25. února 1950: Umírá kněz Josef Toufar, během jehož kázání mělo dojít k Číhošťskému zázraku.
Domů     Závody o Mars: Kdo jako první objeví život na rudé planetě?
Závody o Mars: Kdo jako první objeví život na rudé planetě?
od 24.1.2024
2.8tis
Při hledání života ve vesmíru se naděje lidstva upínají mimo jiné k Marsu. Stane se jednou dalším lidským domovem?
299
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Kolem Marsu je v poslední době rušno. Hned několik zemí k rudé planetě plánuje vyslat nebo dokonce už vyslalo své mise. A některé z těchto projektů mají za cíl přinést odpověď na palčivou otázku. Existuje na Marsu život? 

Při hledání života ve vesmíru se naděje lidstva upínají mimo jiné k Marsu. Stane se jednou dalším lidským domovem? Co nebo koho vědci objeví na povrchu Marsu? Existoval na Marsu někdy v minulosti život? Dokázali jsme už o tom najít důkazy? Bylo by dobré, poslat na Mars lidskou posádku?

Mars fascinuje lidstvo už od pradávna. Jeho nejstarší pozorování jsou známá z období velkých starověkých civilizací. Zájem o něj tak mají Egypťané, Babyloňané i Řekové.

V současné době se připravují stále komplikovanější a dokonalejší mise s přístrojovým vybavením, které umožňuje mnohem detailnější měření než kdy v minulosti. Jaká tajemství se díky nim podaří odhalit?

Co nebo koho vědci objeví na povrchu Marsu?
Co nebo koho vědci objeví na povrchu Marsu?

Chybějící odpovědi

Poslední data naznačují, že na Marsu skutečně jsou metan i voda. Že by z toho ale automaticky vyplývala přítomnost života, to se prý říct nedá.

V roce 2020 americký inženýr a vynálezce Gilbert Levin nicméně prohlásil, že důkazy o jeho existenci na rudé planetě už byly získány. Jen o tom veřejnost nebyla informována.

Levin s NASA spolupracoval v 70. letech minulého století během programu Viking, a nyní tvrdí, že americký Úřad pro letectví a kosmonautiku tehdy skutečně našel důkazy o existenci mimozemského života, ale ignoroval je.

Křivky získaných údajů prý jasně signalizovaly mikrobiální dýchání. „Jak experiment pokračoval, obdrželi jsme pozitivní výsledky čtyřikrát, vše podporovalo pět různých kontrol.

Výsledky přišly od dvou různých sond Viking, které byly od sebe na Marsu vzdáleny asi šest a půl tisíce kilometrů,“ uvádí Levin. Podle skeptiků ale během experimentu nedošlo k nálezu organické hmoty, tedy fyzického materiálu dokazujícího život.

Právě proto lze prý předpokládat, že výsledky experimentu pocházejí spíše z látky pouze napodobující život, která ale sama o sobě životem není. Kde je pravda?

Existoval na Marsu někdy v minulosti život? Dokázali jsme už o tom najít důkazy?
Existoval na Marsu někdy v minulosti život? Dokázali jsme už o tom najít důkazy?

Hrozí nám nebezpečí?

Jak nejlépe zjistit, zda na rudé planetě skutečně existuje život? Stačí k tomu robotická vozítka, nebo člověk přímo na místě? A jaká jsou s tímto úsilím spjatá nebezpečí?

To jsou otázky, které si musí položit každý, kdo uvažuje o hledání života na rudé planetě. „Když před pár lety přijel do České republiky geolog NASA James Rice, tak říkal, že to, co robot udělá za rok, by člověk udělal za dva měsíce.

A to díky rychlejšímu rozhodování nad alternativami,“ říká exkluzivně pro ENIGMU český astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

Ale člověk je podle něj vždy spojen s riziky jak samotného letu, tak na planetě samotné a navíc je to neskonale náročnější a dražší varianta. Takže robotická vozítka prý stačí.

Podle Suchana je třeba se zaměřit především na taková, která představují novou generaci. Jak dopadnou nejnovější mise?

Bylo by dobré, poslat na Mars lidskou posádku?
Bylo by dobré, poslat na Mars lidskou posádku?

Existují mimozemšťané?

V současné době jsou v souvislosti s hledáním života na rudé planetě vkládány obrovské naděje také do mise ExoMars 2022, která je společným dílem Evropské kosmické agentury a Roskosmosu.

