Domů     Neobjasněné události
Zážitky z onoho světa: Co na ně odborníci?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.6.2019
3.8tis
615
SDÍLENÍ
3.8tis
ZOBRAZENÍ

Levitace nad vlastním tělem, tunel, jasné světlo na jeho konci, zemřelí příbuzní a uklidňující hudba. To jsou vzpomínky, které utkvěly v paměti lidí, jež byli přivedeni zpět k životu poté, co se jejich životní funkce zcela zastavily.

Prožitky blízké smrti jsou u všech postižených téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály mozku?

PŘICHÁZEJÍ PRO NÁS ANDĚLÉ?

Britský fyzik a parapsycholog sir William Barrett (1844–1925) je jedním z prvních vědců, kteří se výzkumem možného posmrtného života zabývají. Během své praxe se setkává s několika těžce nemocnými dětmi, které během umírání popisují své zvláštní vize a bývají mnohdy zklamány, že přicházející andělé nevypadají tak, jak si je dosud představovaly.

Zážitky lidí, jež stanou smrti tváří v tvář jsou stejné bez ohledu na jejich víru či přesvědčení a někdy mohou přinést jisté zklamání. Barrett upozorňuje, že pokud by šlo o pouhé halucinace, pravděpodobně se bude děj odehrávat podle představ umírajícího.

Skeptické hlasy z vědecké obce naopak poukazují na fakt, že ne všichni umírající nebo pacienti, kteří prožili klinickou smrt (stav, kdy se zastaví veškeré životní funkce a pacient je prakticky mrtvý, pozn.

red.) mají tuto zkušenost. Někteří lidé, jejichž srdce začalo po oživovacích pokusech znovu pracovat, si nepamatují vůbec nic. Jedna z vědeckých hypotéz se přiklání k nadměrné produkci dimethyltryptaminu (DMT) v okamžiku smrti.

DMT je silný halucinogen, vyskytující se v lidském těle ve stopovém množství. Výskyt této látky v těle není zatím příliš prozkoumán. Předpokládá se, že je vylučována šišinkou.

Neorochirurg Dr. Eben Alexander

JSOU VIZE SKUTEČNÉ?

Přesvědčení o tom, že nehmotné tělo člověka přežívá i po smrti toho fyzického a vydává se do jiného světa, nabírá pod tíhnou vlastních mnoho původně neoblomných skeptiků. Jedním z nich je americký neurochirurg Dr. Eben Alexander (*1953).

Ten během těžké nemoci v roce 2008 upadá do kómatu. Jeho mozek je nepřetržitě monitorován a prokazatelně je prakticky mrtvý. Neodehrává se v něm žádná aktivita. Přesto si po probuzení barvitě vybavuje svůj pobyt na onom světě.

Mají-li stejné vize také pacienti, jejichž mozek vykazuje nulovou aktivitu, nemůže podle lékaře jít o produkt lidské mysli.

Mozek ale ještě není tak dobře prozkoumán, aby bylo definitivně jediným řešením dojít k takovému názoru. Rozmluvy s anděly či zesnulými blízkými, které popisuje i Eben Alexander je podle vědců jen výsledkem strachu ze smrti.

Umírající se ocitá v silném stresu a následné vize, při nichž mizí jakýkoliv strach je jen snahou organismu umírání „usnadnit“. Cesta za světlem v temném tunelu bývá nejčastěji vysvětlována postupným odumíráním smyslů.

„Neexistuje žádné světlo na konci tunelu. Jde jen o zúžení zorného pole v důsledku úbytku kyslíku v krvi,“ namítají lékaři.

Psycholog Raymond A. Moody

OPOUŠTÍME PO SMRTI NAŠE FYZICKÉ TĚLO?

„Viděla jsem lidi okolo a rozuměla jsem tomu, co říkají. Neslyšela jsem je tak, jak slyším vás. Spíše jsem věděla, co si myslí,“ tvrdí jedna z pacientek amerického psychologa a odborníka na posmrtné zážitky Raymonda A.

Moodyho (*1944), která prožila klinickou smrt. Často zmiňovaným zážitkem je levitace v prostoru nad vlastním tělem. Lidé po návratu do života dokáží překvapivě přesně převyprávět dění a dialogy na operačním sále.

A to i z okamžiků, kdy měli být několik minut po smrti. Během těchto zkušeností se setkávají pouze se zemřelými lidmi, nikoli s živými. Potkávají však i zesnulé, o jejichž smrti nemají v té době ani tušení. Lze takové setkání vysvětlit jinak?

