Součástí irského folklóru je tajemný tvor s názvem Dobhar Chu. Měl by se dílem podobat vydře, psovi i rybě.
Mohli bychom ho jistě zařadit do kategorie bájných zvířat, pokud by ovšem nebylo tragické události, která se měla odehrát v roce 1722 u jezera Glenade Lough. Co se tehdy údajně stalo?
Dobhar Chu je někdy označován i jako legendární „irský krokodýl“. Tento záhadný kryptid je občas považován za obdobu populární skotské Nessie. První zmínky o jeho pozorování pocházejí z roku 1684.
Smrtelný incident
Tajemný tvor byl ovšem naposledy pozorován i v roce 2000 ve vodách jezera v hrabství Galway. Svědkové jej popisovali jako obrovské zvíře schopné plavání velkou rychlostí.
Zajímavostí je, že neznámému tvorovi je přisuzován život v páru, což znamená i specifickou strategii útoku.
Ta byla údajně zaznamenána i při útoku na jistou Grace McGloighlinovou v září roku 1722. Neznámé zvíře ji mělo smrtelně zranit u jezera v hrabství Leitrim. Manžel nešťastné Grace následně zabil dvojici monstrózních tvorů.
Tato událost je tradičně považována za důkaz existence kryptida Dobhar Chu. Proč?
„Irský krokodýl“?
Ačkoli samotná legenda se předávala z generace na generaci zejména ústním podáním, hrob Grace McGloighlinové skutečně existuje. Nachází se na hřbitově Conwal poblíž vesnice Kinlough. Na náhrobku je patrné i vyobrazení zabijáckého tvora.
Jaké zvíře by se mohlo nacházet pod mytickou slupkou jména Dobhar Chu? Mnozí jej považují za bizarní mutaci vydry. Zdůrazňování jeho příbuzenství s legendárním obyvatelem jezera Loch Ness by ovšem ukazovalo spíše na zástupce plazů.
Možná i z toho důvodu je někdy tajemný Dobhar Chu označován jako „irský krokodýl“.
Je Dobhar Chu zástupce již vyhynulého druhu vydry? Pravdou je, že existovali tvorové podobní dnešním vydrám, kteří byli současníky dinosaurů. Jednalo se o zástupce rodu Castorocauda.
Tito primitivní vodní savci však nedosahovali patřičné velikosti, aby mohli aspirovat na předobraz legendárního tvora Dobhar Chu.
Snad evoluce zapomněla v Irsku nějakého druhohorního vodního ještěra, aby Nessie ve Skotsku nebylo na severu Evropy tak smutno, kdoví…