26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Reportáže
Proč záhadně ubývá netopýrů?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 24.12.2019
5.0tis
418
SDÍLENÍ
5.0tis
ZOBRAZENÍ

Obětí je prý již více než milion netopýrů ve více než devíti státech USA! Mají tyto katastrofy nějakou souvislost? Mohly by být třeba důsledkem tajných pokusů, nebo jde o přirozený cyklus epidemií?

Mrtví netopýři mají kolem uší podivný bílý prstenec. Způsobuje to snad nějaký neznámý cizopasník?

Můžou být po netopýrech v ohrožení i lidé?

Zoologové a ekologové v USA jsou zoufalí. Jakýsi neznámý a neviditelný nepřítel vybíjí netopýry po statisících! Výzkumné skupiny vstupují do jeskyní a to, co zde zjišťují, je šokující – úmrtnost netopýrů je prý 95 až 100 procent!

„Nemohli jste najít volné místo na zemi, kam byste položili nohu, aniž byste nešlápli na mrtvého netopýra,“ říká Thomas H. Kunz, profesor biologie a ředitel Centra pro ekologii a ochranu zvířat z Bostonské univerzity v americkém státě Massachusetts. Netopýři vymírají na severovýchodě USA měrou, jakou dosud nikdo nezažil.

Syndrom bílého nosu vypadá velmi odpudivě.

JE VRAHEM TAJEMNÁ PLÍSEŇ?

Záhadná úmrtí dostávají své jméno: „syndrom bílého nosu“ (zkráceně WNS, z ang. White Nose Syndrome). To proto, že mrtví netopýři mají okolo čumáku, na uších a tvářích prstenec bílé plísně. Mnoho odborníků ovšem o příčině smrti těchto neškodných a potřebných savců, lovících hmyz, není přesvědčeno.

Je možné, že nalezená plíseň jen využívá oslabení netopýřího organismu, způsobeného zcela jinou chorobou nebo působením něčeho škodlivého v životním prostředí – podobně jako to zažíváme u včel nebo čmeláků, záhadně vymírajících v posledních letech rovněž po statisících, ba po milionech.

Plísně přirozeně napadají pouze mrtvé tkáně a šíří se na organismech jen tehdy, když nejsou zdravé. Podle vědců může jít o dosud zcela neznámou plíseň, která se patrně vyvinula a rozšířila v krátkém čase, a teprve v červnu letošního roku je pojmenována podle svého vražedného působení:

Geomyces destructans. Tím nejpodivnějším na celé epidemii je, že netopýři jsou savci a ti prý na plíseň nikdy hromadně neumírali. Mohlo by snad něco podobného časem postihnout i člověka? Nemocní, vyhublí netopýři navíc opouštějí své jeskyně i vprostřed zimy, kdy není co jíst, trpí omrzlinami a umírají o to rychleji.

Netopýrů ubývá rychleji než kdykoliv předtím.

NEJHORŠÍ ČÍSLA V HISTORII

„Pokud se syndrom bílého nosu bude i nadále rozšiřovat tak, jako v posledních letech – a mluvíme tu o rychlosti přes 300 kilometrů za rok – bude to opravdová zkáza. Ve známých historických záznamech nemáme jedinou zprávu, která by naznačovala, že by se vůbec kde na světě něco podobného již někdy v minulosti stalo,“ říká Thomas Kunz v rozhovoru pro zpravodajský server Earthfiles.com.

Jeho slova potvrzují i vědci, kteří se v květnu sešli v Austinu v americkém státě Texas na konferenci pořádané Mezinárodní organizací pro ochranu netopýrů. Hrozí prý, že vyhyne nejméně šest druhů netopýrů!

Ti se totiž množí jen velmi pomalu a obnova uhynulých populací by trvala stovky generací. Ztráta více než milionu netopýrů znamená již nyní 700 tun hmyzu na útěku, který by jinak netopýři zlikvidovali. Tento hmyz následně sežere mnohem více úrody, což způsobí nejen nedostatek potravy pro lidi, ale zemědělci začnou používat ještě více pesticidů.

Právě ty ovšem mohou být příčinou vymírání včel, čmeláků i netopýrů. Ohroženy jsou i lesy, kterým netopýři hojně ulevují od škodného hmyzu. A v neposlední řadě – ohrožen je i člověk!

Dalibor Novák

Foto: abc.net.au, sciencefriday.com, theconversation.com, britannica.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.9.2022 2.9tis
Představitelé města Amarillo v oficiální tiskové zprávě žádají veřejnost o pomoc při identifikaci podivného tvora, kterého letos v květnu natočila bezpečnostní kamera tamní zoologické zahrady. Na přiloženém snímku je zachyceno vzpřímené dvounohé stvoření s psími či snad vlčími rysy.     „V temných a časných ranních hodinách dnes 21. května (kolem 1:25 hodin) zachytily bezpečnostní […]
od Eva Soukupová 2.9.2022 2.8tis
Žena, která si vyrazili na túru v přírodě, během procházky narazila na neidentifikovaného tvora. Pohotově se chopila telefonu a začala nahrávat. Její sestra a několik diskutérů na internetu nyní věří, že by na záznamu mohl být zachycen „tasmánský tygr“, psovitá šelma označovaná za vyhynulou.     Jessie Milde se v polovině srpna vydala ve společnosti […]
od Eva Soukupová 24.5.2022 1.9tis
Pod nánosy hlíny a porostu nedaleko bosenské metropole se údajně nachází záhadná pyramida vybudovaná neznámou prastarou civilizací. Přestože odborníci trvají na tom, že o žádnou pyramidu ve skutečnosti nejde, její objevitel je přesvědčen, že má v ruce nezpochybnitelné důkazy o jejím umělém původu.     Bosenský obchodník a archeolog Semir Osmanagić (*1960) už léta usiluje […]
od Mirek Brát 21.5.2022 2.5tis
I v moderní současnosti se objevují zcela nečekané nálezy upomínající na časy druhé světové války. Propast času, která nás dělí od těchto událostí, staví před badatele složité rébusy. Jeden takový se nachází dvacet osm metrů pod hladinou Jaderského moře. Jde o vrak střemhlavého bombardéru Junkers Ju-87„štuka“ (z německého výrazu  das Sturzkampfflugzeug). Letoun se na dně […]
od Mirek Brát 30.3.2022 2.5tis
V zimě roku 1984 začaly ve Špindlerově Mlýně stavební aktivity, jejichž oficiálním cílem byla výstavba nového hotelového zařízení. Na svahu hory Medvědín však mělo vzniknout ještě „něco“, co bylo další roky přísně utajováno. Jednalo se o obří protiatomový kryt, který měl sloužit pro tehdejší politickou elitu.   Podzemní kryt ve Špindlerově Mlýně měl kapacitu 550 osob. […]