Skip to content

Zvrat v případu mimozemšťana z Atacamy: DNA přináší novou záhadu

Maličká mumie nalezená v roce 2003 v chilské poušti Atacama byla mnohým badateli pro svůj neobvyklý vzhled označována za možného mimozemšťana. Nejnovější analýzy DNA takovou možnost vylučují. Na povrch ale vyplouvají jiné nezodpovězené otázky.

Jaký je pravděpodobný příběh mumifikovaného tělíčka?

V říjnu roku 2003 lety se městský průzkumník Oscar Munoz potuluje opuštěným hornickým městečkem v poušti Atacama na severu Chile. Na zaprášené poličce tamního opuštěného kostela leží podivná taška. Když muž nahlédne dovnitř, na okamžik se mu nad strašlivým nálezem zatají dech.

V uzlíčku bílé látky se ukrývá drobná lidská mumie s obrovskýma očima a podlouhlou lebkou, vysoká jen pár centimetrů. Je to vůbec člověk? O patnáct let později tělíčko v ruce drží odborník na dwarfismus Ralph Lachman z Los Angeles a prohlašuje: „Páni, nic takového jsem v životě neviděl!

“ A to přesto, že Lachman je jedním z ředitelů Mezinárodního registru skeletální dysplázie, který disponuje již 15 000 záznamy o případech trpaslictví z celého světa. Nikdo už delší dobu nepochybuje, že lidská mumie z pouště Atacama je mimořádným nálezem.

Existuje ovšem mnoho pochybovačů o tom, že mumie je skutečně lidská. I na tyto názory měly další podrobné testy přinést definitivní odpověď. Místo toho však přišlo ještě více otázek.

Mumie byla nalezena v chilské poušti Atacama.
MIMOZEMŠŤAN ATA

Mumifikované tělíčko, kterému se záhy začne podle místa nálezu říkat Ata, měří pouhých 16 centimetrů a svým bizardním vzhledem zcela odpovídá tomu, jak jsou obvykle popisovány mimozemské bytosti. Protáhlé lebce se špičatou bradou, která sedí na drobném tělu malého vzrůstu, dominují velké oči, zatímco nos, uši a ústa jsou téměř nepatrná.

Není proto divu, že o tělíčko projeví zájem americký ufolog Dr. Steven Greer (*1955), které je velkým zastáncem teorie, že pradávné kultury byly v kontaktu s mimozemskými civilizacemi, z čehož plyne možnost křížení vesmírných návštěvníků s lidmi.

Může Ata být potomkem, který vzešel z takového svazku? Greer úspěšně zprostředkuje rozbor mumie několika nezávislými odborníky. Podle nich jde o bytost mužského pohlaví, která skutečně žila a zemřela věku 6 až 8 let, pravděpodobně při úrazu hlavy, neboť na lebce má rozsáhlou zlomeninu.

Věk experti vyvozují podle toho, jak jsou vyvinuté jeho kosti a zuby. Plně vyvinuté jsou i plíce a srdce. Kromě pitoreskního vzhledu obličeje je další zvláštností Aty deset párů žeber, lidé jich totiž normálně mají dvanáct.

Americký lékař Garry P. Nolan, který prováděl analýzu DNA, dokonce prohlašuje, že nemůže tvora jednoznačně označit za člověka, neboť určitou část DNA počítač nedokázal rozpoznat a přiřadit. Zároveň však v dokumentu také slibuje, že bude pokračovat ve výzkumu.

Své slovo skutečně dodržel a k jeho bádání se připojuje Ralph Lachman, specialista na vady, které způsobují malý, trpasličí vzrůst u lidí. Poté začíná Nolanův tón znít mnohem více skepticky a dokonce začne oponovat svým dřívějším závěrům. Proč?

Nolan to později vysvětluje tak, že záhadně zdeformované tělíčko vážně toužil prozkoumat, ale podmínkou filmařů bylo, že jeho závěr nesmí být „patologicky skeptický“. Podal tedy záměrně zkreslené informace?

Co prozradil rozbor DNA?
VĚDCI ŘADÍ ZPÁTEČKU

Oproti dřívějším závěrům expertíz novější nezávislá zpráva prohlašuje, že Ata je potomek chilského indiánského kmene Čilotů, který pochází z oblasti And. Zřejmě jde o plod dívky, která zemřela krátce po porodu nebo ji matka již potratila mrtvou.

A její podivný vzhled? Jde prý o kombinaci mnoha vzácných poruch. Na jejich seznam se dostala například skolióza, nanismus, což je porucha způsobující malý vzrůst organismu, řada abnormalit svalů a kostí a také porucha způsobující předčasné stárnutí, která by mohla vysvětlit, proč tělíčko menší než novorozeně svými vyvinutými kostmi a orgány odpovídá zhruba osmiletému dítěti.

Podle Lachmana je prý také možné, že kosti ve skutečnosti zvápenatěly až během procesu mumifikace. Podobný jev prý není výjimečný a zaznamenán byl i u egyptských mumií. Tělo Aty bylo podle všeho mumifikováno působením přírodních vlivů – kombinací horkého a suchého klimatu a za takových podmínek ke kalcifikaci běžně dochází.

Steven Greer
NA VINĚ PROSTŘEDÍ

Podrobný rozbor genomu Aty dokonce odhalí několik možných mutací. Jenže novou záhadou v celém případu se stává otázka, jak vůbec mohlo být dítě s tak četnými genetickými vadami zplozeno. Co způsobilo, že se u plodu sešla řada tak těžkých defektů?

Zatím nejpravděpodobněji se pro vědce jeví možnost, že jde o důsledek kontaminace. V oblasti, kde k nálezu tělíčka došlo, byl totiž těžen dusičnan sodný, který se sice běžně používá v potravinářském průmyslu jako konzervant a stabilizátor, ale jeho těžba mohla na okolní prostředí působit toxicky a ovlivnit tím vývoj plodu.

Ten prý podle nejnovějších závěrů zemřel před asi 40 lety. Nolan i Lachman ještě v polovině roku zdůrazňovali, že jejich výzkum ještě není kompletní, protože sice dokázali, že zkoumaný „vzorek“ je člověk, ale stále nedokáží vysvětlit všechny jeho neobvyklé vlastnosti.

Slibují tedy, že budou v bádání pokračovat. Jenže nečekaná reakce přichází nejen ze strany chilské vlády, ale i od jejich kolegů. Mezinárodní skupina vědců a lékařů a vláda Chile nyní volají po ukončení výzkumů mrtvého tělíčka.

Jeden z udávaných důvodů hovoří o tom, že již není nutné Atu zkoumat, a další jeho zkoumání dokonce označuje za neetické, neboť rodiče plodu jsou pravděpodobně stále naživu. Nejsou to ale poněkud slabé argumenty k zastavení výzkumu jednoho z nejpodivnějších nálezů současnosti?

Stojí snad za snahou o zastavení bližší analýzy jeho genomu poněkud jiné důvody?

Podivná mumie zůstává záhadou.

Foto: i2.wp.com, undergroundscience.net, i.dailymail.co.uk, starseedacademy.net, http://chile.travel
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Jindřich II. Plantagenet vs. Thomas Becket: Vzájemné spory ukončila vražda v kostele
epochaplus.cz

Jindřich II. Plantagenet vs....

Čtyři muži ozbrojení meči vtrhnou do kadetrály v anglickém...
Lehké muffiny
panidomu.cz

Lehké muffiny

Suroviny 2,5 hrnku polohrubé mouky 1...
Hrůzná minulost ji stále budí ze snů
nasehvezdy.cz

Hrůzná minulost ji stále...

Herečka Kristýna Leichtová...
Život na Saturnově ledovém měsíci
epochalnisvet.cz

Život na Saturnově ledovém...

Astronomové z Free University v Berlíně přišli s...
Stali jsme se obětí velkého podvodu
skutecnepribehy.cz

Stali jsme se obětí velkého...

Roky jsme bydleli v bytě...
Kolik stojí nové auto? Více než si možná myslíte!
iluxus.cz

Kolik stojí nové auto? Více...

Dle průzkumů si nejčastěji lidé kupují automobily do...
Čím je dnes pro Bohdalku její miliardář?
nasehvezdy.cz

Čím je dnes pro Bohdalku její...

Tisíce gratulací pro Jiřinu...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Před branami léta: Tajemný slunovrat plný magie i lechtivých radovánek
epochaplus.cz

Před branami léta: Tajemný...

Co se děje během letního slunovratu? Z...