Skip to content

Nejnebezpečnější sekty světa: Chrám lidu

Stovky mrtvých a další stovky doživotně poznamenaných obětí má na svědomí pouhá hrstka náboženských kultů. sekty, které prosluly brutalitou, si přesto získaly bezmeznou důvěru a přízeň svých stoupenců.

měli snad samozvaní mesiáši, vůdcové těchto sekt, nějaké nadpřirozené schopnosti, kterými si podmanili tolik lidí?

Chrám lidu: Co předcházelo největší masové sebevraždě v dějinách?

Při pohledu, který se naskytne mužům zákona poté, co v listopadu 1978 vtrhnou do Jonestownu, což je obří farma ukrytá v hluboké džungli jihoamerického státu Guyana, se podlomí kolena i těm nejotrlejším z nich.

Jonestown měl být ráj na Zemi, teď ale vypadá jako hotové peklo. Kam oko dohlédne, leží bezvládná těla. Lidé různých ras, pohlaví a stáří leží jeden vedle druhého, jsou mrtví. Dohromady jich napočítají 918, mezi nimi je 276 dětí.

Jedna z mrtvol s kulkou v hlavě patří Jimu Jonesovi (1931–1978), kazateli, který tuto komunitu vybudoval. U sebe má 45minutovou zvukovou nahrávku pořízenou těsně před smrtí. „Nespáchali jsme sebevraždu, spáchali jsme akt revoluční sebevraždy na protest proti nehumánnímu světu,“ tvrdí na záznamu. Jenže jak ukáže pozdější vyšetřování, v řadě případů lze jen stěží mluvit o sebevraždě. Co přesně masakru ve svatyni společenství Chrám lidu předcházelo?

Přestože se o smrti členů Chrámu lidu hovoří jako o sebevraždě, ne každý odešel dobrovolně

Ježíš, Buddha, Batman

Když reverend Jim Jones, narozený jako James Warren Jones, v roce 1955 zakládá vlastní náboženské hnutí, zdá se, že je veden dobrými úmysly. Tvrdí, že ve společnosti a křesťanství existuje mnoho nerovností a utlačování.

Proto sám usiluje o vytvoření malé Utopie, kde budou členové žít bez útisku. Všímá si otázky chudých a o mnoho let předběhne Ameriku ve věci boje proti rasismu. Dokonce je prvním občanem státu Indianapolis, který adoptuje černé dítě.

Jeho rovnostářská komunita proto přitahuje zejména příslušníky znevýhodněných menšin. Za deset let si tak získává úctyhodných 20 tisíc přívrženců, z nichž asi tisícovka nejoddanějších svého vůdce následuje doprostřed jihoamerické džungle, aby se vyhnuli pronásledování ze strany amerických politiků, před nímž Jones varuje.

Neodradí je ani poněkud kontroverzní Jonesova tvrzení, podle nichž je vtělením jak Ježíše Krista, tak BUDDHY nebo i ruského revolucionáře Vladimíra Lenina (1870–1924) či dokonce komiksového hrdiny Batmana.

Proč už tehdy nezačali pochybovat o duševním zdraví svého mesiáše?

Jim Jones byl prý inkarnací významných politických a náboženských vůdců

Když smrt, tak pro všechny

Nezpochybnitelným rysem Jima Jonese je jistá podoba s muži víry, za jejichž vtělení se považuje. Stejně jako Ježíš či Buddha se již odmalička lišil od svých vrstevníku, byl přitahován vírou, příčil se mu útisk a nespravedlnost a nade vše miloval kázání.

Nevynechal proto žádnou příležitost k uspořádání improvizovaných pohřbů pro zemřelé domácí mazlíčky svých kamarádů, na nichž vystupoval v roli řečníka a kazatele. A už tehdy si získával oddané publikum.

Stejně jako historičtí mesiáši i Jones svým řečněním později fascinoval a ovládal celé davy. A jeho kázání se pak nepřetržitě nesou z amplionů v Jonestownu. Byl snad skutečným poslem božím? Jeho pozdější činy napovídají, že se u něj možná rozvíjela jistá duševní porucha.

Jones je totiž posedlý smrtí a později začíná být i velmi paranoidní. Tvrdí, že komunita musí zůstat pohromadě a pokud by se měla rozpadnout, nebo pokud by měl vůdce padnout, je lepší, když všichni zemřou!

Za tímto účelem také provádí jakési testy poslušnosti.

Prakticky jde o nacvičování hromadné sebevraždy, kdy mají obyvatelé farmy vypít údajně otrávený nápoj. Nakonec Jones oznámí, že nápoj byl ve skutečnosti neškodný. Pak ale přichází osudná noc ze 17. na 18.

listopadu 1978…

Jones si již řadu let střádal zásoby kyanidu – plánoval jím otrávit členy sekty od počátku

Volání o pomoc nikdo neslyší

V druhé polovině 70. let začínají za hranice Jonestownu prosakovat zprávy tom, že poslušnost stoupenců vůdce Chrámu lidu není dobrovolná a zdaleka nepramení jen z Jonesových působivých kázání. Jonesovi „miláčkové“, jak sám své ovečky nazývá, jsou prý týráni a sexuálně zneužíváni.

Neposlušní členové komunity jsou vhazováni na dlouhé hodiny do vykopané jámy, děti jsou věšeny za kotníky. Zprávy od uprchlíků z údajně mírumilovného Jonestownu jsou natolik dramatické, že nejsou brány vážně, copak by mohla téměř tisícihlavá komunita svorně trénovat největší masovou sebevraždu v dějinách?

Tomu nikdo nevěří. Nikdo s výjimkou kongresmana Lea Ryana (1925– 1978), který v doprovodu několika novinářů 17. listopadu letí do Guyany, aby situaci prověřil. K Jonesově nelibosti několik jeho miláčků otevřeně promlouvá o brutálních praktikách před kamerami a nakonec ještě žádají Ryana o pomoc s útěkem!

Letadlo, u kterého se strhla přestřelka, když několik členů chtělo uprchnout

Živí neodejdou

Kongresman usoudí, že již viděl a slyšel dost. Přestože Jones tvrdí, že nikdo nikomu neubližuje, Ryan je přesvědčen o opaku. Hlášení o tom, co na farmě v džungli zjistil, však už nepodá. Když se blíží k vrtulníku, přidá se k jeho výpravě i několik Jonesových miláčků.

To vůdce sekty neunese a začne po nich se svým komandem pálit. Ryan a čtyři další lidé umírají, dalších 11 je zraněno. Je jasné, že tohle mu neprojde, proto okamžitě začne svolávat komunitu k nacvičované sebevraždě.

Tentokrát je v jejich nápojích skutečný jed, kyanid, jehož zásoby nakupuje už několik let! Část příslušníků sekty vypije kyanid dobrovolně, další jsou donuceni. Na mnohých tělech jsou později objeveny vpichy po injekčních jehlách, což svědčí o tom, že jim byl jed vpraven do těla násilně.

Desítky těch, kteří se pokusili utéct, byly zastřeleny. Před vražedným řáděním Jima Jonese se útěkem do džungle zachránilo jen pár šťastlivců. Po zdánlivě idylické utopii tak zůstává 918 mrtvých a řada nezodpovězených otázek.

Jak dokázal Jones ovládat a udržet v poslušnosti téměř tisícihlavou komunitu? Proč se proti němu nikdo nepostavil? A odkud pramenily jeho mimořádné kazatelské schopnosti?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Důstojný domov Slovanské epopeje je nadohled
iluxus.cz

Důstojný domov Slovanské...

Velkolepé dílo Alfonse Muchy může nalézt...
Studna splněných přání: V indické studni se záhadně objevují různé předměty
epochalnisvet.cz

Studna splněných přání: V indické...

V tajemné studni v Indii se každý den objevují...
Obludárium Jurského světa: Který byl největší či nejdravější?
epochaplus.cz

Obludárium Jurského světa: Který...

Dinosauři sice žili před desítkami miliony...
Kde je největší prádelna na světě?
epochaplus.cz

Kde je největší prádelna na...

Nacpat prádlo do bubnu, přidat prací...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Lipno plnými doušky: Novinky pro letošní rok
epochanacestach.cz

Lipno plnými doušky: Novinky...

Rodinný skiareál Lipno pro...
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...