26. ledna 1966: Během dopoledne opouští dům v australském Adelaide Jane, Arnna a Grant Beaumontovi. Je jim mezi pěti až devíti lety. Nikdy se nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
Zvrat v pátrání po lochnesce: Vědci z jezera extrahovali neznámé DNA
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 23.2.2021
6.6tis
Jezero Loch Ness, foto Wikimedia Commons
90
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Při neúnavném pátrání po slavném jezerním monstru se často ke slovu dostává moderní technologie. V jednom z takových výzkumů byly vzorky vody odebrané z jezera podrobeny genetické analýze. Část DNA ze vzorků se nepodařilo identifikovat.

Jezero Loch Ness, foto Wikimedia Commons Žije ve skotském jezeře legendární monstrum, nebo je za vším obyčejné zvíře? Foto Wikimedia Commons Neil Gemmell na jezeře Loch Ness v roce 2019, foto University of Otaga Může být Lochneska obří úhoř? Foto Wikimedia Commons

Někteří mají za to, že lochneska může být obřím úhořem, jiní ji považují za klády plovoucí po hladině a další jsou přesvědčeni, že jde o skutečné vodní monstrum či dokonce přežívající pravěký netvor. Přestože přesvědčivý fyzický důkaz o existenci jezerního monstra, které má obývat rozlehlé jezero Loch Ness ve Skotsku, zatím neexistuje, přibylo několik důkazů nepřímých. Mezi nimi jsou mimo jiné také expertízy DNA.

Žije ve skotském jezeře legendární monstrum, nebo je za vším obyčejné zvíře? Foto Wikimedia Commons

ÚHOŘ STÁLE NEVYLOUČEN

Australští vědci již nějakou dobu využívají DNA k identifikaci živočišných druhů žijících v konkrétních oblastech. Výzkum provádějí tak, že v oblasti odeberou vzorky půdy a vody, z nichž pak extrahují genetické stopy, které po sobě živí tvorové zanechávají, kudy projdou.

Výsledky pak výzkumníci vyhodnotí a pomocí obsáhlé databáze DNA živých organismů určují, jaké druhy se ve vzorcích objevují. Stejnou metodu pro průzkum jezera v roce 2019 volí novozélandský profesor z Univerzity v Otagu Neil Gemmell.

Jeho tým během výzkumu extrahuje genetické vzorky v různých hloubkách po celém jezeře ve snaze zjistit, co v jeho vodách žije.

„Je tam velmi významné množství DNA úhořů,“ prohlašuje po analýze vzorků  „Nemůžeme vyloučit možnost, že to, co lidé vidí a věří, že je to Lochnesská příšera, může být obrovský úhoř,“ dodává Gemmell. Mohl by ale obří úhoř vysvětlit pozorování, při nichž svědkové neomylně popisují tvora k nerozeznání od pravěkého plesiosaura?

Neil Gemmell na jezeře Loch Ness v roce 2019, foto University of Otaga

NEZNÁMÉ DNA

Potápěči z Gemmellova týmu údajně prohlašují, že v jezeře spatřili úhoře tlusté jako lidské nohy. „Pokud jsou dlouzí asi čtyři metry, jak naznačují některá z těchto pozorování, jako genetik hodně přemýšlím o mutacích a přirozených variacích.

A přestože by tak obrovský úhoř přesahoval normální velikost, nezdá se nemožné, aby něco mohlo dorůst do tak nezvyklých rozměrů,“ spekuluje Gemmell. Může tedy v jezeře Loch Ness přežívat nějaká zvláštní mutace úhoře?

Možná ano. A možná tam ale přeci jen žije bok po boku se zatím neznámým monstrem.

V článku z ledna roku 2020 totiž Gemmell přiznává, že se ve vzorcích nachází přibližně 20 procent DNA, které v laboratořích nedokázali identifikovat. To je poměrně vysoké množství nepřiřazených vzorků. Může se mezi nimi ukrývat také DNA slavné příšery?

Lovci monster se shodují, že oněch neidentifikovaných 20 procent je dostatečným důvodem, aby pátrání po Lochnesce pokračovalo. „Budu dál hledat. I dvanáctiletý kluk by vám mohl říct, že v jezeře žijí úhoři.

Tihle vědci si prostě jen chtějí udělat jméno. Faktem zůstává, že tu lidé vídají cosi velkého už roky,“ hřímá držitel světového rekordu v nejdelší nepřetržité bdělosti na břehu jezera Loch Ness Steve Feltham.

Může být Lochneska obří úhoř? Foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons, University of Otaga
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 25.1.2022 962
Lidská pověrčivost je silná a po celá tisíciletí budovaná vlastnost. Velmi často je už od začátku zjevné, že nemá žádné opodstatnění, čas od času se ale objeví něco, u čeho ji lze naprosto pochopit. Jedním z takových fenoménů je i tzv. krysí král. Může jít o přírodní znamení blížící se tragédie? Krysí král. Klubko mrtvých krys, […]
od Dalibor Vrána 24.1.2022 764
Muže v černém si často představujeme jako vládní agenty pracující v maximálním utajení. Co když to ale spíše než lidští agenti, chránící Zemi, jsou agenti mimozemští, kteří tu po svých druzích jen zahlazují průšvihy? Právě tomu nasvědčují některá děsivá svědectví o jejich výskytu a podivném chování. Mladý muž si dopřává horkou koupel v bazénku. Nachází […]
od Mirek Brát 24.1.2022 2.1tis
Její příběh je přirovnáván k jinému mysterióznímu plavidlu: plachetnici Mary Celeste. V obou případech platí, že zmizení početné posádky nebylo nikdy uspokojivě vysvětleno. Příběh lodi MV Joyita je však o poznání mladší, než zmiňovaná záhada brigantiny Mary Celeste z druhé poloviny devatenáctého století. MV Joyita byla americká obchodní loď, původně postavená jako dřevěná luxusní jachta […]
od Mirek Brát 23.1.2022 2.4tis
Dobrovolníci křížových výprav do Svaté země měli za účast v těchto kruciátách přislíbeno odpuštění svých osobních hříchů. To se jistě hodilo i pro samotnou křížovou výpravu, protože tyto válečné akce nebyly samozřejmě oproštěny od mnoha ukrutností. Patřil k nim i kanibalismus! Kanibalismu se měli křižáci dopouštět při dobývání pevnosti Maarat v Antiochii (dnešní Sýrie). Psal se rok 1098. […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 2.5tis
V srpnu 2016 se v severním Londýně začal 26letý Kennedy Ife chovat divně a agresivně poté, co ho bolelo v krku. Údajně kousl svého otce, vyhrožoval, že si uřízne penis, a stěžoval si na krajtu nebo hada v sobě, než ho jeho rodina připoutala k posteli pomocí kabelových svazků a nadměrné síly. Náhle zemřel Kennedy […]