reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Nejnebezpečnější sekty světa: Chrám lidu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 7.9.2017
5.0tis
Přestože se o smrti členů Chrámu lidu hovoří jako o sebevraždě, ne každý odešel dobrovolně
499
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Stovky mrtvých a další stovky doživotně poznamenaných obětí má na svědomí pouhá hrstka náboženských kultů. sekty, které prosluly brutalitou, si přesto získaly bezmeznou důvěru a přízeň svých stoupenců.

měli snad samozvaní mesiáši, vůdcové těchto sekt, nějaké nadpřirozené schopnosti, kterými si podmanili tolik lidí?

Chrám lidu: Co předcházelo největší masové sebevraždě v dějinách?

Při pohledu, který se naskytne mužům zákona poté, co v listopadu 1978 vtrhnou do Jonestownu, což je obří farma ukrytá v hluboké džungli jihoamerického státu Guyana, se podlomí kolena i těm nejotrlejším z nich.

Jonestown měl být ráj na Zemi, teď ale vypadá jako hotové peklo. Kam oko dohlédne, leží bezvládná těla. Lidé různých ras, pohlaví a stáří leží jeden vedle druhého, jsou mrtví. Dohromady jich napočítají 918, mezi nimi je 276 dětí.

Jedna z mrtvol s kulkou v hlavě patří Jimu Jonesovi (1931–1978), kazateli, který tuto komunitu vybudoval. U sebe má 45minutovou zvukovou nahrávku pořízenou těsně před smrtí. „Nespáchali jsme sebevraždu, spáchali jsme akt revoluční sebevraždy na protest proti nehumánnímu světu,“ tvrdí na záznamu.

Jenže jak ukáže pozdější vyšetřování, v řadě případů lze jen stěží mluvit o sebevraždě. Co přesně masakru ve svatyni společenství Chrám lidu předcházelo?

Přestože se o smrti členů Chrámu lidu hovoří jako o sebevraždě, ne každý odešel dobrovolně

Ježíš, Buddha, Batman

Když reverend Jim Jones, narozený jako James Warren Jones, v roce 1955 zakládá vlastní náboženské hnutí, zdá se, že je veden dobrými úmysly. Tvrdí, že ve společnosti a křesťanství existuje mnoho nerovností a utlačování.

Proto sám usiluje o vytvoření malé Utopie, kde budou členové žít bez útisku. Všímá si otázky chudých a o mnoho let předběhne Ameriku ve věci boje proti rasismu. Dokonce je prvním občanem státu Indianapolis, který adoptuje černé dítě.

Jeho rovnostářská komunita proto přitahuje zejména příslušníky znevýhodněných menšin. Za deset let si tak získává úctyhodných 20 tisíc přívrženců, z nichž asi tisícovka nejoddanějších svého vůdce následuje doprostřed jihoamerické džungle, aby se vyhnuli pronásledování ze strany amerických politiků, před nímž Jones varuje.

Neodradí je ani poněkud kontroverzní Jonesova tvrzení, podle nichž je vtělením jak Ježíše Krista, tak BUDDHY nebo i ruského revolucionáře Vladimíra Lenina (1870–1924) či dokonce komiksového hrdiny Batmana. Proč už tehdy nezačali pochybovat o duševním zdraví svého mesiáše?

Jim Jones byl prý inkarnací významných politických a náboženských vůdců

Když smrt, tak pro všechny

Nezpochybnitelným rysem Jima Jonese je jistá podoba s muži víry, za jejichž vtělení se považuje. Stejně jako Ježíš či Buddha se již odmalička lišil od svých vrstevníku, byl přitahován vírou, příčil se mu útisk a nespravedlnost a nade vše miloval kázání.

Nevynechal proto žádnou příležitost k uspořádání improvizovaných pohřbů pro zemřelé domácí mazlíčky svých kamarádů, na nichž vystupoval v roli řečníka a kazatele. A už tehdy si získával oddané publikum.

Stejně jako historičtí mesiáši i Jones svým řečněním později fascinoval a ovládal celé davy. A jeho kázání se pak nepřetržitě nesou z amplionů v Jonestownu. Byl snad skutečným poslem božím? Jeho pozdější činy napovídají, že se u něj možná rozvíjela jistá duševní porucha.

Jones je totiž posedlý smrtí a později začíná být i velmi paranoidní. Tvrdí, že komunita musí zůstat pohromadě a pokud by se měla rozpadnout, nebo pokud by měl vůdce padnout, je lepší, když všichni zemřou! Za tímto účelem také provádí jakési testy poslušnosti.

Prakticky jde o nacvičování hromadné sebevraždy, kdy mají obyvatelé farmy vypít údajně otrávený nápoj. Nakonec Jones oznámí, že nápoj byl ve skutečnosti neškodný. Pak ale přichází osudná noc ze 17. na 18. listopadu 1978…

Jones si již řadu let střádal zásoby kyanidu – plánoval jím otrávit členy sekty od počátku

Volání o pomoc nikdo neslyší

V druhé polovině 70. let začínají za hranice Jonestownu prosakovat zprávy tom, že poslušnost stoupenců vůdce Chrámu lidu není dobrovolná a zdaleka nepramení jen z Jonesových působivých kázání. Jonesovi „miláčkové“, jak sám své ovečky nazývá, jsou prý týráni a sexuálně zneužíváni.

Neposlušní členové komunity jsou vhazováni na dlouhé hodiny do vykopané jámy, děti jsou věšeny za kotníky. Zprávy od uprchlíků z údajně mírumilovného Jonestownu jsou natolik dramatické, že nejsou brány vážně, copak by mohla téměř tisícihlavá komunita svorně trénovat největší masovou sebevraždu v dějinách?

Tomu nikdo nevěří. Nikdo s výjimkou kongresmana Lea Ryana (1925– 1978), který v doprovodu několika novinářů 17. listopadu letí do Guyany, aby situaci prověřil. K Jonesově nelibosti několik jeho miláčků otevřeně promlouvá o brutálních praktikách před kamerami a nakonec ještě žádají Ryana o pomoc s útěkem!

Letadlo, u kterého se strhla přestřelka, když několik členů chtělo uprchnout

Živí neodejdou

Kongresman usoudí, že již viděl a slyšel dost. Přestože Jones tvrdí, že nikdo nikomu neubližuje, Ryan je přesvědčen o opaku. Hlášení o tom, co na farmě v džungli zjistil, však už nepodá. Když se blíží k vrtulníku, přidá se k jeho výpravě i několik Jonesových miláčků.

To vůdce sekty neunese a začne po nich se svým komandem pálit. Ryan a čtyři další lidé umírají, dalších 11 je zraněno. Je jasné, že tohle mu neprojde, proto okamžitě začne svolávat komunitu k nacvičované sebevraždě.

Tentokrát je v jejich nápojích skutečný jed, kyanid, jehož zásoby nakupuje už několik let! Část příslušníků sekty vypije kyanid dobrovolně, další jsou donuceni. Na mnohých tělech jsou později objeveny vpichy po injekčních jehlách, což svědčí o tom, že jim byl jed vpraven do těla násilně.

Desítky těch, kteří se pokusili utéct, byly zastřeleny. Před vražedným řáděním Jima Jonese se útěkem do džungle zachránilo jen pár šťastlivců. Po zdánlivě idylické utopii tak zůstává 918 mrtvých a řada nezodpovězených otázek.

Jak dokázal Jones ovládat a udržet v poslušnosti téměř tisícihlavou komunitu? Proč se proti němu nikdo nepostavil? A odkud pramenily jeho mimořádné kazatelské schopnosti?

Štítky:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.1tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]