Skalní rokle i vodní toky, místa spojená s nadpřirozenými silami. Lokality, které si vybírají nejen duchové a mocné síly, ale také turisté a cestovatelé! Po celém Česku jsou stovky záhadných míst!
Přinášíme vám příběh tří z nich. Připravte se, dobrodružná cesta začíná!
LIPENSKÁ PŘEHRADA: ZA TAJEMSTVÍM ZATOPENÝCH MÍST
Jihočeské moře, tak se přezdívá nádrži Lipno. Největší vodní plocha v České republice (49 km2) má nejen své kouzlo, ale také řadu tajemství. Během výstavby v 50. letech minulého století tu došlo k zatopení lesů, rašelinišť a obcí.
Na Lipně ale zůstalo několik ostrovů. Největší z nich se nazývá Tajvan. Není jasné, jak své pojmenování získal. Jedni říkají, že podle rybáře, který zde rád lovil a měl šikmé oči. Protože se mu prý říkalo Číňan, měl ostrůvek dostat počeštěnou variantu jména čínského ostrova Tchaj-wan.
Druzí zase tvrdí, že za to mohou geografové, kterým ostrůvek na Šumavě svým tvarem připomínal asijský ostrov. S nádrží se pojí i další z fenoménů, které je možné nalézt ve skutečném oceánu. Potápěči totiž říkají, že se v Lipně skrývá jeho vlastní „bermudský“ trojúhelník, tedy místo záhadných zmizení!
Má ležet mezi Kovářovem, Dolní Vltavicí a Hrušticemi. Takže až se sem někdy vypravíte, buďte nanejvýš opatrní!

BYDLÍ V PRACHOVSKÝCH SKALÁCH SKŘETI A PEKELNÍCI?
O nejznámějším českém skalním městě se vypráví řada pověstí. V oblíbeném turistickém cíli má žít tajemný skřítek Pelíšek, který pěstuje bylinky a sází rostliny. Podle legendy činí neplechu lidem, kteří ničí přírodu.
Prachovské skály mají být ale útočištěm i samotných pekelníků. Říká se dokonce, že zde přenocoval satan, když hříšné duše z Jičínska do pekla převáděl. Místo, kde si topil, protože mu byla na lidském světě ohromná zima, se dodnes jmenuje Čertova kuchyně.
Pověsti znějí trochu přehnaně, není se ale čemu divit. Bizarní pískovcové věže a temné rokle vytvářejí tajuplnou charakteristiku okolí. A pozor! V okolí Prachovských skal žil švec a loupežník Rumcajs. V Jičíně stále stojí jeho ševcovna, v lese Řáholci je zase jeho jeskyně.

V HLUBINÁCH MACOCHY
Macecha shodí svého nevlastního syna do hluboké rokle. Chlapec se ale zachytí o strom a místní ho vysvobodí. Když pak zjistí, co se stalo, svrhnou zlou ženu na dno propasti. Od té doby se jí říká Macocha.
Nikoho asi nepřekvapí, že je slavná jeskyně s propastí uprostřed Moravského krasu spojena s temnou pověstí. Zajímavé však je, že historka údajně není vymyšlená, ale pravdivá! Vyprávění, které se má vázat na rodinu z nedalekých Vilémovic, roku 1793 zaznamená učenec František Josef Schwoy (1742–1806).
Na první pohled se může zdát, že tento monumentální krasový útvar, zkoumaný více než tři staletí, již nemůže ukrývat příliš neznámého. Opak je však pravdou! Odborníci v roce 2008 odhalili v Amatérské jeskyni nedaleko Macochy více než kilometrový jeskynní systém s nádhernou krápníkovou výzdobou.
