Skip to content

Zážitky z onoho světa: Co na ně odborníci?

Levitace nad vlastním tělem, tunel, jasné světlo na jeho konci, zemřelí příbuzní a uklidňující hudba. To jsou vzpomínky, které utkvěly v paměti lidí, jež byli přivedeni zpět k životu poté, co se jejich životní funkce zcela zastavily.

Prožitky blízké smrti jsou u všech postižených téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály mozku?

PŘICHÁZEJÍ PRO NÁS ANDĚLÉ?

Britský fyzik a parapsycholog sir William Barrett (1844–1925) je jedním z prvních vědců, kteří se výzkumem možného posmrtného života zabývají. Během své praxe se setkává s několika těžce nemocnými dětmi, které během umírání popisují své zvláštní vize a bývají mnohdy zklamány, že přicházející andělé nevypadají tak, jak si je dosud představovaly.

Zážitky lidí, jež stanou smrti tváří v tvář jsou stejné bez ohledu na jejich víru či přesvědčení a někdy mohou přinést jisté zklamání. Barrett upozorňuje, že pokud by šlo o pouhé halucinace, pravděpodobně se bude děj odehrávat podle představ umírajícího.

Skeptické hlasy z vědecké obce naopak poukazují na fakt, že ne všichni umírající nebo pacienti, kteří prožili klinickou smrt (stav, kdy se zastaví veškeré životní funkce a pacient je prakticky mrtvý, pozn.

red.) mají tuto zkušenost. Někteří lidé, jejichž srdce začalo po oživovacích pokusech znovu pracovat, si nepamatují vůbec nic. Jedna z vědeckých hypotéz se přiklání k nadměrné produkci dimethyltryptaminu (DMT) v okamžiku smrti.

DMT je silný halucinogen, vyskytující se v lidském těle ve stopovém množství. Výskyt této látky v těle není zatím příliš prozkoumán. Předpokládá se, že je vylučována šišinkou.

Neorochirurg Dr. Eben Alexander
JSOU VIZE SKUTEČNÉ?

Přesvědčení o tom, že nehmotné tělo člověka přežívá i po smrti toho fyzického a vydává se do jiného světa, nabírá pod tíhnou vlastních mnoho původně neoblomných skeptiků. Jedním z nich je americký neurochirurg Dr. Eben Alexander (*1953). Ten během těžké nemoci v roce 2008 upadá do kómatu. Jeho mozek je nepřetržitě monitorován a prokazatelně je prakticky mrtvý. Neodehrává se v něm žádná aktivita. Přesto si po probuzení barvitě vybavuje svůj pobyt na onom světě.

Mají-li stejné vize také pacienti, jejichž mozek vykazuje nulovou aktivitu, nemůže podle lékaře jít o produkt lidské mysli.

Mozek ale ještě není tak dobře prozkoumán, aby bylo definitivně jediným řešením dojít k takovému názoru. Rozmluvy s anděly či zesnulými blízkými, které popisuje i Eben Alexander je podle vědců jen výsledkem strachu ze smrti.

Umírající se ocitá v silném stresu a následné vize, při nichž mizí jakýkoliv strach je jen snahou organismu umírání „usnadnit“. Cesta za světlem v temném tunelu bývá nejčastěji vysvětlována postupným odumíráním smyslů.

„Neexistuje žádné světlo na konci tunelu. Jde jen o zúžení zorného pole v důsledku úbytku kyslíku v krvi,“ namítají lékaři.

Psycholog Raymond A. Moody
OPOUŠTÍME PO SMRTI NAŠE FYZICKÉ TĚLO?

„Viděla jsem lidi okolo a rozuměla jsem tomu, co říkají. Neslyšela jsem je tak, jak slyším vás. Spíše jsem věděla, co si myslí,“ tvrdí jedna z pacientek amerického psychologa a odborníka na posmrtné zážitky Raymonda A. Moodyho (*1944), která prožila klinickou smrt.

Často zmiňovaným zážitkem je levitace v prostoru nad vlastním tělem. Lidé po návratu do života dokáží překvapivě přesně převyprávět dění a dialogy na operačním sále. A to i z okamžiků, kdy měli být několik minut po smrti.