„Mnoho lidí si myslelo, že byl mozek po klinické smrti neaktivní nebo málo aktivní, rozhodně méně než v bdělém stavu. Ukázalo se ale, že to tak není,“ prohlašuje v polovině roku 2013 americký lékař Jimo Borjigin.

Vědci díky pokusům na krysách zjišťují, že mozek vysílá 30 vteřin následujících po srdeční zástavě dvojnásobně silnější impulzy než předtím. Jde navíc o vlny podporující lidské vědomí. Umírající tak může vnímat okolí mnohem intenzivněji a proto si dokáže vybavit dění kolem.

Náhlá odhalení skutečností, které jsou umírajícímu utajeny, může mít na svědomí opět zvýšená činnost mozku, který si sečte všechny podvědomé impulzy, jimž v normálním stavu nevěnoval pozornost.

Mozek pracuje i poté, co se srdce zastaví

JE POSMRTNÝ ŽIVOT VĚDECKY PROKAZATELNÝ?

Francouzský fyzik a počítačový odborník Jean Jasques Delpasse a neurolog William Jongh van Amsynck spojují v 70. letech minulého století své síly a pouštějí se do neobvyklého experimentu, v němž připojí na složitý přístroj těžce nemocnou pacientku a naučí ji zapnout televizor pouhou myšlenkou.

Po předchozí dohodě pacientka dostává poslední úkol. Má se po své smrti pokusit zapnout televizi a prokázat tak, že smrtí všechno nekončí. To se skutečně stane. Jakmile se zastaví životní funkce ženy, televizor se zapne. Znamená to, že posmrtný život existuje?

„Dualistická představa o existenci samostatné duše, ducha, resp. astrálního těla není vědecky ani logicky opodstatněná,“ namítá Český klub skeptiků Sisyfos a připomíná tak, že dosud nebyly provedeny žádné seriózní vědecké pokusy, které by mohly být kdykoliv zopakovány a které by existenci lidské duše či onoho světa jednoznačně potvrdily.

V neprospěch Delpassova experimentu hovoří fakt, že televizor byl ovládán pomocí mozkových vln. Obrazovka se zapnula po smrti pacientky, ale z toho lze vinit už zmiňované mozkové signály po zástavě srdce.

Foto: Wikpedia, ebenalexander.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 30.11.2021 1
Smrt Johna P. Wheelera III. je zaručeně jedním z nejkontroverznějších úmrtí posledních let. Nejen proto, že jsou jeho poslední okamžiky plné nejasností, ale také pro jeho úzké vazby s nejvyššími patry americké politiky. Ty prý mohly být hlavní příčinou jeho záhadné smrti. Tělo Johna P. Wheelera III. (1944–2010), známého také jako Jack Wheeler je nalezeno […]
od Adriana Vojtíšková 29.11.2021 164
V květnu 1979 zmizel beze stopy v americkém New Yorku šestiletý Etan Patz. Případ tehdy vzbudil velký zájem médií, který přetrval dlouhé roky.   Etanovi rodiče započali americkou kampaň zveřejňování fotografií ztracených dětí na krabicích od mléka. Vzhledem k neúspěchu vyšetřování byl Etan v roce 2010 prohlášen za mrtvého. Chlapcovi rodiče měli po mnoho let […]
od Mirek Brát 27.11.2021 2.4tis
V učebnicích se dočtete, že jako první na vrcholu Mount Everestu stanuli v roce 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay. Existuje však reálná možnost, že na vrcholu nejvyšší hory světa stanul člověk již o více než čtvrtstoletí dříve. Psal se rok 1924 a v nadmořské výšce přes osm tisíc metrů se k […]
od Mirek Brát 26.11.2021 3.0tis
V červenci roku 1897 se vznesl k arktické obloze vodíkem naplněný balon Orel. V jeho gondole byla trojice švédských vzduchoplavců: Salomon August Andrée, Knut Fraenkel a Nils Strindberg. Zmizeli beze stopy. Těla byla objevena až po více než třiceti letech. Příčina jejich smrti je poslední záhadou této odvážné expedice. Duchovním otcem expedice zaměřené na let balonem k severnímu pólu […]
od Filip Appl 25.11.2021 3.3tis
Legendy o strašidlech a přízracích vznikají průběžně už od počátku lidských civilizací. A současnost není výjimkou. Jedním z moderních fenoménů je i Slender man: Vysoká postava bez tváře, která má pronásledovat a unášet děti. V lese David´Park v těsné blízkosti amerického města Wahukesha si právě několik dívek hraje na schovávánou. Jedna z nich, Payton Leutnerová, netuší, že má před […]