Skip to content

Záhada poltergeista z Walesu

Rose-Mary Gower se právě nachází v kuchyni, když tu ji cosi přiměje pohlédnout z okna. Strne. Za živým plotem právě prošla postava kápi! Ve starobylém domě nedaleko městečka Mold v Británii žena a její rodina zažijí množství skutečně mrazivých příhod.

Nebo si Gowerovi vše vymysleli?

Řádění rámusících duchů neboli poltergeistů se projevuje nejen děsuplnými zvuky, ale také samovolným přemisťováním předmětů, nebo i přímými útoky na obyvatele. K těmto jevům prý dochází nejčastěji v blízkosti nevyrovnané nebo dospívající osoby.

Mnohé z toho platí i o případu velšského poltergeista. Ve strašidelném domě žije se svými rodiči patnáctiletý chlapec. Osobní věci vlastníků záhadně mizí a znovu se objevují a kdosi zanechává ve stavení tajemné vzkazy.

Ani záhadologové si však dodnes nejsou jisti, zda šlo o skutečné projevy nadpřirozených sil, či promyšlený podvod…

Farma u městečka Mold

Zázračné události

V únoru roku 1997 se po poli poblíž velšského městečka Mold prochází irští manželé MICHAEL a CONCEPTA DOOLEYOVI. Na pozemcích Gowerových spatří záhadnou ženu, v níž podle svých slov rozpoznají Pannu Marii.

Výpověď manželů otisknou místní noviny a další zázraky na sebe nedají dlouho čekat. Umělkyně ROSEMARY GOWER (*1950) se rozhodne dům, do nějž se teprve nedávno přestěhovali, vyfotografovat. Ke svému překvapení na snímku okna stodoly zachytí obrys nápadně připomínající ženský obličej.

Jde snad o další zjevení bohorodičky? Brzy nato zahlédne její manžel DAVID (*1947), jak se za vraty stodoly mihla postava v modrém oděvu. Poté najde RoseMary na zahradě kámen, na němž se podle jejích slov zračí tvář Matky Terezy z Kalkaty.

Zprávy o těchto událostech přilákají na pozemky Gowerových desítky věřících lidí, kteří tam kladou květiny a dlouze se modlí v naději, že spatří Pannu Marii. Nikdo netuší, že tajemné dění teprve začalo.

Varování před neštěstím?

V roce 1998 se na přístupové cestě k domu Gowerových objeví zvláštní olejová skvrna. Ta vypadá úplně jako dopravní letoun. Hned následující den havaruje u kanadského Halifaxu letadlo švýcarské dopravní společnosti letící z New Yorku do Ženevy.

Všech 229 lidí na palubě zahyne. „Jsem přesvědčená, že obrázek předpovídal právě tuto tragédii,“ myslí si RoseMary. Jde sice o jedinou možnou předpověď budoucnosti v souvislosti s případem velšského poltergeista, nicméně další rytiny a kresby na sebe nenechají dlouho čekat.

Nejčastěji se v domě a jeho okolí vyskytují zobrazení křížů, velšská slova pro mír, lásku a naději. Kdo má tyto výtvory na svědomí?

Záhadný mnich

V témže roce, kdy došlo k letecké havárii, přespává v domě nejmladší ze tří dcer Gowerových. V noci s křikem vyběhne ze svého pokoje. „U mé postele stál přízrak. Vypadal jako mladý mnich!“ sdělí překvapeným rodičům.

O několik dní později spatří RoseMary kuchyňským oknem osobu v kápi, která prochází za živým plotem. Vzápětí v domě najde velšské slovo pro mnicha a na zdi kdosi kreslí postavy v mnišské kutně. O tyto úkazy se opět začnou zajímat média.

Do domu přicházejí reportéři z televizních i rádiových stanic. „Já i moje dcery jsme si zjevení pojmenovaly bratr Adolphus, zkráceně bratr Doli,“ líčí v jednom z četných rozhovorů s novináři paní Gower.

Domnívá se, že právě duch mnicha stojí za podivnými vzkazy, které se nacházejí i ve veškeré odchozí poště z domu. Někdy prý také cítí ve stavení hořící svíčky nebo zápach kadidla. Teplota v pokojích kolísá a z kuchyně se údajně občas ozývá dětský pláč.

