V libanonských horách stojí chrámový komplex, který je jednou z největších kamenných hádanek historie. A to doslova. Obrovské kamenné kvádry, z nichž byl Baalbek postaven, obestírá řada nezodpovězených otázek.
Ve východním Libanonu se v nadmořské výšce 1170 metrů tyčí nad úrodným údolím Bikáa ruiny kdysi vznešeného chrámového komplexu. Samotné údolí je nepřetržitě obýváno už 9000 let. A zhruba před 5000 lety v horách nad ním začaly vznikat první monumentální chrámy, které v současnosti svou velikostí vzbouzí zájem a úžas archeologů z celého světa.
Původní svatyně tu zřejmě vybudovali Féničané a místo v názvu neslo jméno jednoho z hlavních bohů středního východu, Baala. Odsud také Baalbek. Později je oblast dobyta Římany, kteří Baalbek přejmenují na Heliopolis a začnou jej rozšiřovat.
Vzniká tak například Venušin chrám, Bakchův chrám, tedy svatyně boha Slunce. Nejzajímavější je ale Jupiterův chrám, který byl postaven na podezdívce z obřích kamenných kvádrů. Ty tu ležely už před příchodem Římanů. A právě u nich začínají nezodpovězené otázky…
NEPRONIKNE ANI JEHLA
Když mluvíme o záhadných kamenných stavbách, člověku se obvykle vybaví Stonehenge nebo egyptské pyramidy. V Baalbeku se ovšem nachází záhada mnohonásobně větší. Obrovské monolity, které se nacházejí kolem Jupiterova chrámu a pod ním, jsou ty největší lidskou rukou opracované kamenné bloky na světě.
Jsou až pětkrát větší než kameny ve Stonehenge a až 300krát těžší než kameny použité při stavbě pyramid. Navíc byly opracovány tak důkladně, že k sobě bez použití jakéhokoliv pojiva přiléhají s takovou přesností, že mezi ně nelze vsunout ani čepel nože, či dokonce ani jehlu!
Právě velikost kamenů nedá archeologům spát. Kdo je sem vůbec nanosil a jak?

NEJVĚTŠÍ NA SVĚTĚ
Nedaleko chrámu leží Jižní kámen, který je se svými rozměry 21,5 metru na délku, 4 metry na šířku a výškou 4,5 metru dlouho považován za největší kamenný blok na světě opracovaný lidskou rukou. V roce 2014 však byl u chrámu objeven ještě jiný monolit, který toto prvenství překonal.
Jen o něco menší bloky pak leží pod Jupiterovým chrámem. Obrovské kamenné kvádry pocházejí z lomu vzdáleného celý kilometr. Jak mohly být tak ohromné kusy hornin v dávných dobách vůbec přepravovány? K jejich přesunu bylo podle odborníků potřeba síly až 40 tisíc dělníků!
Na místě ovšem chybí jakékoliv stopy po cestách či rampách. Nic nenasvědčuje tomu, že by se tu odehrávala náročná stavební činnost, při níž by docházelo k pohybu tak velkých kamenů, či dokonce jejich zdvihání do až sedmimetrové výšky!
POSTAVILI JE OBŘI?
O původu obřích kamenných bloků se téměř nic neví. Není známo kdo, jak a proč vynaložil takové úsilí, aby je sem nanosil. K místu se ale pojí mnoho legend. Vyprávějí se hlavně pověsti o obrech i biblické příběhy.
Podle jednoho z nich stavbu v záchvatu šílenství vybudoval Kain, potomek prvních lidí na Zemi. „Pojmenoval ji po svém synu Enochovi a obydlel ji obry, na které byla za jejich nepravosti seslána potopa,“ tvrdí Estfan Doweihi, patriarcha z maronitské katolické církve v Libanonu.
Je překvapivé, že i starodávný arabský rukopis zmiňuje Baalbek jako dílo obrů, které nakonec smetla potopa. To vše ještě podporuje místní legenda, podle které se babylonská věž nestavěla v Babylonu, ale právě v Baalbeku! Mohou tyto pověsti stát na reálných základech?
