2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Zámek Savoia ve Škvorci: Obchází zde bílá paní?
Zámek Savoia ve Škvorci: Obchází zde bílá paní?
od 12.11.2023
3.3tis
Zámek na první pohled nepůsobí, jako že skrývá hned několik záhad. Opak je ale pravdou! Foto: Aeremeev – Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia commons
320
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Zámek Savoia leží na východ od Prahy v městyse Škvorec. Je to místo spjaté s mnoha tajemnými příběhy. Podle nich zde obchází bílá paní a v komíně má sídlit drak. Na jakém základě tyto legendy vznikly? ENIGMA se to rozhodla zjistit!

Zámek na první pohled nepůsobí, jako že skrývá hned několik záhad. Opak je ale pravdou! Foto: Aeremeev - Own work, CC BY-SA 4.0, Wikimedia commons Obchází zámeckými chodbami bílá paní, která pomáhá lidem a ráda si dá skleničku vína? Foto: Pixabay Co se skrývá v hlubinách zámku? Je to snad drak či tajemná chodba do blízkého městečka? Foto: Pixabay Zámek je nějakou dobu ruinou, v níž bují záhady. Dnes je opraven a otevřen veřejnosti, každý se tak o tajemných jevech může přesvědčit na vlastní oči. Foto: Czech Wikipedia user Packa - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Zámek je založen v roce 1279 dvorským a zemským úředníkem Domaslavem ze Škvorce. V té době jde o hrad. Stavbu vlastní v průběhu let celá řada významných rodů.

V roce 1545 je hrad přestavěn na zámek, který v průběhu třicetileté války (1618–1648) vydrancují a zapálí Švédové.

Zřícenina je obnovena až z majetku kněžny Marie Terezie Savojské (1694–1772), rozené Lichtenštejnské, jíž lid důvěrně přezdívá Cafojka. „Byla to velice zbožná žena, proslulá svou dobročinností.

Její povaha prospěla nejen stavu zámku, ale pozvedla i okolí, a to jak v duchovním, tak i materiálním rozměru.

Po smrti oblíbené šlechtičny, za jejíž podpory v okolí vznikla řada škol, špitálů, chudobinců i kostelů, se začne proslýchat, že z tohoto světa tak úplně ‚neodešla‘. Prý se zde zjevuje její duch!“ říká spolumajitel zámku Dmitrij Eremeev.

Obchází zámeckými chodbami bílá paní, která pomáhá lidem a ráda si dá skleničku vína? Foto: Pixabay
Obchází zámeckými chodbami bílá paní, která pomáhá lidem a ráda si dá skleničku vína? Foto: Pixabay

Co chce bílá paní?

Přízrak Marie Terezie Savojské má na zámku vidět celá řada lidí. Náš průvodce bílou paní osobně nikdy neviděl, ale uklízečky se kvůli ní údajně bojí chodit do některých místností:

„Občas prý vidí nějaký pohyb, který nemá jasného původce, někdy se jich něco dotkne na zádech, a když se otočí, nikdo tam není.“ Bílá paní v pověstech vystupuje především jako pozitivní bytost, která pomáhá lidem a která prý dokonce holduje alkoholu.

Opravdu je možné, že se na zámku zjevuje i v současnosti? „Když zde pořádám nějakou akci, nechávám pro Marii Terezii Savojskou v jedné místnosti sklenici vína. Jen tak ze slušnosti. A také pro jistotu, aby se tady nic špatného nestalo,“ uvádí Eremeev.

Někdy prý víno zmizí a není jasné, komu to dát za vinu. Podivné je, když se to stane v době, kdy je daná místnost zamčená!

Co se skrývá v hlubinách zámku? Je to snad drak či tajemná chodba do blízkého městečka? Foto: Pixabay
Co se skrývá v hlubinách zámku? Je to snad drak či tajemná chodba do blízkého městečka? Foto: Pixabay

Neidentifikovatelný létající objekt

Pověst o bílé paní není jediným tajemným příběhem, který je zmiňován v souvislosti se zámkem ve Škvorci. Slavné jsou například i zkazky o existenci draka, který údajně kdysi poletoval nad zdejšími zahradami a nechával za sebou ohnivou stopu.

Český badatel Libor Čermák (*1978) už dlouhou dobu upozorňuje, že příběh svým způsobem připomíná vyprávění o moderních letadlech. Ta však byla vynalezena až později.

„A tak se ptám, zda náhodou místní lidé nespatřovali nějaký podivný neznámý létající objekt, jakému bychom dnes řekli UFO,“ uvádí Čermák. Podle něj tito lidé nevěděli, co je daný neidentifikovatelný létající objekt zač.

Protože ale obdobně jako dnešní letadla vydával kouř či za sebou zanechával kondenzační čáru, začali mu říkat „drak“. Opravdu to tak bylo? 

Zámek je nějakou dobu ruinou, v níž bují záhady. Dnes je opraven a otevřen veřejnosti, každý se tak o tajemných jevech může přesvědčit na vlastní oči. Foto: Czech Wikipedia user Packa - Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons
Zámek je nějakou dobu ruinou, v níž bují záhady. Dnes je opraven a otevřen veřejnosti, každý se tak o tajemných jevech může přesvědčit na vlastní oči. Foto: Czech Wikipedia user Packa – Own work, CC BY-SA 3.0, Wikimedia commons

Vstup do tajné chodby?

Po konci druhé světové války (1939–1945) začne zámek postupem času chátrat. „Já jej koupil s manželkou v roce 2008, kdy už z něj byla jen ruina se zříceným mostem a propadlými stropy. Okamžitě jsme se pustili do rekonstrukce,“ uvádí Eremeev.

V roce 2015 je zámek vymazán z listiny ohrožených staveb. V současné době je Savoia opět otevřena veřejnosti. Její rekonstrukce stále pokračuje.

„Jedna pověst říká, že ve valech pod zámkem je starý otvor, ze kterého prý vede tajná podzemní chodba až do obce Tuklaty v okrese Kolín. Možná tady nějaká taková chodba je, vyloučit to samozřejmě nelze. My jsme ji ale zatím neodhalili.

Uvidíme, co přinese čas,“ tvrdí Eremeev. Prohlídka zámku je u konce. Místo zcela splnilo očekávání. Záhad je zde totiž skutečně požehnaně!

Foto: Wikimedia commons, Pixabay
Lokalita:
Související články
od 2.7.2025 231
Dům uprostřed historického centra Londýna obývá neidentifikovatelná entita, která prý připravila o život už několik lidí. Situace došla tak daleko, že policie zakázala do inkriminovaných prostor vstup. Jaké děsivé tajemství skrývá starý dům na Berkeley Square? Lidé se nedokážou shodnout na tom, co je bytost z horních pater historického dom
od 30.6.2025 2.0tis
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním silám se ale lze bránit. Jak se tyto energie dají eliminovat? O místech, kde se odehrávají četné paranormální jevy, se to říká s železnou
od 30.6.2025 2.8tis
Sibiřské jezero Bajkal je centrem řady nevysvětlitelných úkazů a mrazivých svědectví. Z jeho hladiny mizí plavidla, pod hladinou se naopak objevují záhadná světla a nad ní krouží neznámé létající objekty. Co za tajemnými úkazy stojí? Je Bajkal skutečně branou do pekla, jak někteří místní tvrdí? V jižní části východní Sibiře, na rozhra
od 28.6.2025 3.4tis
Ve filmu V zajetí démonů se prokletá panenka Annabelle nachází ve sklepě slavné dvojice démonologů Warrenových. Je zamčená v prosklené skříňce, která má okolní svět ochránit před neuvěřitelně silnými a velice nebezpečnými silami, které se v ní usadily. Jaký je ale její skutečný příběh?     Označována je za nejnebezpečnější objekt, s jakým
od 27.6.2025 3.1tis
Ve městě Avon v americkém státě Indiana byl v roce 1850 vystavěn železniční most. Několik let po dokončení stavby místní přicházejí se zprávami, že na mostě slýchají sténaní a výkřiky. Hlas zcela jistě patří muži. Z jednoho pilíře údajně také vycházejí zvuky, jako by na něj někdo zevnitř bušil, a později se přidává ještě zjevení mužské postavy, kterou je
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz