Měsíček lékařský, přezdívaný slunovín, bradavičné koření nebo nehtík, je dobře znám snad všem starověkým národům. Využíván byl při nejrůznějších rituálech a v přírodním léčitelství se mu daří dodnes. S jakými neduhy dokáže měsíček pomoci?
Dávní Keltové ho uctívali jako posvátnou rostlinu, symbol Slunce, a používali ho při tajemných rituálech v době slunovratů a rovnodenností. Ve středověku ho ženy při oslavě červnového svátku sv.
Jana házely do svatojánských ohňů a snažily se využít jeho čarovnou moc. Z květů se vyráběla měsíčková voda, která údajně při potření očních víček umožňovala spatřit nadpřirozené bytosti. Květy pod polštářem prý zase přivolávají jasnovidné sny.
Měsíček zavěšený na dveřích domu má zabránit v přístupu zlým silám, a když se přidá do koupele, pomáhá získat úctu a respekt. Mnozí lidé dokonce věřili, že když se této byliny dotknou bosou nohou, porozumí řeči ptáků.
LÉK S NAHOŘKLOU CHUTÍ
Měsíček lékařský, jednoletá rostlina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae), je známý hlavně kvůli krásným žlutým či oranžovým květům, z nichž jen ty oranžové mají významné množství léčivých látek.
Nejčastěji dorůstá výšky kolem půl metru a pyšní se bohatě rozvětvenými lodyhami s podlouhlými listy, které pokrývají drobné chloupky. Není jasné, odkud měsíček vlastně pochází, ale dnes je zdomácnělý téměř v celé Evropě i značné části Asie.
Většinou roste na zahradách jako okrasná rostlina, ale vyskytuje se také v plané formě. „Účinnou částí této rostliny je květ, kvetoucí od června do září.
Nejvhodnější dobou ke sběru jsou slunečné dny, nejlépe kolem poledního, protože je podíl účinných látek nejvyšší,“ vysvětluje pražská bylinkářka Gabriela Globočniková (*1951).
Podobně jako většina léčivek se má sušit co nejrychleji, a to ve stinné a dobře větrané místnosti, protože jinak se snadno zapaří a může zplesnivět. Příliš světla zase snižuje množství účinných látek.
„Dobře usušené květy by měly mít stejnou barvu jako květy čerstvé a mírně trpkou a nahořklou chuť,“ dodává bylinkářka. Mezi účinné látky měsíčku lékařského patří éterické oleje, hořčiny, karotenoidy, saponiny, flavonoidy, silice a další užitečné léčivé látky. Jak mohou prospět našemu zdraví?
LÉČÍ NA STO ZPŮSOBŮ?
Léčivá moc měsíčku je známá tisíce let, patří mezi nejoblíbenější léčivé bylinky. Používá se vnitřně i zevně, a to ve formě nálevu (čaje), tinktury, extraktu, léčivé masti, případně šťávy a obkladů z čerstvých květů.
„Působí protizánětlivě a urychluje hojení ran, proto se léčivá mast či obklady z měsíčku používá na odřeniny, pohmožděniny a jiná poranění, ale i na omrzliny, popáleniny, opařeniny, proleženiny, kožní vyrážky, léčbu plísňových onemocnění, křečových žil, hemoroidů, žilních zánětů a přispívá také k hojení jizev,“ vypočítává bylinkářka.
Šťáva z čerstvých květů má zabírat také na kuří oka a bradavice. Při vnitřním užití měsíček zlepšuje činnost žlučníku, jater i trávicího ústrojí a pomáhá léčit vředová onemocnění žaludku.
Také zmírňuje křeče hladkého svalstva, zlepšuje trávení a tiší záněty trávicího ústrojí.
„Měsíček působí příznivě rovněž na poruchy krevního oběhu, zlepšuje činnost srdce, osvědčil se při gynekologických chorobách a bolestivé menstruaci, má pozitivní účinky při léčbě infekčních nemocí a prý omezuje i zhoubné nádorové bujení,“ dodává Gabriela Globočniková.
A kromě toho pomáhá při léčbě mnoha dalších chorob! No, není to zázračná bylinka?