„Tato mise obsahuje vozítko Rosalind Franklin, které je vybavené dvoumetrovým skládacím vrtákem ve formě čtyř půlmetrových segmentů,“ vysvětluje Majer.

Vrták se zavrtá do zmíněných dvou metrů, přičemž do této hloubky půjde z toho důvodu, že povrch Marsu je spalován radiací.

Výpočty ukazují, že stačí metr a půl silná vrstva, aby už paprsky byly zastavené a přestaly být škodlivé a přestaly ničit biologické materiály. V dané hloubce by pak mohlo být možné najít stopy života.

„Na palubě Rosalind Franklin je i analytická laboratoř, která se to pokusí potvrdit,“ říká Majer. V současné době se chystá vyslat k Marsu své mise ještě několik dalších zemí.

A někteří odborníci dokonce uvažují, že by bylo přece jen nejlepší poslat na Mars rovnou člověka. „Kdo bude vítězem v tomto nikdy předtím neslýchaném projektu? Ať už vyhraje závod kdokoli, jedno je jisté:

Bude to dosud největší cesta do nejistoty, jakou kdy člověk podnikl,“ dodává německý záhadolog Hartwig Hausdorf. Střetnou se lidští kolonisté na Marsu s mimozemšťany, nebo s něčím úplně jiným?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 21.2.2024 3.2tis
Turistické centrum v Lexingtonu v USA se spojilo s týmem vědců a pomocí laserů vyslalo do vesmíru zprávu lákající k návštěvě města. Zpráva míří k hvězdné soustavě TRAPPIST-1, vzdálené 40 světelných let, v níž se nachází několik potenciálně obyvatelných světů. Kdy můžeme očekávat případnou odpověď? Lexington je druhé nejlidnatější město v americkém státě Kentucky a ve světě je známé především dí
od 20.2.2024 2.6tis
Měla to být chlouba japonského námořnictva. Japonská ponorka I-52 má roku 1944 na německou základnu do Francie dovézt platbu za válečný materiál. Záhy však končí na dně Atlantického oceánu. A společně s ní prý i tuny zlata a dalších cenností. Ty prý v hlubinách možná stále čekají na toho, komu se je podaří vyzvednout. Na můstku americké let
od 20.2.2024 3.3tis
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. V říjnu roku 2001 je například mimozemšťany údajně odvlečena do létajícího talíře australská žena Amy, která o tom následně zanechá naprosto šokující svědectví! V dálce jsou slyšet blesky. Zdá se, že se blíží bouře. Dne 4. října roku 2001
od 19.2.2024 3.1tis
První světová válka, zvaná též velkou válkou, se v letech 1914-1918 stala testem i pokroku v technice. Nad jejími bojišti tak probíhaly též první letecké souboje. Během jednoho z nich se údajně stalo, že bylo sestřeleno UFO. Kdo měl stisknout spoušť palubního kulometu? Nikdo jiný než slavný německý stíhač Manfred Freiherr von Richthofen (18
od 19.2.2024 3.2tis
"Čekáme vesmírnou návštěvu. Kosmodrom je slavnostně vyzdoben - pořadatelé však mají starosti. Až se otevřou dveře nepozemského korábu, kdo nebo co z něho vyjde? Nebo snad vypadne? Vyletí? Vyplazí se? Či snad, probůh, dokonce vyteče? Jak vypadají inteligentní nepozemšťané?" Ludvík Souček - Velké otazníky 1967 Existují vůbec? Tahle otázka ne
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdo jí sebral roli princezny?
nasehvezdy.cz
Kdo jí sebral roli princezny?
Krásná Lucie Borhyová (45) se sice objevila několikrát v seriálech v rámci epizodních rolí, ale nejvíce známá je určitě jako moderátorka televizního zpravodajství. Kdysi ale mohlo být všechno jinak.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Fenomenální pozvednutí očního okolí
iluxus.cz
Fenomenální pozvednutí očního okolí
Naše oči mají pozoruhodnou schopnost vyjadřovat emoce, a to rezonuje s významem cílené péče o oční kontury. Od svého vzniku klade kolekce Skin Caviar od La Prairie zvláštní důraz na péči o oči a nabíz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Unikátní ultra-temná galaxie
epochaplus.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu
Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Gábince by bylo osmnáct
skutecnepribehy.cz
Gábince by bylo osmnáct
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
epochaplus.cz
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to. „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin