S obdobím kolonizace Jižní Ameriky je spojena jedna z velkých záhad. Jedná se o takzvané Město Caesarů (španělsky Ciudad de los Césares). Pohádkově bohaté město hledala později řada expedic. Byl jejich cíl reálný, nebo se jednalo o holou fikci?
Ciudad de los Césares bylo popisováno jako sídlo oplývající zlatem, stříbrem a diamanty. Mezi jeho údajné zakladatele patřila i skupina přeživších Evropanů z lodě, která ztroskotala v Magellanově průlivu.
Ve výstavbě města a jeho následné prosperitě se ovšem prý velmi angažovali i uprchlíci z Incké říše, který byla vyvrácena španělskými dobyvateli.
Zapeklitá geografie
Problém s možným umístěním Města Caesarů má i formální geografické kořeny, protože v době objevitelských výprav bylo každé neznámé město označováno jako „los Césares“.
Je to stejné, jako bychom hledali lvi na územích, která byla kdysi na mapách označena Hic sunt leones (Zde žijí lvi).
Přitom se jednalo pouze o obrazné pojmenování každého neprobádaného území. První snahy o nalezení Města Caesarů jsou datovány do roku 1638. Výpravy hledají ztracené město i v dalším století, například v roce 1716. Neúspěšně…
Kvarteto legend
V současnosti se badatelé shodují, že v příbězích o Městě Caesarů se prolíná hned kvarteto legend.
První zmínka o možné existenci takového města byla nalezena ve zprávách o expedici hledající legendární lokalitu Sierra de la Plata v roce 1528. Prý se ve vnitrozemí nachází velmi bohaté město, kterého je možno dosáhnout vstupem do ústí velké řeky…
Nutno dodat, že fantazii Španělů velmi podněcovaly zprávy od místních domorodců, které existenci takového sídla potvrzovaly. Do současnosti se ovšem ztracené Město Caesarů nepodařilo objevit.