Skip to content

Záhady starověké Persie: Kam zmizelo 50 000 perských vojáků?

Roku 525 př. n. l. odešlo z egyptského města Théby silné perské vojsko, jehož úkolem bylo zlikvidovat egyptské rebely v oáze Síwa, kteří stále odmítali přijmout perskou nadvládu. Po 7 dnech pochodu dorazila armáda do spřátelené oázy Charga.

Doplnili zásoby a vydali se znovu na cestu do pouště. Od té doby je ale již nikdo nikdy neviděl…

Starověkou Perskou říši vytvořil ve druhé polovině 6. století př. n. l. svými výboji Kýros II. Veliký (vládl 559-530 př. n. l.), když dokázal porazit a ovládnout všechny velké starověké říše na Blízkém Východě.

Z malého území u Perského zálivu vyšla armáda, která dobyla říši Médskou, Babylónskou i Lýdskou. Jediný stát, který první vlně útoků odolal, byl Egypt. Tuto skutečnost chtěl ale změnit Kýrův syn Kambýses II. (vládl 530-522 př. n. l.).

BITVA U PELUSIA

Kambýses vyslal proti Egyptu velké perské vojsko, do jehož čela se postavil on sám. Tento čin měl vyzdvihnout důležitost celé výpravy a jednoznačně tak deklarovat, že se Peršané nehodlají otočit nazpět.

K rozhodující bitvě mezi Egypťany a Peršany došlo roku 525 př. n. l. u pohraniční pevnosti Pelusium. Jádro egyptského vojska zde tvořili řečtí žoldnéři, jejichž zrada a opuštění obranných pozic v klíčovém okamžiku bitvy znamenaly pro Egypťany drtivou porážku.

Perská armáda byla v době 6. stol. př. n. l. nejsilnější vojenskou silou na Blízkém Východě.
REBELOVÉ ZE SÍWY

Krátce po bitvě u Pelusia dobyli Peršané jedno z nejdůležitějších měst starověkého Egypta – Memfis. Za jeho zdmi se ukrýval poražený faraon Psammetik III. (vládl 526-525 př. n. l.), kterého Peršané zajali a nedlouho poté popravili.

Po tomto činu postupovala perská armáda proti proudu Nilu a ovládala jedno egyptské město za druhým. Většina z nich se vzdala bez boje. Zdálo se, že je Egypt podroben. Jenže když Peršané dorazili do města Théby (egyptsky Veset), dozvěděli se, že kdesi daleko na západě v pouštní oáze Síwa organizují Egypťané velké povstání.

Zdejší kněží z Amonova chrámu navíc prý prorokovali Kambýsovi brzkou smrt. Pokud chtěli Peršané Egypt udržet, museli toto povstání utopit v krvi.

Oáza Síwa. Místo, odkud egyptští rebelové organizovali povstání proti Peršanům. Pohled na ruiny Amonova chrámu.

Kambýses proto rozhodl, že větší část jeho vojska (prameny uvádí asi 50 000 mužů) zaútočí na oázu Síwa, zatímco on sám se zbytkem armády bude pokračovat dál proti proudu Nilu až do Núbie. Velký král však tehdy ještě netušil, že oněch padesát tisíc mužů vidí naposledy.

Co se s nimi stalo?

ZASYPÁNI PÍSEČNOU BOUŘÍ?

Možnou odpověď na tuto otázku nám předkládá starověký řecký dějepisec Hérodotos (žil 484-430/420 př. n. l.). Ten přišel s hypotézou, že celá perská armáda byla nejspíše zlikvidována obrovskou písečnou bouří, která všechny vojáky zaživa pohřbila pod několikametrovou vrstvou písku.

Přes 2000 let se tuto teorii snažili různí dobrodruzi a badatelé prokázat, avšak bez výsledku. Proto bylo toto tvrzení označeno za pouhý mýtus.

Mapa znázorňuje předpokládanou trasu, kudy nejspíše postupovalo perské vojsko proti rebelům z oázy Síwa.
ZTRACENÁ ARMÁDA NALEZENA!

Roku 1996 se však dvojici italských archeologů podařil kapitální úlovek. Při pátrání po železných meteoritech narazili v poušti asi 100 km od oázy Síwa na několik zpola zahrabaných lidských koster. Během následného mnohaletého archeologického výzkumu byly nalezeny další stovky koster, včetně velkého množství bronzových zbraní a šperků.

Na základě datace bylo určeno, že kosti pochází z období 6. stol. př. n. l. a senzace byla na světě. Ztracená perská armáda byla nalezena! Hérodotova teorie byla tedy správná. Armádu v poušti nejspíše skutečně zastihla tak silná písečná bouře, že ji nikdo z vojáku nemohl přežít.

S tímto tvrzením se však někteří odborníci nespokojili. Je opravdu možné, aby písečná bouře dokázala zabít tolik lidí?

Nalezené kostry v poušti nedaleko oázy Síwa.
MÍSTO BOUŘE DRTIVÁ PORÁŽKA!

Možná bude ale pravda úplně jinde. V roce 2014 tuto teorii na základě vlastního výzkumu zpochybnil holandský archeolog Olaf Kaper. Ten zkoumal egyptské památky v oáze Dakhla a na základě analýzy chrámových nápisů přišel s hypotézou, že perská armáda vůbec nebyla zlikvidována písečnou bouří, ale byla regulérně poražena v bitvě.

Vůdce egyptských rebelů Petubastis III. musel jistě vědět o chystaném útoku na oázu Síwa. Nápisy hovoří v tom smyslu, že se Egypťanům podařilo perskou armádu v pouštním terénu zaskočit a v následné bitvě totálně zlikvidovat.

Ze svého úspěchu se ale neradovali dlouho. Již dva roky nato byli rebelové poměrně snadno poraženi a Egypt byl tak definitivně připojen k Perské říši.

Předměty a kostry nalezené na místě pravděpodobného bojiště mezi Egypťany a Peršany.
PERSKÁ PROPAGANDA

Je jasné, že takto katastrofální porážka se Peršanům příliš nehodila. Pokud by se tato skutečnost rozkřikla, hrozilo, že by mohla v různých částech Perské říše vypuknout velká povstání. Proto se perští vládci možná raději rozhodli vypustit účelovou dezinformaci o zasypání armády písečnou bouří, což bylo přijatelnější než drtivá porážka.

Perská propaganda tak nejspíše dokonale fungovala celých 2500 let.

Foto: ancient-origins.net, realmofhistory.com, mustseeplaces.eu, novinky.cz, polygon.com, sonofherodotus.wordpress.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Model tokijského vodního kanálu z Fakulty stavební na Olympijském festivalu v Praze
21stoleti.cz

Model tokijského vodního...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...