Na americký ostrov Roanoke připlouvá z Anglie 22. července 1587 celkem 117 mužů, žen a dětí, aby se stali jedněmi z prvních koloniálních obyvatel. Dodnes je na ostrově památná cedule, hlásající, že právě zde se roku 1587 narodilo první anglické dítě v Americe.
Co se ale stalo během následujících tří let? Roanoke je od té doby spojené s velmi záhadnou událostí!
Jeden ze zakladatelů kolonie John White se krátce po osídlení ostrova vydává zpět do Anglie pro další zásoby. Po svém návratu nachází domy s vybavením, ale bez lidí. Jako by si jejich obyvatelé jen na chviličku odskočili.
Jenomže 87 mužů, 17 žen a 11 dětí se už nikdy nikde neobjeví. Kam se celá kolonie poděla?

ZŮSTÁVÁ JEDINÁ STOPA
Malý ostrůvek, jen 12 kilometrů dlouhý a 3 kilometry široký, leží poblíž pobřeží dnešního státu Severní Karolina (USA). 95 let po příjezdu Kryštofa Kolumba, 18. srpna 1587, právě zde spatří světlo světa Virginia Dare, zřejmě opravdu první dítě narozené v Americe anglickým rodičům.
Dědeček Virginie John White si ovšem svojí vnučky příliš neužije. Pouhých deset dní po jejím narození se s portugalským mořeplavcem Simonem Fernandezem vrací do Anglie. Má v plánu se vrátit za tři měsíce.
Anglie ovšem válčí se Španělskem a všechny lodě, tedy i Fernandezova, jsou konfiskovány pro válečné účely. Když se Whitemu v roce 1590 podaří na ostrov znovu vstoupit, najde ho prázdný. Jedinou stopou jsou údajně tři písmena vyrytá do stromu: CRO.

PROČ TOLIK POSPÍCHALI?
Než se White vydá na svou cestu pro zásoby, nechává kolonistům instrukce pro případ nouze. Kdyby museli náhle z jakéhokoli důvodu opustit místo svého pobytu, mají na daný strom vyrýt znamení kříže. Co ale znamenají ona tři písmena, která zde White nachází vyrytá?
Je možné, že ho snad kolonisté nepochopili a namísto znaku kříže se pokoušeli vyrýt slovo CROSS (v angličtině cross znamená kříž – pozn. red.)? Zanechaná písmena by údajně také mohla znamenat CROATOAN, což je název vedlejšího ostrova (dnes ostrov Hatteras), kde má žít přátelský domorodý kmen.
Hledají snad obyvatelé Roanoke útočiště právě zde? Zřejmě museli odejít ve velikém spěchu, když jediný vzkaz, který mohli zanechat jsou pouhá tři písmena. Před čím ale prchají ze svých domovů?

ZABÍJELI ÚDAJNĚ INDIÁNI
Kapitán John Smith z anglické osady Jamestown (založena 14. května 1607) se brzy poté pokouší dopátrat, kam osadníci z Roanoke zmizeli. Podle střípků, které se mu podaří zjistit, dochází k přesvědčení, že kolonisté našli nový domov u indiánského kmene Chesapeake.
Tuto teorii ale vyvrací tvrzení náčelníka nepřátelského kmene Powhatan. Všechny kolonisty prý pozabíjel on se svými bojovníky. Proč by ale indiáni vyvraždili celou kolonii a nesebrali přitom žádné věci nebo zásoby?
Americká antropoložka Lee Miller ve své knize Roanoke: Solving the Mystery of the Lost Colony (Roanoke: Řešení záhady ztracené kolonie) z roku 2000 předkládá jinou možnou hypotézu. Osud kolonie Roanoke byl údajně ještě před jejím založením zpečetěn v Anglii.
Byl snad v blízkosti královny Alžběty I. někdo vlivný, kdo si přál ztroskotání mise? A proč vlastně?

MOHLO JÍT O VYVRAŽDĚNÍ NA OBJEDNÁVKU?
Byli to domorodí indiáni, kteří si ve své zemi nepřáli žádné vetřelce, nebo se za záhadným zmizením kolonie skrývají vládní intriky? Země Evropy se předhánějí v osidlování Ameriky. Komu se podaří založit zde kolonii, získá si přízeň svého vládce a významné postavení, například jako guvernér kolonie.
Mohl tedy někdo vyvraždit obyvatele Roanoke na „objednávku“ s cílem zpomalit tak expanzi Anglie do Nové země? S jistotou vlastně ani nevíme, zda byli kolonisté opravdu vyvražděni, nebo se jen přesunuli na jiné místo.
Po více než 400 letech zůstává záhada zmizelé kolonie stále nerozluštěna. Dnes na tomto ostrově o rozloze 46,5 kilometrů čtverečních (zhruba jako plocha vodní nádrže Lipno) žije 7 tisíc obyvatel. Tuší ale někdo z nich, co se stalo těm prvním příchozím?
Autor článku: Jana Trnobranská