Skip to content

Zuckerberg, nebo CIA: Znepokojivé otazníky kolem založení Facebooku

Komunikační fenomén Facebook přichází na svět jako nevinná hříčka amerického studenta Harvardské univerzity. Mark Zuckerberg (*1984) tvoří v roce 2004 s pomocí kolegů online sociální webový systém, který má původně sloužit pro komunikaci mezi studenty Harvardovy univerzity.

V čem může tkvět nebezpečí na první pohled neškodné konverzační zábavy? Právě v kořenech jejího enormního rozvoje! Dnes totiž tento systém využívají stovky milionů uživatelů a noví dál přibývají.

Mark Zuckerberg. Foto: time.com

V druhé vlně navyšování kapitálu rozrůstající se sítě přibývá podezřelý investor. List The New Zealand Herald uveřejňuje informace, že lidé napojení na společnost In-Q-Tel vkládají do kasičky Facebooku nezanedbatelných 12,7 milionů dolarů!

Nabízí se otázka: Kdo investuje tolik peněz do na první pohled obyčejného školního projektu? Štědrá společnost přitom úzce spolupracuje s proslulou CIA (Ústřední zpravodajská služba)! Komunikační firma In-Q-Tel se specializuje převážně na technologii získávání dat.

Britský spisovatel Tom Hodgkinson (*1968) proto upozorňuje na snadné zneužití sociální sítě například pro reklamní účely. „Uživatel si do profilu zařadí, že má rád filmy s Pánem prstenů a rázem mu odkudsi přicházejí fůry reklam na fantasy.

“ Taková praxe rozhodně není příliš etická. A reklamou to prý rozhodně nekončí! Kdo všechno má přístup k datům ze stránek soukromých osob a jak je může zneužít?

Stojí za vznikem Facebooku CIA? Foto: middleeastmonitor.com
CHRÁNÍ NÁS ŠPICLOVÁNÍ PŘED TERORISTY?

Zdroj z listu The New Zealand Herald pokračuje ještě dál. Důležitou roli kolem Facebooku hraje údajně také další agentura spojená s tajnými službami – DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů).

Tato agentura spadající pod americké ministerstvo obrany je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Nenápadná vládní firma hospodaří s neuvěřitelným rozpočtem 3,2 miliardy amerických dolarů!

V roce 2002 zakládá dceřinou společnost IAO (Information Awareness Office), jejímž úkolem má být monitoring internetu v souvislosti s možnými teroristickými hrozbami. Podle nových konspiračních teorií ovšem může být rovněž prostředkem ke špiclování uživatelů Facebooku.

V původních smluvních podmínkách sociální sítě navíc stojí: „Facebook může o vás rovněž shromažďovat informace z jiných zdrojů, jako jsou noviny, blogy… Pomocí Facebooku dáváte souhlas, aby byly vaše osobní údaje předávány ke zpracování ve Spojených státech.

“ Možná tak ani netušíte, kdo všechno vás sleduje prostřednictvím Facebooku a jaké detaily o vás zná!

Zdeněk Pospíšil

Foto: brightsideme.com, time.com, middleeastmonitor.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články