Skip to content

Zmizel parník Waratah v jiném časoprostoru?

Záhadné zmizení parníku zvaného Waratah dodnes trápí záhadology i vědce z různých koutů planety. Co se s ním v roce 1909 stalo? Z jakého důvodu se nikdy nenašel jeho vrak? A kam se podělo všech 211 členů jeho posádky?

Jednoznačné odpovědi stále chybí! Podaří se tuto záhadu někdy vysvětlit?

Pasažéři luxusního parníku Waratah zamávají na rozloučenou lidem přítomným v přístavu Durban v Jižní Africe na konci července roku 1909. Od té doby už je nikdo nikdy nespatří. Zanedlouho se začne mluvit o možnosti, že zmizeli v jiném časoprostoru.

Vědci podobnou teorii samozřejmě odmítají a nabízejí své vlastní hypotézy. Vysvětlit, co se s parníkem stalo, se jim ale nikdy nepodaří…

Stálo za vším prokletí?

Výrobu gigantického parníku Waratah si na začátku 20. století objedná společnost Blue Anchor Line s jednoznačným cílem. Získat loď schopnou vydělávat peníze nejen dopravou stovek cestujících z Evropy do Austrálie, ale také převozem tun rozmanitého nákladu.

Jako jméno pro vznikající parník je zvoleno Waratah, což je pojmenování květiny, která roste v Novém Jižním Walesu na východě Austrálie. Ale i když je květina krásná, možná to není zrovna dobré jméno pro plavidlo.

Waratah se totiž před ním nazývalo také několik dalších lodí, kterým se prý stalo cosi strašlivého. Jedna se ztratila nedaleko ostrova Ouessant u jihozápadního konce Lamanšského průlivu, další během cesty do Sydney, ještě jiná na jih od tohoto města a další v Carpentarském zálivu na severu Austrálie mezi poloostrovy Cape York a Arnhemská země.

Je snad jméno Waratah prokleté?

Jméno parníku Waratah bylo možná prokleté

Chyybějící pasažér

Ve své době technicky vyspělý parník se vydá na svou první plavbu z Londýna dne 5. listopadu roku 1908 pod vedením zkušeného kapitána JOSHUY E. ILBERYHO. Waratah je díky svým osmi vodotěsným komorám považován za nepotopitelný, což mu také nakonec vysloužilo přezdívku Australský Titanic.

Posádka tedy neočekává, že by se mohly objevit nějaké problémy. A mají pravdu, první plavba je klidná. Dne 27. dubna roku 1909 zamíří parník do Austrálie podruhé a do cíle dorazí opět bez závažnějších potíží.

Na zpáteční cestě do Londýna má parník naplánovány dvě zastávky v jihoafrických přístavech v Durbanu a v Kapském Městě. Když parník dorazí do Durbanu, rozhodne se jeden z pasažérů, muž jménem CLAUDE SAWYER, vystoupit.

Své manželce pošle vysvětlující kabelogram: „Protože je Waratah vratký, vylodil jsem se v Durbanu.“ Později ale vyjde najevo, že ho k tomu vedla ještě jedna skutečnost…

Ztratil parník stabilitu?

Sawyer měl podle vlastních slov podivné vize, ve kterých se mu prý zjevoval muž držící v pravé ruce dlouhý meč pokrytý krví. Výjevy údajně působily natolik znepokojivě, že se i proto muž rozhodl z lodi vystoupit.

Waratah opouští přístav v Durbanu 26. července a o den později mine parník Clan MacIntyre. Jeho posádka později prohlásí, že onoho dne nezaznamenali na moři žádné problémy. Waratah má podle plánu dorazit 29.

července do Kapského Města. Parník ale nepřipluje. Záhy se rozběhne pátrání po ztracené lodi. Navzdory veškeré snaze se ale pohřešované plavidlo nedaří najít. Odborná komise vyšetřující celý případ nakonec přijde s následujícím prohlášením: „Předpokládáme, že se Waratah potopil 28.

července 1909 za bouře. Pravděpodobně ztratil stabilitu, převrátil se a potopil.“ Tomu ale každý neuvěří. Otázky vzbuzuje především chybějící vrak. Co se s ním stalo?

