3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Zelené oči z Chickamaugy: vojáky měla napadnout příšera
Zelené oči z Chickamaugy: vojáky měla napadnout příšera
od 23.2.2022
3.3tis
Co spatřili vojáci během bitvy Severu proti Jihu? Foto: Pixabay
346
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Americká občanská válka je v plném proudu. Na rozsáhlém území se střetávají armády konfederačního Jihu s armádami severní Unie. Právě z této doby pochází jeden pozoruhodný příběh.

Co spatřili vojáci během bitvy Severu proti Jihu? Foto: Pixabay Bitva u Chickamaugy. Foto: Kurz & Allison/Creative Commons/Volné dílo Lze onu bytost spatřit v oblasti i dnes? Foto: Hal Jespersen/Creative Commons/Volné dílo

Druhou nejkrvavější bitvou této války se v září 1863 stává střet nedaleko dnešního městečka Chickamauga, ve kterém se do sebe pustí přes 120 tisíc vojáků. Během dvou dnů umírá v nepřehledné změti dýmu, výstřelů a bolestných výkřiků kolem 35 tisíc mužů.

reklama

A ačkoliv je tato bitva sama o sobě děsivou událostí, během ní došlo k něčemu, co hrůzu z ní pro mnoho mužů ještě podtrhuje. Druhého dne – konkrétně 20. září – totiž někteří vojáci údajně spatřili tvora, který nepřipomínal nic, co by do té doby viděli a znali.

Šlo o šelmu se zelenýma, podle některých svědků až zářícíma, očima a obrovskou deformovanou čelistí, ze které vyčnívaly velké nebezpečně vypadající tesáky. Šlo o legendárního tvora z místních legend, jak dodnes věří řada záhadologů?

Bitva u Chickamaugy. Foto: Kurz & Allison/Creative Commons/Volné dílo
Bitva u Chickamaugy. Foto: Kurz & Allison/Creative Commons/Volné dílo

DÉMON ČI ZVÍŘE?

Podobně jako mnoho jiných oblastí Spojených států amerických, i  hraniční oblast Tennessee a Georgie má své prastaré příběhy související především s původním indiánským osídlením. Jeden z těchto příběhů vypráví o tvorovi pojmenovaném prostě „Staré zelené oči“.

reklama

Podle některých názorů jde o prastarého démona či snad přírodního ducha, který je zlé povahy a který je přitahován smrtí a utrpením.

Tomu by ostatně odpovídalo i tvrzení, že této shrbené kostnaté bytosti s kůží bez přítomnosti srsti září oči výrazným zeleným světlem. Další hypotéza pak pracuje s variantou, že jde o nějaké vzácné zvíře z dávných časů.

Dost možná o mrchožrouta, který se za ta staletí naučil dokonale se vyhýbat lidem.

Ojedinělý ale není ani názor, že je to prostě jen další varianta legendárního bigfoota – vysokého chlupatého humanoida, který je dnes bezpochyby nejpopulárnějším kryptidem severní Ameriky.

VIDĚL HO ZNÁMÝ SPISOVATEL?

Svědků strašidelného zjevení, které se mělo objevit mezi umírajícími vojáky, bylo údajně hned několik. Mnozí věří, že mezi nimi byl i americký novinář a spisovatel Ambrose Bierce (1842–1913).

reklama

Ten později napsal povídku s názvem Chickamauga, ve které hrůzy této bitvy popsal. Jenže s bitvou legenda o Starých zelených očích rozhodně neskončila.

Tvor se prý v dalších desetiletích nadále objevoval – Spatřit ho měli v 70. letech návštěvníci tamního národního parku a v roce 1976 i jeho tehdejší správce Edward Tinney. „Vlasy měl dlouhé a na ty oči nezapomenu:

Zářící, téměř zelenavě oranžové barvy, blýskající jako by to bylo nějaké divoké zvíře,“ řekl v jednom rozhovoru s tím, že tvora zahnaly až reflektory blížícího se auta. Žije snad v místě dávného bojiště dodnes nějaký tajemný tvor či duch zrozený z utrpení?

Nebo je za vším především bujná fantazie ještě rozvířená v okolí známou a velmi oblíbenou legendou?

Lze onu bytost spatřit v oblasti i dnes? Foto: Hal Jespersen/Creative Commons/Volné dílo
Lze onu bytost spatřit v oblasti i dnes? Foto: Hal Jespersen/Creative Commons/Volné dílo
Foto: Pixabay, Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 383
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.