26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Zakázaný ostrov duchů Hašima možná není zcela pustý
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 25.12.2019
4.4tis
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
231
SDÍLENÍ
4.4tis
ZOBRAZENÍ

Dříve nejhustěji obydlené místo planety, dnes zeje prázdnotou. Dny zašlé slávy už připomínají jen chátrající domy, obchody a školy. Japonská Hašima je právem nazývaná ostrovem duchů. Je ale opravdu tak opuštěná, jak na první pohled vypadá?

V prefektuře Nagasaki můžeme najít v moři roztroušených 505 neobydlených ostrovů. Jednomu z nich se pro jeho charakteristický tvar říká Bitevní loď. Oficiální název ale zní Hašima. Historie ostrova je krátká.

Strmý vzestup, blesková sláva a rychlý pád. Dnes je dříve hustě obydlený ostrov zcela pustý a jen čas od času sem zavítá turistická skupina. Ve škole leží na lavicích učební pomůcky, jména jsou pořád napsaná na tabuli.

V pokojích bytů jsou zaprášené dekorace, šperky a na stolech stojí čajové šálky. Opuštěná zchátralá stavení působí dojmem, jako by se jejich obyvatelé ze dne na den zkrátka vypařili. Dnes, s výjimkou turistů, není možné na ostrově spatřit jedinou živou duši.

Podle některých svědectví se tu však zdržují duše mrtvé! Na ostrově totiž zahynuly desítky, možná stovky horníků, kteří se stále vracejí do svých domovů. V oknem opuštěných domů plápolají tajemná světla a z horních šachet je slyšet křik.

Ostrov už zdálky vypadá jako město duchů.

HAŠIMA JE TABU

Japonský ostrov Hašima, na kterém se těsní množství panelových domů vystavěných jako odpověď na vzkvétající těžařský průmysl, je svého času domovem pro stovky rodin. Jeho historie se začíná psát v roce 1890, kdy je v těsné blízkosti zahájena těžba uhlí z mořského dna.

V roce 1916 jsou na ostrově vybudovány první velké obytné stavby pro horníky a jejich rodiny. Obliba Hašimy prudce stoupá, přibývají domy i obyvatelé. V době její největší slávy tu stojí škola, nemocnice, obchody či kulturní střediska.

V roce 1959 se na ploše dvanácti fotbalových hřišť těsní 5 259 obyvatel a Hašima si tak zasluhuje zápis do Guinessovy knihy rekordů jako nejhustěji obydlené místo na Zemi. Jeho sláva však rychle pomíjí a dnes je ostrov pro Japonce nevítaným konverzačním tématem.

„Setkali jsme s velkými rozpaky. Potkali jsme spoustu tichých tváří, mnoho lidí se odvracelo, jakmile jsme začali mluvit o ostrově, skoro jako by to byla kolonie malomocných,“ vypráví Thomas Nordanstad, současný švédský filmař, který Hašimu navštívil před několika lety.

Proč se místní odmítají bavit o místě, které bývalo symbolem těžařského průmyslu? Možná za tím stojí tradiční východní úcta k duším zemřelých, z nichž mnohé Hašimu dodnes údajně obývají.

Thomas Nordanstad

KOLIK ZEMŘELO HORNÍKŮ?

Přestože na ostrov přicházejí stále noví a noví horníci, jejich životní a pracovní podmínky jsou neobvykle drsné. Ostrov čelí opakujícím se tajfunům. Horníci pracují více než 1000 m pod hladinou moře, kde čelí vysokým teplotám, vlhkost a neustálé hrozbě výbuchu plynu.

„Těžba uhlí byla velmi nebezpečná práce a do začátku války v dolech úředně zahynulo něco přes 200 lidí,“ poznamenává místní průvodce Hiro Takahashi. Nejhorší období však přichází s válkou.

Mnoho mladých mužů je odvedeno na bojiště a chybějící pracovní sílu nahrazují váleční zajatci z Číny a Koreje. Ti jsou nuceni odvádět tu nejnebezpečnější práci v ještě horších podmínkách. A jejich smrt zůstává nezdokumentována.

Hovoří se až o tisících mrtvých v průběhu celé historie ostrova. To vše je završeno svržením atomové bomby na pouhých 15 km vzdálené město Nagasaki. Duše těch, kteří na ostrově v drsných podmínkách zahynuli, tu prý přetrvávají a jejich nářek se stále ozývá z temných zákoutí ostrova.

Život na ostrově musel být neuvěřitelně tvrdý.

VRACEJÍ SE DOMŮ?

Po válce se Hašima dokáže vzpamatovat a vrátit se k rušnému životu. Ne však na dlouho. Brzy totiž uhlí vystřídá ropa a zavírání dolů postihne i Hašimu. Zdejší důl je uzavřen v roce 1974 a obyvatelé odcházející za novou prací ostrov opouštějí během několika krátkých dnů.

Někdo tu však zůstává. Jsou to nehmotné obyvatelé ze světa mrtvých. Po 35 let je ostrov veřejnosti uzavřen. Ti, kteří se sem přes zákaz dostanou, si odnášejí mrazivé zážitky.  Zjevení jsou spatřována, jak stojí na pobřeží, vyhlížejí z potemnělých oken rozpadlých budov nebo se jen procházejí ulicí.

Lodě proplouvající kolem mnohdy hlásí pozorování zvláštních světel blikajících mezi ruinami a nevysvětlitelné zvuky vycházející z opuštěného města. Nejintenzivnější projevy duchů lze zaznamenat v okolí dlouhých opuštěných důlních šachet.

Z jejich temnoty se ozývá sténání a výkřiky. Návštěvníci ostrova také hlásí náhlé nevysvětlitelné poryvy studeného vzduchu. Jindy zase mají pocit, že jim na rameno poklepala neviditelná ruka. Jsou to skutečně ruce mrtvých horníků, nebo jen produkt fantazie nabuzené procházkou po slavném ostrově duchů?

Prohání se uprostřed ruin duchové mrtvých horníků?
Foto: Wikimedia commons, www.gp.se, abandonedplacesmap.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 176
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 271
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]