11. května 1945: Začíná bitva u Slivice, v níž se Sověti střetávají s německými vojáky, kteří vypadají jako šílení. Mají oči podlité krví a nadlidskou výdrž.
Domů     Zmapovali Antarktidu už dávní Sumerové?
Zmapovali Antarktidu už dávní Sumerové?
od 26.6.2024
2.5tis
Antarktida. Foto: Pixabay
278
SDÍLENÍ
2.5tis
ZOBRAZENÍ

Tohle popírá učení naší všemocné církve,“ vykřikne zděšeně katolický kněz. Před sebou má mapu s vyobrazením jižních oblastí Atlantického oceánu. Je tam jakási pevnina.

Kdyby měl před sebou autora, s chutí by ho prohlásil za kacíře a poslal rovnou na hranici.

Turecký námořník Piri Reis (asi 1470–1555) si v roce 1513 bere dovolenou. Už má dost mořské vody a chce si odpočinout. Zahálet ovšem nehodlá a pečlivě kreslí mapu světa, včetně jižních vod Atlantiku.

Vykreslí do nich pevninu – dnešní Antarktidu. Háček je v tom, že o téhle zemi na počátku 16. století ještě obyvatelé Evropy a Blízkého východu neměli ani tušení.

Mořeplavci se tehdy dostali k Ohňové zemi, Tasmánii, Austrálii a Novému Zélandu, jižněji neměli šanci. Navíc je spíš lákaly končiny, s nimiž by mohli obchodovat.

Mapa světa od Piriho Reise. FOTO: Henry Walters / CC / volné dílo
Mapa světa od Piriho Reise. FOTO: Henry Walters / CC / volné dílo

Kdo se stal objevitelem?

Překvapující je, že Antarktida je znázorněná bez svého tradičního ledového příkrovu. Přitom odhalit, jak přesně vypadá bez ledu, se vědcům povedlo až v roce 1958. Podle nich ji v takové podobě mohli uvidět lidé přibližně kolem roku 4000 před naším letopočtem.

Která starověká civilizace by dokázala podniknout tak dlouhou plavbu? Kdo přirazil k jejím břehům a  dokázal nový kontinent podrobně zmapovat? Otázky, na které neexistují odpovědi ani dnes, natož v 16. století, kdy mapa vznikla.

Předpoklady antických učenců

„K nakreslení mapy mi posloužily tajné dokumenty z konstantinopolské knihovny. Řada z nich pochází dokonce až z roku 400 před naším letopočtem,“ hájí tehdy svůj výtvor Piri Reis.

Duchovní totiž odmítají i domněnku, že by někde na jihu mohla být další pevnina, i když už antičtí učenci její existenci předpokládali. Kněží správně tuší, že ten, kdo připustí, že na druhé straně je pevnina, přitakává myšlence, že Země je kulatá.

Orteliova mapa Světa. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Orteliova mapa Světa. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kartografické dílo zmizelo

Takové kacířské bludy církev samozřejmě připustit nemůže. Nejspíš proto mapa kamsi mizí. Rozhodně ji nemají k dispozici další výzkumníci a mořeplavci.

Když vlámský kartograf Abraham Ortelius (1527–1598) v roce 1570 vytvoří první moderní atlas Země, naskicuje tam jenom jakýsi hrubý obrys. Kdyby vycházel z Reisova díla, určitě by jeho výtvor vypadal jinak. Mapa zůstává kdesi ukryta.

Historici na ni narazí až v roce 1929 v istanbulském paláci Topkapi. Vyobrazení Antarktidy dá popud ke vzniku řady teorií.

Sumerové vyrobili tyto krásné šperky, mohli vytvořit i mapu Antarktidy? FOTO: Daderot / Creative Commons / CC0 1.0
Sumerové vyrobili tyto krásné šperky, mohli vytvořit i mapu Antarktidy? FOTO: Daderot / Creative Commons / CC0 1.0

Rodí se kolébka civilizace

Kromě oblíbených mimozemských civilizací, které měly pořídit satelitní snímek naší planety, se vyskytují i jiné názory.

Americký profesor Charles Hapgood (1904–1982) přichází s myšlenkou, že antarktické pobřeží bylo bez ledu před asi 6000 lety. Pak se podle něj posunula zemská kůra a to Antarktidu odeslalo do věčné zimy.

Její případné zmapování proto mohlo vzniknout kolem roku 4000 před n.l., kdy se v oblasti dnešní Mezopotámie rodí první civilizace a usazují se zde Sumerové. Mohl kartograf pocházet z těchto končin? Zatím nevíme.

