Severoamerická šelma, která dříve obývala každý stát při východním pobřeží Severní Ameriky, je v roce 2011 prohlášena za vyhynulou. Tou dobou ji už nejméně 80 let nikdo neviděl. V posledních letech se ale množí hlášení o pozorování tohoto zvířete.
V roce 1998 probíhá studie Kanadského národního výboru pro stav ohrožené divoké zvěře v Kanadě, jejíž závěry nejsou pro pumu východní zrovna přívětivé.
„Neexistují žádné objektivní důkazy (živé exempláře pumy nebo jiné jednoznačné potvrzení) o nepřetržité přítomnosti pum od minulého století kdekoli ve východní Kanadě nebo na východě Spojených států,“ stojí ve zprávě. V roce 2018 je pak šelma formálně smazána ze seznamu ohrožených druhů s tím, že již vyhynula.
Za vyhynulou je považována od roku 2011, desítky let od posledního ověřeného pozorování. To ale paradoxně spouští množství hlášení o pozorování zvířete. Jak to tedy s jejím vyhynutím je?
KANADA MĚNÍ NÁZOR
Ještě v březnu roku 2011 z Kanady přicházejí zprávy popírající závěry studie z roku 1998. Pracovník ministerstva přírodních zdrojů v Ontariu uvedl, že v provincii jsou přítomny pumy, považuje je ale za možné pumy uprchlé ze zoo či soukromým chovatelům.
To rozporuje soukromě provozovaná nadace Ontario Puma, která odhaduje, že v provincii žije 550 pum a jejich počet trvale stoupá k udržitelné populaci.
Existuje nejen množství očitých svědectví, ale také fotografie, stopy, srst a mnoho dalších důkazů o tom, že ve zdejší divočině puma východní stále přežívá. Odborníci si ale zachovávají skeptický postoj.
Mají totiž za to, že se na východ stěhují spíše západní příbuzní pumy, což znamená, že spatřené pumy na východě Severní Ameriky nemusí nutně patřit k nedávno vyhynulému druhu.
Pro člověka je totiž velice obtížné spolehlivě identifikovat pumu východní a rozlišit ji od jiných druhů pumy, které se na kontinentu vyskytují. Jde tedy o mylná pozorování některé z příbuzných šelem?