Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

3 záhady druhé světové války: Byl Pearl Harbor největším podvodem v dějinách?

Druhá světová válka je spojována s celou řadou záhad. Jaké skutečnosti nedají badatelům spát ani v současnosti?

1. Foo Fighters: Světla, která děsila spojenecké piloty

Pilot britského královského letectva B. C. LUMSDEN několikrát otočí hlavou na stranu, aby si protáhl ztuhlé krční svaly. Ve svém stíhacím letadle Hurricane je ve vzduchu už přes hodinu a půl a jeho let ještě zdaleka nekončí.

Vede svůj letoun podél řeky Sommy v severní Francii a pečlivě pozoruje okolí v obavách z překvapivého útoku. A záhy se ukazuje, že je jeho předtucha správná. Za sebou spatří dvě světla a v domnění, že jde o nepřátelské stíhačky, provádí plný obrat.

Ke svému překvapení se v jeho zorném poli žádné stroje neobjeví. Místo toho se za britským letadlem stále drží dvě malá kulatá světla. Lumsden zkouší několik manévrů, ale neznámé objekty vše přesně zkopírují a stále se drží ve stejné vzdálenosti.

Pilot tedy zrychluje až na hranice možností letounu, když vtom náhle podivná světla zmizí. Zvláštní jev pak dostal název Foo Fighters. Kdo další potvrdil existenci tajemných světel?

Malé barevné koule rychle se pohybující vzduchem a schopné prakticky jakékoliv změny směru i rychlosti. S Foo Fighters se setkávali především spojenečtí piloti při náletech na Německo. Oficiálně se má za to, že zkušenost B. C. Lumsdena byla první, ale někteří badatelé tvrdí, že světla potkalo několik pilotů už před ním.

Američtí ufologové JEROME CLARK a LUCIUS FARISH, kteří shromažďují všechna dostupná svědectví o Foo Fighters, tvrdí, že vůbec nejstarší zpráva pochází z japonského bojiště. V září 1941 prý spatřil barevné koule na noční obloze americký námořník MAR DOROBA.

„Jen o pár měsíců později viděli něco podobného muži z posádky holandského křižníku Tromp bojujícího ve vodách u pobřeží Nové Guiney,“ píše český záhadolog JAN A. NOVÁK (*1951). Lumsdenova zkušenost pak přichází v prosinci téhož roku a následují pozorování řady dalších pilotů.

V roce 1944 prý létalo nad Štrasburkem kolem jednoho bombardéru hned deset oranžových koulí.

Sledovat světelné koule bylo téměř nemožné

VIDĚLY JE DESÍTKY PILOTŮ

Přestože vedení spojeneckých armád nikdy nepřiznalo, že by k pozorování světel skutečně došlo, údajně byl vytvořen útvar, který se jejich zkoumáním měl zabývat, a někteří generálové později přiznali, že rozhodně nešlo jen o výmysly nebo nějakou masovou hysterii.

Vše ostatně ještě podtrhují střípky z vojenských hlášení, kterých byly dokonce celé desítky, a rozhovory s vojáky po válce. „Když jsem to vyprávěl dalším členům letky, asi mi nevěřili. Jenže následující noc měl jeden z velitelů ve stejné oblasti podobnou zkušenost,“ vypověděl kupříkladu sám Lumsden.

Ani on, ani další vojáci nikdy nepřišli na to, co se za Foo Fighters skrývá. Šlo o neznámý optický klam, o nějaký meteorologický jev, o tajnou sledovací technologii nacistů nebo snad nejhorší válku v dějinách pozorovaly skrze tyto zvláštní sondy neznámé síly z vesmíru?

2. Pearl Harbor: Byl největším podvodem v dějinách?

Při pátrání po největších záhadách druhé světové války je nutné se zastavit u možná jedné z největších konspirací všech dob. Otázka vstupu Spojených států do tohoto konfliktu je dodnes velmi citlivé téma.

Důvodem jsou hlavně spekulace, že japonský útok na Pearl Harbor v prosinci 1941, který vtáhl USA do války, byl záměrně naplánovaný a vyprovokovaný americkou vládou. Konspirátoři dodnes tvrdí, že za vším ve skutečnosti stála administrativa prezidenta FRANKLINA D. ROOSEVELTA (1882–1945), který údajně potřeboval i na základě tlaku Spojenců zařídit, aby se USA mohly zapojit do války na straně napadených.

Americký publicista a historik ROBERT STINNETT (*1924) dokonce tvrdí, že bylo vše plánováno dlouho dopředu a že Pearl Harbor byl pouze jedním z bodů rozsáhlého plánu, jak do války vstoupit. Není vše jen dokladem příliš bujné fantazie?

F.D.Roosevelt

NIČILI DŮKAZY?

Stinnett tvrdí, že existuje spousta nepřímých důkazů. Před japonským útokem byly například tři letadlové lodě neočekávaně převeleny jinam. V novinách se chvíli před útokem objevila podivná reklama varující před japonským úderem a údajně existuje depeše prezidenta Roosevelta britskému premiérovi WINSTONU CHURCHILLOVI (1874–1965), ve které se o plánu hovoří.