Foto: Viz popisky. Titulní foto: Pixabay
Související články
od 11.5.2026 348
Stačí několik starých dopisů, trocha barokní fantazie a touha po tajemnu. Tak podle historiků vzniká legenda o Bílé paní, přízraku, který se po staletí toulá českými hrady a zámky. Jezuita Bohuslav Balbín propojí ve svých textech ducha bíle oděné ženy s osudem šlechtičny Perchta z Rožmberka. Jenže moderní historici upozorňují, že mnohé z příběhů stojí spíše na romantické představivosti než na
od 10.5.2026 1.5tis
Na první pohled vypadá jako obyčejná středověká stavba ztracená v lesích severně od Prahy v Libereckém kraji. Jenže jakmile se přiblížíte, atmosféra houstne. Ticho je podivně těžké, ptáci téměř nezpívají a lidé mluví tišeji než jinde. Hrad Houska je už po staletí označovaný za nejděsivější místo v Česku. Ne kvůli krvavým bitvám nebo strašidelným kulisám, ale kvůli legendě, která dodnes nahání husí
od 9.5.2026 2.9tis
Obléhání Přibyslavi je v plném proudu. Husity ale do útoku nevede Jan Žižka z Trocnova, jak je obvyklé. Slepý vojevůdce totiž leží v bolestech na vojenském lůžku. Do té doby byl přitom známý tuhým kořínkem a ocelovým zdravím. U Přibyslavi přesto 11. října 1424 umírá. Mohla za to zhoubná nemoc, nebo husitskému lídrovi někdo na onen svět pomohl? [gallery ids="166011,166013,166024,166014,16601
od 8.5.2026 3.3tis
Když se řekne zábavní park, každému se vybaví radostně rozzářené oči dětí dovádějících na vysněných houpačkách, horských drahách, či v lehce strašidelných domech. Jenže někdy se při bližším pohledu ukáže, že zorničky návštěvníků jsou ve skutečnosti rozšířené hrůzou a jejich ústa se nesmějí, ale křičí o pomoc! Představujeme děsivá místa, kam chodí za zábavou živí, a někdy prý i mrtví… [gallery s
od 6.5.2026 3.2tis
Kovový sloup v Dillí vzniká na přelomu 4. a 5. století, ale odborníky i běžné laiky nepřestává udivovat dodnes. Vždyť pokud platí, že stará láska nerezaví, musí být tento vzácný historický kousek lidmi milován opravdu hodně – i po 1600 letech je zcela bez rzi! Můžou za to příznivé klimatické podmínky? Nebo je možné, že nepochází z našeho světa? Indický ml
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kocourek radostně vítal svého páníčka
skutecnepribehy.cz
Kocourek radostně vítal svého páníčka
Manžel ležel v kómatu v nemocnici, jeho věrný kocour se ale dál choval, jako by byl pán doma. Znal dokonce den, kdy se páníček vrátí. Byl to blesk z čistého nebe. Ve tři ráno můj manžel náhle zkolaboval a rovnou upadl do kómatu. Všichni jsme si připadali jako v děsivém snu. Záchranka ho s hlasitým houkáním vezla do nemocnice a my si
Zachránil lékař bez diplomu tisíce dětí?
historyplus.cz
Zachránil lékař bez diplomu tisíce dětí?
Od roku 1903 hostí newyorský Coney Island lunapark, který však spíš než klasický zábavní park připomíná přehlídku zázraků. K vidění je tu celá řada kuriozit – obřím modelem Vernovy ponorky počínaje a vesničkou plnou „pravých“ živoucích trpaslíků konče. Dokonce jsou tu i první inkubátory. I s předčasně narozenými dětmi! Novorozenci, umístění ve zdejším zařízení, jsou
Trhanec jako pro císaře
tisicereceptu.cz
Trhanec jako pro císaře
Roztrhaná palačinka podávaná s ovocným rozvarem nebo rozinkami. Suroviny na 4 porce 6 vajec 370 ml mléka 200 g hladké mouky 3 lžíce cukru krystal 1vanilkový cukr 2 lžíce rozinek namočených
Co má Kostková se zahradním architektem?
nasehvezdy.cz
Co má Kostková se zahradním architektem?
Odhalení pořádného skandálu na spadnutí? Už delší dobu se šíří zvěsti, že manželství Terezy Kostkové (49) a režiséra Jakuba Nvoty (49) má k ideálu daleko. Herečka působila, jako by strádala osaměním
První velké vymírání: Apokalypsa s drtivým dopadem
21stoleti.cz
První velké vymírání: Apokalypsa s drtivým dopadem
Když se řekne hromadné vymírání, většina lidí si vzpomene na nebohé dinosaury, kteří se zoufalým výrazem sledují asteroid mířící k Zemi. Ale dějiny naší planety znají i horší katastrofy. Už dávno před
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
nejsemsama.cz
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
Bývalý manžel mi utekl s mladší ženou, což mělo na mé sebevědomí zdrcující vliv. A pak se najednou objevil kdosi, kdo o mě měl zájem. Na synovu svatbu bych se bývala nesmírně těšila, protože jsem si ji velice přála. Jenže znáte chlapy, odkládal ji a odkládal, až jsem se děsila, že to jeho děvče ztratí trpělivost a pošle ho k vodě.
Jak lidé přežívali bez lednice: Před objevením elektřiny bojovali s časem
epochaplus.cz
Jak lidé přežívali bez lednice: Před objevením elektřiny bojovali s časem
Máslo se zkazí během několika hodin, maso začne zapáchat a mléko zkysne ještě před večerem. Dnes stačí otevřít lednici a problém mizí. Po většinu lidských dějin ale elektřina neexistuje a lidé musí bojovat s časem, horkem i bakteriemi jinak. Uchovávání potravin rozhoduje o přežití rodin, armád i celých měst. Přichází sklepy, ledové jámy i obrovské
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz