Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Zmizel parník Waratah v jiném časoprostoru?

Záhadné zmizení parníku zvaného Waratah dodnes trápí záhadology i vědce z různých koutů planety. Co se s ním v roce 1909 stalo? Z jakého důvodu se nikdy nenašel jeho vrak? A kam se podělo všech 211 členů jeho posádky?

Jednoznačné odpovědi stále chybí! Podaří se tuto záhadu někdy vysvětlit?

Pasažéři luxusního parníku Waratah zamávají na rozloučenou lidem přítomným v přístavu Durban v Jižní Africe na konci července roku 1909. Od té doby už je nikdo nikdy nespatří. Zanedlouho se začne mluvit o možnosti, že zmizeli v jiném časoprostoru.

Vědci podobnou teorii samozřejmě odmítají a nabízejí své vlastní hypotézy. Vysvětlit, co se s parníkem stalo, se jim ale nikdy nepodaří…

Stálo za vším prokletí?

Výrobu gigantického parníku Waratah si na začátku 20. století objedná společnost Blue Anchor Line s jednoznačným cílem. Získat loď schopnou vydělávat peníze nejen dopravou stovek cestujících z Evropy do Austrálie, ale také převozem tun rozmanitého nákladu.

Jako jméno pro vznikající parník je zvoleno Waratah, což je pojmenování květiny, která roste v Novém Jižním Walesu na východě Austrálie. Ale i když je květina krásná, možná to není zrovna dobré jméno pro plavidlo.

Waratah se totiž před ním nazývalo také několik dalších lodí, kterým se prý stalo cosi strašlivého. Jedna se ztratila nedaleko ostrova Ouessant u jihozápadního konce Lamanšského průlivu, další během cesty do Sydney, ještě jiná na jih od tohoto města a další v Carpentarském zálivu na severu Austrálie mezi poloostrovy Cape York a Arnhemská země.

Je snad jméno Waratah prokleté?

Jméno parníku Waratah bylo možná prokleté

Chyybějící pasažér

Ve své době technicky vyspělý parník se vydá na svou první plavbu z Londýna dne 5. listopadu roku 1908 pod vedením zkušeného kapitána JOSHUY E. ILBERYHO. Waratah je díky svým osmi vodotěsným komorám považován za nepotopitelný, což mu také nakonec vysloužilo přezdívku Australský Titanic.

Posádka tedy neočekává, že by se mohly objevit nějaké problémy. A mají pravdu, první plavba je klidná. Dne 27. dubna roku 1909 zamíří parník do Austrálie podruhé a do cíle dorazí opět bez závažnějších potíží.

Na zpáteční cestě do Londýna má parník naplánovány dvě zastávky v jihoafrických přístavech v Durbanu a v Kapském Městě. Když parník dorazí do Durbanu, rozhodne se jeden z pasažérů, muž jménem CLAUDE SAWYER, vystoupit.

Své manželce pošle vysvětlující kabelogram: „Protože je Waratah vratký, vylodil jsem se v Durbanu.“ Později ale vyjde najevo, že ho k tomu vedla ještě jedna skutečnost…

Ztratil parník stabilitu?

Sawyer měl podle vlastních slov podivné vize, ve kterých se mu prý zjevoval muž držící v pravé ruce dlouhý meč pokrytý krví. Výjevy údajně působily natolik znepokojivě, že se i proto muž rozhodl z lodi vystoupit.

Waratah opouští přístav v Durbanu 26. července a o den později mine parník Clan MacIntyre. Jeho posádka později prohlásí, že onoho dne nezaznamenali na moři žádné problémy. Waratah má podle plánu dorazit 29.

července do Kapského Města. Parník ale nepřipluje. Záhy se rozběhne pátrání po ztracené lodi. Navzdory veškeré snaze se ale pohřešované plavidlo nedaří najít. Odborná komise vyšetřující celý případ nakonec přijde s následujícím prohlášením: „Předpokládáme, že se Waratah potopil 28.

července 1909 za bouře. Pravděpodobně ztratil stabilitu, převrátil se a potopil.“ Tomu ale každý neuvěří. Otázky vzbuzuje především chybějící vrak. Co se s ním stalo?

Blízko odhalení pravdy?

Zájem o celý případ znovu ožije v roce 1925, kdy poručík ROOS z kokpitu průzkumného letounu jihoafrického letectva spatří na transkejském pobřeží trosky plavidla, které svou velikostí připomínají Waratah.

Badatelé nicméně na místě později nic nenajdou.

Xorský vrak je totiž jen jednou z mnoha lodí, které se staly za druhé světové války (1939–1945) obětí válečných ponorek německého námořnictva. „Už jsme vyčerpali všechny možnosti. Nemám ponětí, kde bychom měli dále hledat,“ prohlásí Brown.

Vrak ztraceného parníku je prý možné nalézt u ústí řeky zvané Xora. Nebo ne?

Díra v moři?

Do současné doby bylo předloženo nesmírné množství teorií snažících se záhadu ztraceného parníku objasnit. Podle jedné z nich se Waratah stal obětí nějaké zbloudilé, gigantické a extrémně nebezpečné vlny.

Ta prý mohla parník potopit, případně mu zničit kormidlo a zanést například do Antarktidy. Jiná verze praví, že se parník stal obětí tzv. díry v moři. To je celkem ojedinělý jev, který tvoří vítr a mořské proudy a opravdu dokáže strhnout ke dnu i velká plavidla.

Další možné vysvětlení celé záhady je založeno na skutečnosti, že na některých místech planety dochází k uvolňování metanu z mořského dna. Díky tomu se prý lodě mohou doslova propadnout pod hladinu.

Pátrání pokračuje!

„Waratah převážel těžký náklad olova, jež se mohlo v podpalubí posunout a způsobit, že se loď převrátila,“ vysvětluje další hypotézu v knize Nevysvětlené záhady světa současný britský publicista RUPERT MATTHEWS.

I on sám nicméně připouští, že pak není jasné, proč nebyl nalezen vrak. V souvislosti se ztraceným parníkem se objevilo také několik pokusů o nadpřirozené vysvětlení. Hovoří se o působení temných sil, případně o jakémsi prokletí.

Vyloučit prý nelze ani možnost, že se Waratah dostal do jiného časoprostoru. Nic z toho však dosud nebylo prokázáno. Pátrání tak stále pokračuje…

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...