Je snad obydlí doslova zamořené duchy?

Rose-Mary

Lovec duchů

Středoškolský učitel David Gower nejprve podezřívá své dcery, že stojí za údajným strašením. Jen že k podivným jevům dochází, i když jsou mimo dům. A že by vše prováděl patnáctiletý adoptivní syn johnpaul, mu připadá nepravděpodobné.

Vždyť trpí Downovým syndromem. Jak by něco takového dokázal vymyslet? Pan Gower už má podivných úkazů dost, a tak se v roce 2000 obrátí na britského parapsychologa MICHAELA DANIELSE (*1950), aby celou záležitost prošetřil.

Ten dům celkem čtrnáctkrát navštíví. Během jeho výzkumu se objeví několik nových kreseb a sám také jednou v domě ucítí zápach kadidla. „Všechny tyto věci se dají samozřejmě zfalšovat,“ píše Daniels ve své zprávě, kde také přizná, že mu přicházely emaily podepsané údajným mnichem.

Jak celé vyšetřování dopadne?

Zvláštní přiznání

V únoru roku 2001 vzkáže RoseMary parapsychologovi, co jí sdělil její syn: „Řekl, že bratr Doli odejde, protože jemu už bude šestnáct, a tak bude na hraní s ním velký.“ JohnPaul se prý své matce zároveň přiznal, že pomáhal přízraku vytvářet podivné skvrny.

Znamená to, že vše prováděl pubertální chlapec? Jak si však vysvětlit záhadná zjevení, která údajně spatřili další členové rodiny? Mentálně zaostalý mladík by navíc stěží dokázal psát vzkazy v jazyce, který neovládá.

Podle Michaela Danielse může mít celá záležitost několik vysvětlení. Pokud šlo o skutečného poltergeista, zřejmě pracoval skrz JohnaPaula nebo jeho matku, vyloučit ovšem také nelze, že šlo o podvod, na němž spolupracovala celá rodina.

Pro mystifikaci svědčí například skutečnost, že ve velšských nápisech byly gramatické chyby, jako kdyby je psal někdo s použitím slovníku, či že parapsycholog marně pátral po irském páru, který údajně na poli Gowerových spatřil Pannu Marii.

Jak si však vysvětlit, že kresby se v domě vyskytly, i když celá rodina odjela pryč?

Šlo o podvrh?

Skeptické hlasy si všímají i chyb, kterých se podle nich dopustil Daniels během vyšetřování. Nevyslechl například žádné svědky mimo rodinných příslušníků a většina jeho informací pocházela právě od RoseMary, která si očividně užívala pozornost médií.

Pozastavují se také nad tím, že nikde nejsou uvedena jména tří dcer Gowerových, jež údajně nadpřirozené jevy pozorovaly. Roku 2012 se rodina odstěhovala a dům vlastní nový majitel MICHAEL LEVY. „Za celou dobu mého pobytu zde se nepřihodilo nic nadpřirozeného,“ oznámil na internetu tři roky po svém přestěhování.

Zastánci teorie o poltergeistovi v tom však nevidí nic zvláštního. Vždyť sama paní Gowerová v roce 2008 oznámila, že strašení ustalo. Znamená to, že duchové ze stavby odešli, nebo RoseMary unavila hra, kterou sama nastrojila?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...
Má jediné přání! Splní se jí to, po čem tak touží?
nasehvezdy.cz

Má jediné přání! Splní se jí...

Nikdy nebyla tak nešťastná,...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Záhadná hora Krudum: Bloudí zde duše mrtvých horníků?
epochanacestach.cz

Záhadná hora Krudum: Bloudí zde...

V chráněné krajinné...
Marie Antoinetta sklízela za svoje extravagance kritiku
epochaplus.cz

Marie Antoinetta sklízela...

Francouzská královna Marie Antoinetta sotva projde...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Čeští vědci popsali nový rod žáby z Konga
epochaplus.cz

Čeští vědci popsali nový rod...

Tým Václava Gvoždíka objevil a popsal nový rod...
Utajili s Matonohou překvapivý rozvod?
nasehvezdy.cz

Utajili s Matonohou...

Zdálo se, že se Lucie...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...