Američan Joshua Slocum (1844-1909) absolvoval jako první osamělý mořeplavec cestu plachetnicí kolem světa. Vášeň pro slaný živel se mu stala osudnou. V roce 1909 záhadně zmizel v oblasti obávaného bermudského trojúhelníku. Kolem jeho životního příběhu se vyrojilo množství konspiračních teorií.
Vábení moře podlehl Joshua již jako dvanáctiletý, kdy utekl z domova, aby se dal najmout jako plavčík. O čtyři roky později již pracuje na palubě britské obchodní lodi, která křižuje vody východní Asie.
Cesta kolem světa
V roce 1895 vyplouvá na palubě vlastní plachetnice Spray z amerického Bostonu. Před sebou má ambiciózní cíl – cestu kolem světa. Dobrodružná plavba končí v roce 1898, a to úspěšně. Slocum píše knihu, pořádá přednášky. Díky publikačním a přednáškovým aktivitám bohatne.
Koupí si malý statek, ale na suché zemi není šťastný. Touží opět po dalekých plavbách. V roce 1909 vyplouvá k pobřeží Jižní Ameriky. Naposledy je spatřen, jak ve floridském Miami nakupuje zásoby. Jeho stopa mizí v bermudském trojúhelníku.
Teorie záhadného zmizení
Jeho zmizení je v souvislosti se záhadami bermudského trojúhelníku často uváděno. Jednalo se o zkušeného mořeplavce, který ovšem neuměl plavat. První z teorií tak vychází z toho, že mohl nešťastně vypadnout z lodi, což se mu jako neplavci stalo osudným.
Spekuluje se rovněž, že se mohl stát i terčem útoku pirátů. Zmiňována je i možnost sebevraždy. Jako argumenty zde slouží neshody, které prožíval ve vztahu se svojí druhou manželkou.
Samozřejmě, je tu i eventualita, která bermudský trojúhelník proslavila, a to záhadné a nevysvětlitelné mizení lodí i letadel v této neoficiální geografické oblasti ležící mezi Floridou, Portorikem a Bermudami.
Co se skutečně stalo, o tom už bohužel Joshua Slocum nenapsal…