Skip to content

Zážitky z onoho světa: Co na ně odborníci?

Levitace nad vlastním tělem, tunel, jasné světlo na jeho konci, zemřelí příbuzní a uklidňující hudba. To jsou vzpomínky, které utkvěly v paměti lidí, jež byli přivedeni zpět k životu poté, co se jejich životní funkce zcela zastavily.

Prožitky blízké smrti jsou u všech postižených téměř totožné. Odborníci proto hledají odpověď na palčivou otázku: Jsou tato svědectví důkazem existence onoho světa, nebo jde jen o poslední signály mozku?

PŘICHÁZEJÍ PRO NÁS ANDĚLÉ?

Britský fyzik a parapsycholog sir William Barrett (1844–1925) je jedním z prvních vědců, kteří se výzkumem možného posmrtného života zabývají. Během své praxe se setkává s několika těžce nemocnými dětmi, které během umírání popisují své zvláštní vize a bývají mnohdy zklamány, že přicházející andělé nevypadají tak, jak si je dosud představovaly.

Zážitky lidí, jež stanou smrti tváří v tvář jsou stejné bez ohledu na jejich víru či přesvědčení a někdy mohou přinést jisté zklamání. Barrett upozorňuje, že pokud by šlo o pouhé halucinace, pravděpodobně se bude děj odehrávat podle představ umírajícího.

Skeptické hlasy z vědecké obce naopak poukazují na fakt, že ne všichni umírající nebo pacienti, kteří prožili klinickou smrt (stav, kdy se zastaví veškeré životní funkce a pacient je prakticky mrtvý, pozn.

red.) mají tuto zkušenost. Někteří lidé, jejichž srdce začalo po oživovacích pokusech znovu pracovat, si nepamatují vůbec nic. Jedna z vědeckých hypotéz se přiklání k nadměrné produkci dimethyltryptaminu (DMT) v okamžiku smrti.

DMT je silný halucinogen, vyskytující se v lidském těle ve stopovém množství. Výskyt této látky v těle není zatím příliš prozkoumán. Předpokládá se, že je vylučována šišinkou.

Neorochirurg Dr. Eben Alexander
JSOU VIZE SKUTEČNÉ?

Přesvědčení o tom, že nehmotné tělo člověka přežívá i po smrti toho fyzického a vydává se do jiného světa, nabírá pod tíhnou vlastních mnoho původně neoblomných skeptiků. Jedním z nich je americký neurochirurg Dr. Eben Alexander (*1953). Ten během těžké nemoci v roce 2008 upadá do kómatu. Jeho mozek je nepřetržitě monitorován a prokazatelně je prakticky mrtvý. Neodehrává se v něm žádná aktivita. Přesto si po probuzení barvitě vybavuje svůj pobyt na onom světě.

Mají-li stejné vize také pacienti, jejichž mozek vykazuje nulovou aktivitu, nemůže podle lékaře jít o produkt lidské mysli.

Mozek ale ještě není tak dobře prozkoumán, aby bylo definitivně jediným řešením dojít k takovému názoru. Rozmluvy s anděly či zesnulými blízkými, které popisuje i Eben Alexander je podle vědců jen výsledkem strachu ze smrti.

Umírající se ocitá v silném stresu a následné vize, při nichž mizí jakýkoliv strach je jen snahou organismu umírání „usnadnit“. Cesta za světlem v temném tunelu bývá nejčastěji vysvětlována postupným odumíráním smyslů.

„Neexistuje žádné světlo na konci tunelu. Jde jen o zúžení zorného pole v důsledku úbytku kyslíku v krvi,“ namítají lékaři.

Psycholog Raymond A. Moody
OPOUŠTÍME PO SMRTI NAŠE FYZICKÉ TĚLO?

„Viděla jsem lidi okolo a rozuměla jsem tomu, co říkají. Neslyšela jsem je tak, jak slyším vás. Spíše jsem věděla, co si myslí,“ tvrdí jedna z pacientek amerického psychologa a odborníka na posmrtné zážitky Raymonda A. Moodyho (*1944), která prožila klinickou smrt.

Často zmiňovaným zážitkem je levitace v prostoru nad vlastním tělem. Lidé po návratu do života dokáží překvapivě přesně převyprávět dění a dialogy na operačním sále. A to i z okamžiků, kdy měli být několik minut po smrti.

Během těchto zkušeností se setkávají pouze se zemřelými lidmi, nikoli s živými. Potkávají však i zesnulé, o jejichž smrti nemají v té době ani tušení. Lze takové setkání vysvětlit jinak?

„Mnoho lidí si myslelo, že byl mozek po klinické smrti neaktivní nebo málo aktivní, rozhodně méně než v bdělém stavu. Ukázalo se ale, že to tak není,“ prohlašuje v polovině roku 2013 americký lékař Jimo Borjigin. Vědci díky pokusům na krysách zjišťují, že mozek vysílá 30 vteřin následujících po srdeční zástavě dvojnásobně silnější impulzy než předtím. Jde navíc o vlny podporující lidské vědomí. Umírající tak může vnímat okolí mnohem intenzivněji a proto si dokáže vybavit dění kolem.

Náhlá odhalení skutečností, které jsou umírajícímu utajeny, může mít na svědomí opět zvýšená činnost mozku, který si sečte všechny podvědomé impulzy, jimž v normálním stavu nevěnoval pozornost.

Mozek pracuje i poté, co se srdce zastaví
JE POSMRTNÝ ŽIVOT VĚDECKY PROKAZATELNÝ?

Francouzský fyzik a počítačový odborník Jean Jasques Delpasse a neurolog William Jongh van Amsynck spojují v 70. letech minulého století své síly a pouštějí se do neobvyklého experimentu, v němž připojí na složitý přístroj těžce nemocnou pacientku a naučí ji zapnout televizor pouhou myšlenkou.

Po předchozí dohodě pacientka dostává poslední úkol. Má se po své smrti pokusit zapnout televizi a prokázat tak, že smrtí všechno nekončí. To se skutečně stane. Jakmile se zastaví životní funkce ženy, televizor se zapne.

Znamená to, že posmrtný život existuje?

„Dualistická představa o existenci samostatné duše, ducha, resp. astrálního těla není vědecky ani logicky opodstatněná,“ namítá Český klub skeptiků Sisyfos a připomíná tak, že dosud nebyly provedeny žádné seriózní vědecké pokusy, které by mohly být kdykoliv zopakovány a které by existenci lidské duše či onoho světa jednoznačně potvrdily.

V neprospěch Delpassova experimentu hovoří fakt, že televizor byl ovládán pomocí mozkových vln. Obrazovka se zapnula po smrti pacientky, ale z toho lze vinit už zmiňované mozkové signály po zástavě srdce.

Foto: Wikpedia, ebenalexander.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Velký strach z budoucnosti
nasehvezdy.cz

Velký strach z budoucnosti

Zažívá obrovské štěstí,...
Lasagne s červenou čočkou a žampiony
tisicereceptu.cz

Lasagne s červenou čočkou a...

Rychlý lehký pokrm, který zvládnete...
Vyženou Havlovou fanoušci do daleké ciziny?
nasehvezdy.cz

Vyženou Havlovou fanoušci do...

Herečka a bývalá první...
Kolik měří nejvyšší člověk světa?
epochaplus.cz

Kolik měří nejvyšší člověk...

Podle statistik patří Češi mezi tři nejvyšší národy...
Destinace, ze kterých luxus přímo čiší
iluxus.cz

Destinace, ze kterých luxus...

Neexistuje snad oblíbenější období roku než dovolená....
Lest s životodárnou tekutinou: Vojáci umírali kvůli nedostatku vody
epochaplus.cz

Lest s životodárnou tekutinou:...

Sotva tatarský vůdce Tamerlán (1336 – 1405) dobude roku 1396 Gruzii,...
Jupiter: Obří otesánek, který neváhal spolknout planetu desetkrát větší než Země
21stoleti.cz

Jupiter: Obří otesánek, který...

Tváří se jako majestátní král Sluneční...
Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery: Zločin, který zůstal nepotrestán?
epochalnisvet.cz

Nevyjasněné úmrtí Reye Rivery:...

Je večer 16. května 2006. Američan Rey Rivera...
Strašidelný příběh přilákal zvědavého ducha
skutecnepribehy.cz

Strašidelný příběh přilákal...

Bratranec mým historkám nevěřil a...
Bylinky: Nenechte se zaskočit problémy s pamětí
panidomu.cz

Bylinky: Nenechte se zaskočit...

Snažíte se na něco vzpomenout, ale moc se vám...
Zámek Plumlov: Stavba, která rozkmotřila otce se synem
epochanacestach.cz

Zámek Plumlov: Stavba, která...

Velké ambice měli stavitelé...
Nezbytná součást střešních oken
rezidenceonline.cz

Nezbytná součást střešních...

Optimální množství denního světla i podpora tepelného...