale existují lidé, kteří by podobné akce označili za „rouhačství“. „Teď se Tutanchamon vrací opět na scénu, aby i nové generaci umožnil se bezprostředně seznámit s magickým světem egyptských faraónů,” říká generální tajemník Nejvyšší egyptské rady pro starožitnosti ZAHI HAWASS k nynější výstavě ve Vídni.
Tady sice není přímo Tutanchamonova mumie, ale jsou zde desítky artefaktů z jeho hrobky. Součástí výstavy je i Tutanchamonova pohřební komora, kde se návštěvník může stát přímým účastníkem pronikání do panovníkovy hrobky.
V té se však návštěvníci faraónovy kletby bát nemusí, neboť jde o pouhou kopii.