Během těchto zkušeností se setkávají pouze se zemřelými lidmi, nikoli s živými. Potkávají však i zesnulé, o jejichž smrti nemají v té době ani tušení. Lze takové setkání vysvětlit jinak?

„Mnoho lidí si myslelo, že byl mozek po klinické smrti neaktivní nebo málo aktivní, rozhodně méně než v bdělém stavu. Ukázalo se ale, že to tak není,“ prohlašuje v polovině roku 2013 americký lékař Jimo Borjigin. Vědci díky pokusům na krysách zjišťují, že mozek vysílá 30 vteřin následujících po srdeční zástavě dvojnásobně silnější impulzy než předtím. Jde navíc o vlny podporující lidské vědomí. Umírající tak může vnímat okolí mnohem intenzivněji a proto si dokáže vybavit dění kolem.

Náhlá odhalení skutečností, které jsou umírajícímu utajeny, může mít na svědomí opět zvýšená činnost mozku, který si sečte všechny podvědomé impulzy, jimž v normálním stavu nevěnoval pozornost.

Mozek pracuje i poté, co se srdce zastaví
JE POSMRTNÝ ŽIVOT VĚDECKY PROKAZATELNÝ?

Francouzský fyzik a počítačový odborník Jean Jasques Delpasse a neurolog William Jongh van Amsynck spojují v 70. letech minulého století své síly a pouštějí se do neobvyklého experimentu, v němž připojí na složitý přístroj těžce nemocnou pacientku a naučí ji zapnout televizor pouhou myšlenkou.

Po předchozí dohodě pacientka dostává poslední úkol. Má se po své smrti pokusit zapnout televizi a prokázat tak, že smrtí všechno nekončí. To se skutečně stane. Jakmile se zastaví životní funkce ženy, televizor se zapne.

Znamená to, že posmrtný život existuje?

„Dualistická představa o existenci samostatné duše, ducha, resp. astrálního těla není vědecky ani logicky opodstatněná,“ namítá Český klub skeptiků Sisyfos a připomíná tak, že dosud nebyly provedeny žádné seriózní vědecké pokusy, které by mohly být kdykoliv zopakovány a které by existenci lidské duše či onoho světa jednoznačně potvrdily.

V neprospěch Delpassova experimentu hovoří fakt, že televizor byl ovládán pomocí mozkových vln. Obrazovka se zapnula po smrti pacientky, ale z toho lze vinit už zmiňované mozkové signály po zástavě srdce.

Foto: Wikpedia, ebenalexander.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozpoutala Agáta válku?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Agáta válku?

Herečka Dana...
Manžel o ni musí bojovat s kolegou
nasehvezdy.cz

Manžel o ni musí bojovat...

Seriálová hvězda LUCIE...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Nadčasové stěny v obýváku
rezidenceonline.cz

Nadčasové stěny v obýváku

Vzdušný interiér patří v oblasti bytového designu k...
Kde řádilo v roce 1556 „císařské zemětřesení“?
epochaplus.cz

Kde řádilo v roce 1556...

Ráno 23. ledna 1556 se lidé v čínské provincii Šen-si probouzejí...
Festival vína VOC Znojmo místo května v září
epochanacestach.cz

Festival vína VOC Znojmo místo...

Festival vína VOC Znojmo...
Preference hýlů rudých
epochalnisvet.cz

Preference hýlů rudých

Čeští odborníci z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Město duchů San Zhi: Leží na něm temná kletba?
epochalnisvet.cz

Město duchů San Zhi: Leží na...

Výstavba futuristického města se zastavila, co tam...
Janské lázně nabízejí postcovidovou léčbu
epochanacestach.cz

Janské lázně nabízejí...

Janské lázně, 5. května...
Jak fungovala média v minulosti?
epochaplus.cz

Jak fungovala média v...

Média – dnes si mnoho lidí...
Sennheiser zahájil prodej špičkových mikrofonů pro nezávislé tvůrce
iluxus.cz

Sennheiser zahájil prodej...

Sennheiser zahájil prodej nových kondenzátorových...