Skip to content

3 záhady druhé světové války: Bojovali Američané s UFO?

Druhá světová válka je spojována s celou řadou záhad. Jaké skutečnosti nedají badatelům spát ani v současnosti?

1. Podivná bitva o Los Angeles: Útočilo UFO?

V americkém Los Angeles je cítit napětí. Všichni stále přemýšlí o včerejším útoku japonských ponorek na nedaleká ropná pole a mnozí lidé se zcela vážně připravují na nepřátelskou invazi. Když se tak v noci z 24.

na 25. února roku 1942 rozhoukají sirény, město nemá daleko k panice.

A co víc, ulicemi otřásají výbuchy a výstřely. Dělostřelci 37. pobřežní brigády, která má na starosti ochranu města andělů, pálí na podivný vzdušný objekt, který nejprve zachytí radary a později ho spatří dokonce sami vojáci.

Ve vzduchu vybuchují v ohlušujícím ohňostroji stovky granátů, k zemi se hroutí několik budov a lidé umírají při dopravních nehodách, když se v panice snaží ujet z nebezpečné zóny. Jenže o několik hodin později nastává místo japonského útoku jen ticho.

Podivný letoun, který se objevil nad městem, zmizel beze stopy. Nemohlo jít o nějakou tajnou japonskou technologii určenou k průzkumu?

Úkaz byl otištěn i v novinách

OBŘÍ LETOUN, NEBO OPTICKÝ KLAM?

Co se oné únorové noci v Los Angeles vlastně odehrálo? To je dodnes předmětem nejrůznějších spekulací. Vojáci i civilisté vypověděli, že spatřili podivný osvětlený objekt připomínající obří lucernu, jak se pomalu vznáší nad městem.

Svět obletěla fotografie, na které je skutečně patrný nějaký stroj osvícený silnými vojenskými světlomety. „Bylo to velké! Přímo obrovské! A plulo to přímo nad mým domem. V životě jsem nic podobného neviděla,“ prohlásila jedna z členek místní protiletecké ochrany.

Veškerá palba na neznámý stroj se však minula účinkem, jako by to plavidlo bylo chráněné nějakým silným štítem, který všechny střely pohlcuje či odráží. Potvrzuje to, že šlo o mimozemský stroj? Nebo jen zapracovala davová hysterie a vojáci ve skutečnosti stříleli jen na zvláštně vytvarovaný mrak či jinou optickou iluzi?

2. Tajemný příběh Rudolfa Hesse

Velká válka přinesla nejen řadu tajemných událostí, ale i několik osobností, na které si dodnes společnost nedokázala udělat jednoznačný názor. Jedna z nich pilotuje v květnu 1941 německý stíhací letoun, ve kterém se dostává do vzdušného prostoru Skotska.

Místo přistání pilot skáče s padákem na louku v oblasti Renfrewshire. Okamžitě je zatčen vojáky a agenty britské tajné služby MI5, kteří velmi rychle zjišťují, že jde o jednoho z nejmocnějších nacistických politiků RUDOLFA HESSE (1894–1987).

Po svém zajetí Britům tvrdí, že chce za zády Hitlera dojednat mírovou smlouvu mezi Anglií a Německem. Jenže k tomu nakonec nedojde. Hess je místo toho na desítky let uvězněn a několikrát se pokusí o sebevraždu.

Víme už dnes něco více o důvodu jeho cesty či o jeho tajemném osudu?

S čím letěl Hess do Británie?

VEZL NABÍDKU MÍRU?

Hess je v Británii samozřejmě podroben řadě výslechů. Jenže veškeré materiály z nich jsou rozhodnutím vlády utajeny na dobu 100 let. Přesto přišli badatelé s několika hypotézami. Jedna říká, že byl nacista vylákán britskou tajnou službou, která se tak zbavila důležitého muže po Hitlerově boku.

Spekuluje se i o tom, že do Británie ve skutečnosti přicestoval Hessův dvojník. Toho pravého měli odstranit sami nacisté v obavách, že plánuje ve spolupráci s MI5 puč proti Hitlerovi. Nebo nakonec opravdu vezl návrh mírové smlouvy, jak věří jeho obdivovatelé?

