Skip to content

Život a smrt tajemné Boudiccy: Kde odpočívá slavná keltská hrdinka?

Zatímco o Římanech, jejich generálech a vládcích se toho ví velmi mnoho, osobnosti z řad jejich nepřátel jsou často obklopené hradbou spekulací a nedostatkem informací. Nejinak je tomu v případě keltské vládkyně Boudiccy.

Co nám o této ženě, které se podařilo nemožné, říkají legendy a historické poznatky?

Nad Venta Icenorum, hlavním městem keltského rodu Icenů se vznáší kouř. Římané se rozhodli, že dají zdejší vdově po zemřelém králi jasně najevo, že moc nyní přechází do jejich rukou. Na dvůr domu královské rodiny jsou přivlečeny dvě dívky, ze kterých legionáři strhávají oblečení.

Jejich znásilnění musí přihlížet sama královna, kterou následně čeká bičování. Slzy v jejích očích ovšem záhy střídá hněv. Strašlivý hněv, který snad ani nepochází od ní samotné. Po odchodu římských vojáků začíná rudovlasá Boudicca (33–61) pracovat na pomstě.

A nejen na ní. Chce svobodu pro keltské kmeny, chce vyhnat Římany z Británie. Postupně se jí daří to, co nikomu před ní: Sjednocuje několik kmenů a v krvavých bitvách poráží římské vojáky. Jak to dokázala?

A jaký byl nakonec její osud?

Boudicca dokázala sjednotit keltské kmeny.
ZTĚLESNĚNÍ BOHYNĚ?

Zrzavá bojovnice v barevných šatech s modrým pláštěm přehozeným přes rameno. Tak bývá popisována zřejmě nejslavnější Keltka všech dob. Panovnice, jejíž život je obestřen tajemstvím. Poté, co se postaví do čela sjednocených keltských kmenů s cílem vyhnat z Británie Římany, se z ní stává doslova magická postava.

Přidávají se k ní nejen náčelníci a jejich bojovníci, ale i druidi a všemožné duchovní postavy tehdejší společnosti. Po prvních vyhraných bitvách všichni začínají věřit, že je Boudicca samotným ztělesněním či přinejmenším oblíbenkyní Andraste – prastaré bohyně válečníků.

Boudicca před bitvami provádí tajemné rituály, kterými dodává odvahu i sílu bojovníkům, nechává si věštit a v bitvě prý disponuje neuvěřitelnými schopnostmi. Pomáhala jí snad druidská magie? Nebo do ní opravdu vstoupila síla dávné bohyně?

Boj s Římany nakonec prohrála.
NEJASNÝ KONEC

Jenže štěstí a možná že i přízeň bohů nakonec Boudiccu opustí. Římané dávají dohromady větší a disciplinovanější armádu a revoltu nakonec utápí v krvi. Tisíce bojovníků je pobito, zbytek pak uvržen do otroctví.

Co se stalo se samotnou královnou? To dodnes není úplně jasné. Mnozí lidé věří, že zahynula společně se svými válečníky, její tělo se prý ztratilo uprostřed bitevního pole. Existují ovšem i jiné teorie.

„Není přesně známo, co se s Boudiccou stalo po válce. Starověký římský historik Tacitus uvedl, že utekla s dcerami do jiné části Británie, kde se napila z otráveného kalichu. Řecký historik Cassius Dio zase napsal, že zemřela na nemoc a dostala čestný pohřeb,“ uvádí americká záhadoložka a publicistka April Holloway. Jisté je jen jediné – O Boudicce už se žádné další známé historické prameny nezmiňují. Proč nenacházíme žádné zmínky ani o jejích dcerách? Zemřely snad s ní?

O tajemné hrdince máme jen málo informací.
KDE JE POCHOVÁNA?

Tajemství neopustila legendární královnu ani po její smrti. Není totiž známé místo jejího posledního odpočinku, což již celá staletí vede k nejrůznějším spekulacím. Mezi ty nejrozšířenější patří, že se její hrob nachází někde v bezprostřední blízkosti Stonehenge.

Jenže archeologové, kteří tam pracují, zatím nenašli nic, co by tomu nasvědčovalo. Přichází proto s jinými názory. Podle jednoho by se hrob odvážné vladařky mohl nacházet pod londýnským nádražím King´s Cross, podle jiného leží v blízkosti fastfoodu v průmyslové oblasti Birminghamu.

Neustále se také spekuluje, že byla pohřbena spolu se svými dcerami do hrobu odkrytého náhodou dělníky v roce 1879 ve vesnici Birdlip na jihozápadě Anglie. Jenže ani to se dosud nepotvrdilo a jméno Boudicca proto stále zůstává záhadou.

Skutečně na objevitele jejího hrobu čeká i velký poklad, který byl pohřben spolu s ní?

Foto: m.media-amazon.com, celticlife.com, i.warosu.org, www.historic-uk.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čtyři je málo, nebo moc? Kolik je skutečně ročních období?
epochaplus.cz

Čtyři je málo, nebo moc? Kolik...

Jaro, léto, podzim, zima. Kolik má rok období,...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Do seriálu už ji nikdo nedostane
nasehvezdy.cz

Do seriálu už ji nikdo...

Herečka Chantal Poullain v minulosti zářila v...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Zase objevujeme s dětmi knížky
nasehvezdy.cz

Zase objevujeme s dětmi knížky

Máme doma regály plné knih, ale nikdo se jich léta...
Jablonec nad Nisou jako na dlani!
epochanacestach.cz

Jablonec nad Nisou jako na...

Vystoupejte v létě na...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Špičkový design s úctou k umění
rezidenceonline.cz

Špičkový design s úctou k...

Neformální interiér, aktualizovaný vysoce...
Vrazi vlastních dětí: Kteří panovníci si potřísnili ruce krví svých potomků?
epochaplus.cz

Vrazi vlastních dětí: Kteří...

Vládli přísně a jejich krutost se často...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...