Skip to content

Zelená lady z Longleat House: Hledá duch ženy svého milého?

Anglie je pověstná řadou zdejších luxusních sídel. S mnoha z nich jsou přitom spojené příběhy o nadpřirozených jevech a přízracích, které se tudy prohánějí. To je i případ Longleat House. V domě prý straší několik duchů, přičemž s tím nejslavnějším je spojen krvavý příběh.

Luxusní sídlo Longleat House v anglickém Wiltshiru je opředeno řadou duchařských zkazek, opravdu se tu zjevují přízraky bývalých obyvatel?

Z chodby se ozývá pravidelné vrzání dřevěných točitých schodů. Vikomt z Weymouthu Thomas Thynne (1640–1714) nervózně přešlapuje v knihovně a marně se snaží potlačit rostoucí hněv. Když se kroky zastaví před knihovnou, vyrazí prudce ze dveří.

Lokaj nestihne zareagovat. Muž ho popadne za klopy a smýkne s ním ke končícímu zábradlí schodů. Tác, který sluha upustil, s rachotem dopadne na zem. „Pověz pravdu!“ syčí rozlícený vikomt. „Svádí tě má žena? Nechává sluchu dopřát tvým jedovatým lichotkám?“ Sluha vytřeští oči a zalapá po dechu. Chce něco odpovědět, ale pán mu nedá šanci. Sevře ruce kolem jeho krku a postupně zesiluje stisk. Lokaj zápasí o svůj život a nakonec se vikomtovi vytrhne.

Natáhne se po tácu, jako by to byla zbraň, ale Thomas nečeká. Popadne sluhu za kabát a vší silou ho mrští proti zábradlí. Zazní výkřik a lokaj zmizí. O několik pater níže leží jeho bezvládné tělo. Právě zde zřejmě začíná tajemný příběh zelené lady z Longleat House…

Lady Louisa Carteret se měla provinit náklonností ke svému komornému, který pak záhadně zmizel. Zabil ho žárlivý manžel?
VRAŽDA ZE ŽÁRLIVOSTI?

Luxusní sídlo s názvem Longleat House ve Wiltshiru se nachází zhruba 120 kilometrů od britského města Bristol. V roce 1733 ho vlastní Thomas Thynne, který si bere za manželku lady Louisu Carteret. „Thomas souhlasil s tím, že si jeho žena přivede na Longleat vlastní služebnictvo.

Naneštěstí mezi ním byl i mladý lokaj, kterého se Louisa velmi oblíbila,“ přibližuje události z první poloviny 18. století anglický spisovatel Keith Wills. Dodnes není jasné, zda šlo pouze o přátelství, nebo zda byla žárlivost Thomase oprávněná.

Atmosféra na sídle však tehdy pomalu houstne a pak náhle mladý sluha beze stopy mizí. Zavraždil ho při hádce Thomas? Keith Wills věří, že ano: „Thomas pohřbil jeho tělo ve sklepení a lady Louise řekl, že sluha beze slova odešel,“ píše badatel. Louisa tomu ale neuvěřila a strávila celé dny jeho hledáním.

Zůstal duch paní domu připoután k chodbám honosného sídla? Řada svědků tvrdí, že ano.
PŘÍZRAK BISKUPA

Říká se, že právě při hledání lokajova těla lady Louisa dostala zápal plic, kterému také podlehla. Její duch zrozený z žalu a hněvu je prý navždy připoután k domu. Projevuje se podivnými zvuky a boucháním dveří.

Čas od času je také prý v některých koutech sídla spatřena ženská postava v zelených šatech. Tento duch ovšem podle badatelů není jediným přízrakem, který obchází honosným domem na jihu Anglie. Svědci hovoří také o zjevení neznámého kavalíra, který v domě zřejmě zemřel, a především o duchovi anglického biskupa Thomase Kena (1637–1711). Ten se v sídle ukrýval před hněvem krále Jakuba II. (1633–1701). V roce 1711 prý zemřel za podivných okolností v tzv. Rudé knihovně, nejslavnější místnosti sídla, ve které se nachází velké množství vzácných historických svazků.

Proč by tam ale jeho duch stále setrvával?

Červená knihovna v Longleat House je místem, kde se má zjevovat duch anglického biskupa Thomase Kena.
DUCHOVÉ NEBO REKLAMA?

Někteří záhadologové věří, že duch biskupa si z nějakého důvodu knihovnu oblíbil a dohlíží na to, aby v ní nedošlo k poškození vzácných děl. „Duch byl spatřen, jak sedí tiše v křesle a čte si. Když ho svědci vyrušili, okamžitě zmizel,“ píše Keith Wills. V současnosti je dům turistickou atrakcí, kterou navštěvují tisíce lidí toužících spatřit nadpřirozené jevy. Mnozí z nich na internetu popisují své zkušenosti: „Máme také několik svědků z personálu, kteří na různých místech v domě spatřili podivné věci, jejich příběhy jsou součástí prohlídky,“ říká Ruth Charles, která je dnes manažerkou této turistické atrakce.

Jde jen o chytrý tah, který má přilákat další turisty, nebo se impozantního domu skutečně drží nadpřirozené síly?

Autor článku: Filip Appl

Foto: ancient-origins.net, wesminster-abbey.com, batharms.co.uk, picturesofengland.com, freaklore.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Všem romantikům zaslíbený Střekov
epochanacestach.cz

Všem romantikům zaslíbený...

Tyčí se na...
Strašidelný invalidní vozík: Jezdil s ním duch mrtvého pacienta?
epochalnisvet.cz

Strašidelný invalidní vozík:...

Strážný Manoj Kumar z nemocnice ve městě...
Bezpečnostní rám z VUT automaticky pozná, zda má pracovník správné ochranné vybavení
21stoleti.cz

Bezpečnostní rám z VUT automaticky...

Přilba, rukavice, bezpečnostní postroj a zaměstnanec...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Chce skončit v Ordinaci?
nasehvezdy.cz

Chce skončit v Ordinaci?

Bláznivá, vtipná a komická. Asi tak všichni...
Hora Říp: Památný symbol národa
epochanacestach.cz

Hora Říp: Památný symbol...

Neexistuje snad ani...
Další holčička
epochaplus.cz

Další holčička

Po šesti týdnech, jež uplynuly od narození...
Mince jako umělecké dílo
iluxus.cz

Mince jako umělecké dílo

Medailér, rytec a výtvarník Asamat Baltaev je jedním...
Lipové květy patří do každé domácí lékárny
nasehvezdy.cz

Lipové květy patří do každé...

Lípa je od pradávna posvátný strom Slovanů. Když v...
Z HIV se vyléčil vyvolený číslo 2
epochalnisvet.cz

Z HIV se vyléčil vyvolený...

Z rány osudu se stal dar. Pro druhého člověka na...
Robot barmanem: Jihokorejská kavárna má nového zaměstnance
21stoleti.cz

Robot barmanem: Jihokorejská...

Řada podniků se po těžkých časech pandemie...
Náhled do jednoho z nejvyšších mrakodrapů pevninské Číny
epochaplus.cz

Náhled do jednoho z nejvyšších...

Všichni v Šanghaji znají „otvírák“ neboli jednu...