Anglickoindický historik PETER PADFIELD (*1932) tvrdí, že britský premiér Churchill nakonec od dohody upustil. „Byl to zlom války. Churchill musel udělat morální rozhodnutí a dospěl k tomu, že se Hitlerovi nedá věřit.

Chtěl do války dostat USA a Hitlera porazit,“ tvrdí Padfield. Hess nakonec umírá v roce 1987. Údajně se sám oběsil, jeho syn však tvrdil, že ho zavraždili britští vojáci v obavách, že po svém chystaném propuštění prozradí pravdu.

3. Sestrojili nacisté atomovou bombu?

Tentokrát jde o jednu z největších otázek, která zaměstnává lovce záhad i historiky. Tedy zda se nacistům podařilo vyvinout před koncem války jadernou bombu. „Bombu jsme připravovali, ale ještě nám chyběla celá léta k dosažení cíle,“ tvrdil během norimberského procesu ministr zbrojního průmyslu třetí říše ALBERT SPEER (1905–1981).

A většina historiků a expertů na nacistický výzkum jeho slova potvrzuje a poukazuje na to, že vrcholem německého jaderného programu byl vynález jednoduchého a nefunkčního jaderného reaktoru, který americké jednotky objevily v jihoněmeckém Haigerlochu.

Jenže Speer a další, kteří tvrdili to samé, patřili jen do jedné části nacistického výzkumného klubu. V rámci třetí říše se o výzkum tímto směrem snažilo několik dalších skupin včetně těch spadajících pod tajnou jednotku SS. Dotáhly některé z nich vývoj jaderné bomby do konce?

K čemu doopravdy dospěli nacisté?

JSOU STÁLE POHŘBENÉ?

Část badatelů tvrdí, že Němci zbraň nejen postavili, ale podařilo se jim ji i otestovat. Podle Jana A. Nováka se traduje, že tyto testy proběhly na severoněmeckém ostrově Rujána a na dalších místech země, což mají dokládat desítky pamětníků.

„Roku 2005 německý historik RAINER KARLSCH shromáždil celou řadu takových svědectví a dokumentů v knize Hitlerova bomba. Neváhal dokonce měřit radioaktivitu na místě údajné pokusné střelnice a našel zvýšené množství štěpných produktů uranu,“ uvádí Novák. Jenže proč tedy nacisté zbraně nepoužili? A kam již postavené pumy zmizely? Někteří lidé věří, že by mohly být stále pohřbené někde pod zemí. Loni prý s pomocí radaru našel inženýr PETER LOHR dvě potenciální jaderné bomby v jeskyních v centrálním Německu.

Podaří se nález potvrdit a tím záhadu rozluštit jednou pro vždy?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sídlo, jehož zdmi procházely dějiny
rezidenceonline.cz

Sídlo, jehož zdmi procházely...

Historické stavby bývají pro svůj nezaměnitelný...
AQ M25 přichází se skvělou konektivitou a vylepšeným zvukem
iluxus.cz

AQ M25 přichází se skvělou...

Společnost AQ představila nové multimediální...
Palác Alhambra: úchvatné sídlo maurských králů
epochalnisvet.cz

Palác Alhambra: úchvatné sídlo...

Středověký komplex paláců a pevností maurských panovníků, nacházející...
Přišla o dalšího životního partnera?
nasehvezdy.cz

Přišla o dalšího životního...

Představitelka potvory...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Pozor na mozkovou mrtvici
21stoleti.cz

Pozor na mozkovou mrtvici

Náhle vzniklý pokles koutku úst, porucha řeči,...
Kdo jsou Noční čarodějnice, postrach nacistů?
epochaplus.cz

Kdo jsou Noční čarodějnice,...

Marina Raskova nejspíš nikdy netušila,...
Stane se z ní svobodná matka?
nasehvezdy.cz

Stane se z ní svobodná matka?

Do nového roku vkročila...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Hmyzí nindžové: Jejich superschopnosti vyrážejí dech!
epochaplus.cz

Hmyzí nindžové: Jejich...

Nezničí je radioaktivita, vydrží rok bez jídla,...
Čokoláda, která roste na stromě
epochalnisvet.cz

Čokoláda, která roste na...

Také jste někdy snili o tom, že máte...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...