Blízko odhalení pravdy?

Zájem o celý případ znovu ožije v roce 1925, kdy poručík ROOS z kokpitu průzkumného letounu jihoafrického letectva spatří na transkejském pobřeží trosky plavidla, které svou velikostí připomínají Waratah.

Badatelé nicméně na místě později nic nenajdou.

Xorský vrak je totiž jen jednou z mnoha lodí, které se staly za druhé světové války (1939–1945) obětí válečných ponorek německého námořnictva. „Už jsme vyčerpali všechny možnosti. Nemám ponětí, kde bychom měli dále hledat,“ prohlásí Brown.

Vrak ztraceného parníku je prý možné nalézt u ústí řeky zvané Xora. Nebo ne?

Díra v moři?

Do současné doby bylo předloženo nesmírné množství teorií snažících se záhadu ztraceného parníku objasnit. Podle jedné z nich se Waratah stal obětí nějaké zbloudilé, gigantické a extrémně nebezpečné vlny.

Ta prý mohla parník potopit, případně mu zničit kormidlo a zanést například do Antarktidy. Jiná verze praví, že se parník stal obětí tzv. díry v moři. To je celkem ojedinělý jev, který tvoří vítr a mořské proudy a opravdu dokáže strhnout ke dnu i velká plavidla.

Další možné vysvětlení celé záhady je založeno na skutečnosti, že na některých místech planety dochází k uvolňování metanu z mořského dna. Díky tomu se prý lodě mohou doslova propadnout pod hladinu.

Pátrání pokračuje!

„Waratah převážel těžký náklad olova, jež se mohlo v podpalubí posunout a způsobit, že se loď převrátila,“ vysvětluje další hypotézu v knize Nevysvětlené záhady světa současný britský publicista RUPERT MATTHEWS.

I on sám nicméně připouští, že pak není jasné, proč nebyl nalezen vrak. V souvislosti se ztraceným parníkem se objevilo také několik pokusů o nadpřirozené vysvětlení. Hovoří se o působení temných sil, případně o jakémsi prokletí.

Vyloučit prý nelze ani možnost, že se Waratah dostal do jiného časoprostoru. Nic z toho však dosud nebylo prokázáno. Pátrání tak stále pokračuje…

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont událostí“ české vědy je ještě daleko
21stoleti.cz

Astrofyzik Jiří Svoboda: „Horizont...

Před rokem v dubnu lidstvo poprvé spatřilo...
Pramen Křešice: Za léčivou vodou i obrazem Panny Marie
epochanacestach.cz

Pramen Křešice: Za léčivou...

Neprávem opomíjená...
Milostný skandál vyřešila útěkem?
nasehvezdy.cz

Milostný skandál vyřešila...

Bohatý milostný život má...
Rozchod se Zajícem se nekoná
nasehvezdy.cz

Rozchod se Zajícem se nekoná

Už téměř patnáct let tvoří...
Mauritánská železnice: Extrémní jízda napříč Saharou
epochalnisvet.cz

Mauritánská železnice: Extrémní...

Mauritánie v Africe se pyšní velkým bohatstvím v podobě...
Jedineční a reální: Čím se tito lidé odlišují?
epochaplus.cz

Jedineční a reální: Čím se...

Dalo by se říci, že všichni lidé na světě...
Co si psal do deníčku strůjce holocaustu Heinrich Himmler?
epochalnisvet.cz

Co si psal do deníčku...

Nenápadný úřednický vzhled druhého...
Katakomby Klatovy: Historie v tajemném balení
epochanacestach.cz

Katakomby Klatovy: Historie v...

Zahoďte ostych a...
Patek Philippe představuje nový věčný kalendář
iluxus.cz

Patek Philippe představuje nový...

Manufaktura Patek Philippe je známá širokou nabídkou...
3 věci, které dali nacisté světu
epochaplus.cz

3 věci, které dali nacisté...

Během každého vojenského konfliktu pracují...
Krása i funkčnost koupelnových baterií
rezidenceonline.cz

Krása i funkčnost...

Pohledově atraktivní,...
Střevní mikroflóra překvapuje
21stoleti.cz

Střevní mikroflóra překvapuje

V lidském trávicím traktu byl identifikován...