3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     1492, objev… UFO?! Jaká tajemná světla viděl na moři Kryštof Kolumbus?
1492, objev… UFO?! Jaká tajemná světla viděl na moři Kryštof Kolumbus?
od 21.11.2022
2.7tis
Kryštof Kolumbus dobývá Ameriku. Spatřil během plavby UFO? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
303
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

11. října 1492 je janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus se svou posádkou vzdálen pouhých pár hodin od jednoho z největších objevů v historii lidstva. Ještě dřív než pevninu amerického kontinentu ale spatří na horizontu noční oblohy něco úplně jiného.

Podivné světlo, pohupující se na místě nahoru a dolů. Kolumbus ihned volá celou posádku, záhadu zapíše i do palubního deníku. Co tehdy námořníci pozorovali?

Kryštof Kolumbus dobývá Ameriku. Spatřil během plavby UFO? FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Kryštof Kolumbus. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Repliky lodí, na nichž se Kolumbus plavil. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Zkusme se vžít do kůže dávných objevitelů. Vydávali se do neznáma, obklopeni nekonečnou masou slané vody. Hnáni více vlastní odvahou a touhou, než jasným vědomím toho, co na ně čeká.

reklama

Chtěli dobývat nové světy, plavili se tichem pod hvězdami, narušovaným jedině zpěvem velryb. Často jistě s obavou přemýšleli, co asi skrývají hlubiny oceánů, jaká monstra se z nich mohou vynořit. Ale děs přicházel i z opačné strany.

Pár hodin předtím, než Janovan Kryštof Kolumbus (1451–1506) pro Evropu objeví Ameriku, jej rozhodí podivné světelné představení na nebi.

Dvě hodiny po půlnoci zapisuje do svého deníku pozorování „světla planoucího jako malá vosková svíce, když ji člověk zvedá vzhůru.“ Úkaz vidí i Kolumbův pobočník Pero Gutierrez, naopak královský inspektor Rodrigo Sanchez de Segovia to nestihne, neboť v okamžiku pozorování stojí na nevhodném místě.

Co se to tam tehdy v dálce mihotalo? Oheň domorodců z pevniny? Či nevysvětlitelný létající objekt, o mnoho staletí později známý jako UFO?

Kryštof Kolumbus. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Kryštof Kolumbus. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Odkud to přichází?

Zvláštních nebeských jevů zažije Kolumbova družina po cestě vícero. Deníky světoznámého mořeplavce se nám bohužel nedochovají, ale s jejich originály údajně pracuje španělský historik Bartolomé de las Casas (1484–1566).

reklama

Vydá je pod souhrnným názvem Deníky Kryštofa Kolumba z první plavby do Ameriky a zmiňuje v nich například incident z 15. září 1492: „Zdolali ten den a noc 150 km po své cestě na západ.

A právě počátkem noci se nebesa rozzářila deštěm světla padajícím do moře, který s úžasem sledovali ve vzdálenosti asi 25 km.“ Nabízelo by se vysvětlení, že jde o padající meteory, či rozeklaný obrovský blesk.

Jenže takových zkušení námořníci na svých výpravách museli „potkat“ spoustu, a o žádných z nich se Kolumbus v denících nezmiňuje. Podle mnoha výkladů tohoto pozorování se má za to, že ve skutečnosti světla vystřelovala z vodní hladiny vzhůru do nebes!

Že by nakonec nikoliv UFO, ale spíše USO (neidentifikovatelný podvodní objekt – pozn. red.)?

Repliky lodí, na nichž se Kolumbus plavil. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Repliky lodí, na nichž se Kolumbus plavil. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Bermudská záhada

Historik de las Casas je znalci z oboru považován za člověka věrného faktům, netoužícího po vytváření senzací. Proto se věří, že s Kolumbovými deníky skutečně pracoval a nic si k nim nedomýšlel.

reklama

Dokonce byl sám přesvědčen, že posádka vážně spatřila jen oheň domorodých obyvatel amerického kontinentu. Jenže vody, kterými Janovan proplouval, nabízely i další anomálie.

Například střelka kompasu se chovala natolik šíleně, že námořníci propadali nefalšované hrůze z toho, že už se nikdy nedokážou vrátit domů.

A když si uvědomíme, že se blížili břehu dnešních Bermud, nemohl zde sehrát roli i obávaný Bermudský trojúhelník, jedno z nejděsivějších míst světa? Vždyť události ze zápisků Kryštofa Kolumba a problémy s navigační technikou jsou tu téměř na denním pořádku! Setkal se kdysi s jeho tajemnou mocí i slavný objevitel?

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz