12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Zázraky
Zázrak z Rychnovského vrchu: Uzdravovalo mariánské zjevení
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 27.6.2022
2.8tis
Těžce nemocnému kováři se v lese zjevila Panna Marie, foto Pixabay
275
SDÍLENÍ
2.8tis
ZOBRAZENÍ

Zprávy o zjeveních Panny Marie doprovázených nejrůznějšími zázraky přicházejí nejčastěji ze zahraničních oblastí se silně zakořeněnou vírou. Ovšem i v české historii lze najít neméně zázračná setkání.

K jednomu takovému došlo v 18. století na Rychnovském vrchu.

Těžce nemocnému kováři se v lese zjevila Panna Marie, foto Pixabay Muž měl původně namířeno do rakouského Mariazell, foto Bwag / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Rychnovský vrch na pozadí Moravské Třebové, foto Martin Veselka /Creative Commons /  CC BY-SA 4.0

Nevyléčitelně nemocní se často obracejí pánu Bohu se s úpěnlivými modlitbami, v nichž pokorně žádají o zásah shůry a úlevu od svých potíží. Jedním z nich je i těžce nemocný kovář z moravské obce Lubník Jakob Franz, který se v roce 1742 vydává k poutnímu místu Mariazell v sousedním Rakousku.

O tomto místě se už od 12. století tvrdí, že se zde odehrávají zázraky. Návštěva Mariazell se osvědčuje zejména tam, kde by jinak byl zapotřebí exorcismus. Zaznamenán je například případ ženy, která zabila vlastní dítě i rodiče.

Poté, co je přivedena do Mariazell, odchází z jejího těla celá legie démonů! Podobně místo působí i na nemoci a seznam zázračně uzdravených se každým rokem rozrůstá. Pro nemocného Franze je léčivá síla poutního místa poslední nadějí a proto se k němu odhodlaně vydává.

Vždyť jej k tomu ve snu nabádá sama Panna Marie! Pomůže mu?

Rychnovský vrch na pozadí Moravské Třebové, foto Martin Veselka /Creative Commons / CC BY-SA 4.0

JDI DÁL

Navzdory bolestem a rychle ubývající síle je statečný kovář odhodlán pouť dokončit. Daleko však nedojde. Nevystoupá ani na nedaleký Rychnovský vrch, kousek pod vrcholem kopce samým vysílením upadá do bezvědomí.

Během těchto okamžiků opět prožívá vizi, v níž se mu zjevuje Matka Boží, dotýká se ho a vybízí ho, aby v cestě k Mariazell pokračoval. Kovář se probudí až dalšího rána a s úlevou zjišťuje, že jsou jeho bolesti pryč.

Díky tomuto zázraku se mu podaří pouť dokončit. Franz na místě, kde se mu Panna Marie zjevila, zavěsí na strom její obrázek a později přidá i sošku Marie. S rodinou se pak na Rychnovský vrch, kterému se díky této události začíná říkat Moravský Mariazell, vrací, aby se pomodlil a poděkoval za uzdravení.

Skutečně se muži zjevila Panna Marie? Možná šlo jen o halucinace způsobené bolestmi. Mohly by ale halucinace způsobit jeho zázračné uzdravení?

Muž měl původně namířeno do rakouského Mariazell, foto Bwag / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NADĚJE NEMOCNÝCH

Dnes rychnovský zázrak připomíná malá kaplička stojící v místech, kde se nemocný kovář znovu postavil na vlastní nohy. Přetrvává také pověst o léčebných účincích místa, ozdravné účinky má mít nejen voda ze studánky u kapličky, ale také pobyt v kostele sv.

Mikuláše v Rychnově na Moravě, kam byl z vrchu snesen Franzův obraz Marie. Na důkaz mnoha příběhů se šťastným koncem je v sakristii kostela uložena řada děkovných tabulek, množství starodávných berlí, brýlí a jiných předmětů, které zde zanechali uzdravení. Působí v moravském Mariazell jakési božské léčivé síly?

Foto: Creative commons, Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 6.8.2022 2.9tis
Unikátní studie amerických vědců sledující dlouholetý vliv meditace na lidský mozek odhaluje překvapivé výsledky. Meditační techniky tibetských mnichů zřejmě zpomalují stárnutí jeho a současně mnohem rychleji dozrává.     Zvěsti o mimořádných, někdy dokonce až nadpřirozených dovednostech tibetských mnichů se v západním světě vyskytují odedávna. Mniši jsou podle nich schopní regulovat svou tělesnou teplotu, čímž […]
od Adriana Vojtíšková 1.8.2022 2.6tis
Zážitky z klinické smrti mohou být různé. Asi nejčastěji se setkáváme se svědectvími, která popisují blažené pocity, stoupání ke světlu, setkání s dobrými bytostmi či dojem návratu domů.   Dotyční často vypovídají, že se odsud nechtěli vrátit zpět, ale nakonec museli. Ovšem existují i lidé, kteří říkají, že by klinickou smrt již nikdy nechtěli zažít […]
od Adriana Vojtíšková 26.7.2022 3.0tis
Sedíme u doktora Jiřího Zíky, který se již 40 let zabývá hypnózou, a chystáme se na další uvedení do transu. Držíme naše dlaně proti sobě a prsty máme lehce roztažené.     Opět jsme upozorňováni na to, abychom nic nedělali vědomě a volně dýchali. „Budete se nořit do příjemného, bezpečného a účinného stavu, příjemného odpoutání […]
od Adriana Vojtíšková 20.7.2022 2.9tis
Víte, co všechno může znamenat obávané numero 666? A jaká je souvislost rekonektivního léčení a reiky? Další dotaz míří z Mohelnice. Prý je tu tajemné podzemí! EnigmaPlus.cz rozlouskne hned tři letní záhady. Co přesně znamenají „ďáblova čísla“ 666? „Kdo má rozum, ať sečte číslice té šelmy. To číslo označuje člověka, a je to číslo šest […]
od Eva Soukupová 19.7.2022 2.7tis
Tibet sám o sobě patří mezi uzavřené a těžko dosažitelné oblasti a o jeho hlavním městě to platí dvojnásob. Za brány Lhasy, duchovního, politického a kulturního centra celého Tibetu, mohla ještě nedávno nahlédnout jen hrstka vyvolených. A údajně pro to existují dobré důvody!     Také dnes, přestože se Lhasa oficiálně světu otevřela již před […]