Podivné jsou i události po útoku, kdy došlo k odstavování nepohodlných generálů či zahlazování stop. „Velitelům přišla zpráva nařizující, aby zničili všechny poznámky nebo cokoliv písemného, co souviselo s útokem.

Všichni radisté a zpravodajci byli navíc umlčeni pod pohrůžkou vězení a ztráty výhod,“ tvrdí Stinnett. Proti tomu však vystupují mnozí historici, kteří tvrdí, že jde jen o za vlasy přitaženou konspirační teorii.

Proč se jim ale nikdy nepodařilo vyvrátit všechny pochybnosti?

3. Vzducholoď L–8: Dostalo posádku UFO, nebo nepřítel?

Zatímco Foo Fighters nebo Pearl Harbor jsou témata, kterými se stále zabývají tisíce lidí, některé záhady druhé světové války stojí více na okraji pozornosti. Přitom příběh vzducholodi L8 dokazuje, že to nejpodivnější často zůstávalo a zůstává mimo zájem médií.

Vše začíná 16. srpna 1942, kdy americká vzducholoď L8 se dvěma muži na palubě vyráží ze své základny Moffett Field jižně od San Franciska na průzkumnou misi. Cílem je obhlédnout 48 kilometrů vzdálené ostrovy Farallon Islands a vrátit se zpět.

Hodinu po odletu hlásí jeden z pilotů, že na hladině spatřili ropnou skvrnu a že ji vyrážejí prozkoumat. Pak už se vzducholoď odmlčí a velení o ní uslyší až po další hodině, kdy nekontrolovaně padá k zemi nedaleko pobřežního městečka Daly City.

K havárii okamžitě míří armáda, která nachází jen prázdnou kabinu. Přístroje fungují, padáky i záchranný člun jsou na svých místech. Co se stalo posádce?

Co se přesně stalo se vzducholodí?

JAPONSKÝ AGENT?

Dodnes se nepodařilo zjistit, kam piloti ERNEST CODY a CHARLES ADAMS zmizeli. Existují svědectví od lidí z pláže, že vzducholoď v jednom okamžiku vletěla do podivného hustého oblaku, který se objevil na jinak jasné obloze.

Nikdo z nich však už neviděl, že by z něj zase vylétla. Souvisí tedy i tato událost s fenoménem UFO? Někteří badatelé tomu nevěří a naopak se přiklánějí k možnosti, že piloti možná našli trosky letadla či lodě, na které se do USA snažil dostat japonský zvěd.

Ten však havárii přežil a oba piloty zneškodnil. Co se v takovém případě stalo s ním, nevíme. „Námořnictvo uzavřelo incident asi rok po zmizení Codyho a Adamse. Oficiálně případ klasifikovalo jako neobjasněný.

Vše tak připomíná záhadu Mary Celeste – britské lodi, kterou objevili prázdnou v Atlantiku v roce 1872,“ uvádí americký publicista JOHN J. GEOGHEGAN. Nesnažila se ale armáda prostě jen zakrýt své selhání?

4. Kam zmizel poklad Pouštní lišky?

Válka v Evropě je na svém vrcholu a ručičky vah se začínají překlápět na stranu Spojenců. Německo je poraženo u Stalingradu, Američané se vyloďují na Sicílii a po čase i na italském poloostrově. Některým generálům je jasné, že porážka bude nakonec nevyhnutelná.

Patří k nim i schopný nacistický maršál ERWIN ROMMEL (1891–1944) známý pod přezdívkou Pouštní liška, který má na starosti německé operace na jižní frontě. Kromě vojenských aktivit je Rommel zodpovědný i za sbírání bohatství z dobytých území a jeho převoz na území Německa.

V září 1943 je údajně na Rommelův pokyn na ostrově Korsika naloženo několik okovaných truhel plných cenností na loď, která míří do italského Janova. Jenže tam poklad nikdy nedorazí. Dopadli loď Spojenci a zkonfiskovali cennosti pro sebe?

Nebo bohatství dodnes leží někde na dně Středozemního moře?

E. Rommel

NAŠEL HO BRITSKÝ LOVEC POKLADŮ?

Existuje ještě další teorie, za kterou stál bývalý potápěč ve službách SS známý jako PETER FLEIG. „Fleig řekl spojeneckým vojákům, kteří ho zajali, že dostal rozkaz pomáhat čtyřem důstojníkům schovat šest kovových muničních beden do podmořské jeskyně na východním pobřeží Korsiky,“ píše americký novinář TONY RENNELL.

Jenže jeho slova se nikdy nepotvrdila, žádná z mnoha pátracích expedic u Korsiky nic neobjevila. Nebo ano? V roce 2007 oznámil britský průzkumník TERRY HODGKINSON, že přišel na přesnou polohu zlata. Žádné další informace už od něj ale nepřišly, což zavdává dalším spekulacím: Vyzvedl snad poklad o pár let později v tichosti a bez pozornosti médií?

Nebo mají nakonec pravdu ti, kteří tvrdí, že cennosti opravdu doputovaly až k nacistickým pohlavárům? Podle konspirátorů mohly posloužit k financování útěku některých z nich do Jižní Ameriky

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...