3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Země jako vesmírné safari: Důvod, proč se nám neozývají žádné jiné civilizace?
Země jako vesmírné safari: Důvod, proč se nám neozývají žádné jiné civilizace?
od 17.1.2022
2.7tis
Je Země jen vesmírnou ZOO? FOTO: Unsplash
284
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

METI je zkratkou pro mezinárodní neziskovou výzkumnou organizaci, která do vesmíru posílá zprávy a doufá, že na ně někdy dostane odpověď.

A právě skutečnost, že jsme přes veškerou snahu nedostali z těch miliard hvězd a galaxií vůbec žádnou zpětnou vazbu, přivádí odborníky k myšlence, že tady něco nehraje…

Je Země jen vesmírnou ZOO? FOTO: Unsplash Enrico Fermi, tvůrce Fermiho paradoxu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Mladá rodina se prochází po zoologické zahradě: „Podívejte se na toho krásného samečka! Jak se natřásá a dvoří samičce, vidíte to, děti? A vidíte, jak je ta samička pestře zbarvená? Teď si dávají pusu! No není to roztomilé?

reklama

Táto, foť to!“ Vypadá snad takto nějak hovor těch, kteří nás shora možná den co den pozorují? Jistě je vám to povědomé, podobně nadšeně komentují rodinky chování zvířat v zoologických zahradách.

Stejným tématem se zabývá i METI, akorát, že ta přisuzuje lidem poněkud odlišnou úlohu – podle ní nejsme ve vesmíru pozorovatelé, jako spíše ti pozorovaní.

A tak jako zebry a antilopy v obrovských výbězích perfektně simulujících jejich přirozené prostředí, ani my prý možná nemáme tušení, že se nacházíme v uměle vytvořeném udržovaném prostoru.

Přece prý není možné, aby nekonečným vesmírem rezonovalo pouze nekonečné ticho! Zde přichází ke slovu tzv. Fermiho paradox, který se ptá: Jak to, že jsme dosud nenalezli žádné důkazy o existenci jiných civilizací či bytostí?

reklama

Vždyť pravděpodobnost, že ve vesmíru nejsme sami, je obrovská! Jedním z řešení tohoto rozporu má být právě i teorie o vesmírné zoo.

Enrico Fermi, tvůrce Fermiho paradoxu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Enrico Fermi, tvůrce Fermiho paradoxu. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Jsme jen primitivní tvorové?

S tzv. zoo hypotézou přichází v 70. letech americký astronom John Ball, který říká: „Mimozemský inteligentní život by měl být téměř nevyhnutelný.

reklama

Zdánlivou neschopnost tohoto života nás jakýmkoliv způsobem kontaktovat si můžeme vysvětlit tím, že nás cíleně nechávají stranou, že jsme pro ně jen jakýmsi safari nebo zoologickou zahradou.“ Podle něj nás proto pouze nenápadně sledují, ale do našich záležitostí se nijak viditelně nevměšují.

Zkrátka úplně stejně, jako to dělá návštěvník v zoo. Ball k vysvětlení používá i zajímavé přirovnání. „Je možné, že jsou ve vývoji tak moc před námi, že nás považují za natolik primitivní bytosti, že s námi nijak nemluví ani nás neoslovují.

Asi jako kdyby chtěl člověk mluvit třeba na ústřici… To zkrátka neděláme,“ říká. Ostatně možnou vyspělost mimozemských ras zmiňuje i slavný anglický fyzik Stephen Hawking (1942–2018).

Ten by zřejmě naopak celý projekt METI nejraději ihned ukončil, jeho vize případných vesmírných sousedů byla totiž mnohem pochmurnější. „Čím jsem starší, tím víc věřím, že ve vesmíru nejsme sami.

A pokud to tak je, budou ti mimozemšťané mnohem vyspělejší a silnější než my, budeme pro ně jen něco jako bakterie. Takové setkání by pro nás nemuselo dopadnout dobře,“ varoval. Ukáže se jednou, že měl pravdu?

Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2022 2.4tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith
od 24.11.2022 3.3tis
Když se raketoplán Challenger odlepí 28. ledna roku 1986 od země, to, co následuje, si nikdo neumí představit ani v těch nejčernějších nočních můrách. Anebo může? Přesně v 11.38 se zažehnou motory, aby mohl Challenger konečně vzlétnout. Velká sláva ale trvá pouhých 73 sekund. Potom náhle raketoplán exploduje a rozpadne se. V kabině, která se roztříští o mořskou hladinu, zahyne celá posádka. [ga
od 23.11.2022 2.8tis
Stále aktivní vulkán Merapi na indonéském ostrově Jáva má pro místní obyvatele velký význam i jako mytické a spirituální místo. Není tedy divu, že záhadný jev, který se před rokem objevil na vrcholu hory, je stále předmětem diskuzí. O co  se jednalo? V květnu roku 2021 se jednomu pohotovému fotografovi podařilo exponovat snímek, který zachycuje pap