26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Náboženství a okultismus
Bilokace Marie Coronelové: Misionářka šíří víru na dvou místech současně!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 19.10.2021
8.8tis
Marie od Ježíše z Ágreda, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
906
SDÍLENÍ
8.8tis
ZOBRAZENÍ

Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství.

Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.

Marie od Ježíše z Ágreda, foto neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Mariino tělo ve španělské obci Ágreda, foto Zarateman / Creative Commons / CC0 Klášter, v němž jeptiška strávila většinu života, foto Zarateman / Creative Commons / CC0 Indiáni se horlivě nechávali pokřtít, foto John Gadsby Chapman / Creative Commons / volné dílo

Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se narodila a zemřela v obci Ágreda na východě Španělska. Většinu svého dospělého života tráví za zdmi venkovského kláštera a nemá žádné cestovatelské ambice.

Přesto v oblasti Nového Španělska rozprostírající se na území dnešního Nového Mexika, Arizony a Texasu žije indiánský kmen Jumanos, který prohlašuje, že sestra Marie zdejší komunitu již nějakou dobu navštěvuje a učí ji křesťanské víře.

Její návštěvy jsou ale hlášeny z doby, kdy se jeptiška prokazatelně nachází ve svém domovském klášteře ve Španělsku. Došlo snad k nějakému omylu, nebo se sestra Marie od Ježíše vyskytovala na obou místech souběžně?

Mariino tělo ve španělské obci Ágreda, foto Zarateman / Creative Commons / CC0

NA KŘÍDLECH ANDĚLŮ

V letech 1620 až 1623 jeptiška opakovaně vypráví, že je během svých modliteb a rozjímání pomocí andělů přenášena do osad lidu zvaného Jumanos. Je dokonce schopna výstižně a bez zaváhání popsat vzdálené končiny jihu Spojených států či příbytky lidí pro ni do té doby neznámého kmene.

Otec Alonso z Benavides (1578–1635), který během svého působení v církvi vykonává misijní činnost v Novém Mexiku, je vyprávěními Marie od Ježíše zcela okouzlen. „Byla tak přesná, že člověk, který tam byl po mnoho let a cestoval po celé zemi, by to nepopsal pravdivěji a upřímněji,“ tvrdí o nich.

Že nejde o pouhé fantazie zasněné jeptišky, vychází najevo v roce 1629, kdy na území kmene Jumanos dorazí misie vedená františkánským mnichem Juanem ze Salas. Zástupci církve přijíždějí na opakované prosby indiánů, kteří žádají pomoc misionářů v naději, že je ochrání před znepřátelenými Apači.

Jenže když mniši na místo dorazí, zjistí, že zřejmě nejsou první. O víře už jumanští slyšeli od tajemné dámy v modrém!

Klášter, v němž jeptiška strávila většinu života, foto Zarateman / Creative Commons / CC0

DÁMA V MODRÉM

Nově příchozí misionář je překvapen obrovským zájmem místních indiánů o to, aby byli pokřtěni. Když se Juan ze Salas začne zajímat, jak se vlastně ke křesťanské víře dostali, začnou mu popisovat návštěvy „dámy v modrém“.

Krásná mladá žena se světlou pletí oděná v modrém hábitu je prý seznámila s vírou, probudila v nich touhu po spojení s bohem a přikázala vyhledat pomoc misionářů. Její návštěvy u Jumanos se prý odehrávají zejména v letech 1620–1623.

Kmen má dokonce její podobiznu namalovanou na obraze. Ten, kdo zná podobu Marie od Ježíše z Ágreda, nepochybuje, že se indiány setkávala právě ona. Ověřených svědectví, která potvrzují přítomnost španělské jeptišky mezi indiány, bylo shromážděno na 500.

Mezitím i ona sama ve svém domovském klášteře podává popisy osob a událostí, které by mohl popsat jen ten, kdo na místě skutečně byl. Marie například líčí setkání s jednookým indiánským vůdcem jménem Tuerto.

Otec Benavides takového muže skutečně zná. A Tuerto také potvrzuje, že se s dámou v modrém skutečně setkal. Jak by se ale mohla objevovat na jiném kontinentu, když nikdy neopustila klášter?

Indiáni se horlivě nechávali pokřtít, foto John Gadsby Chapman / Creative Commons / volné dílo

JE TO ČARODĚJNICE?

Zprávy o „létající jeptišce“, jak se později sestře Marii díky jejím příběhům o přesunech do Ameriky na křídlech andělů začne přezdívat, ve své době vzbudí mnoho rozruchu a upoutají také pozornost inkvizice.

Ta následně zahájí vyšetřování jejích mimořádných schopností, ale nakonec na nich neshledá nic ďábelského. Naopak později Mariina bilokace slouží jako jeden z důvodů pro zahájení procesu blahořečení, který však dosud nebyl dokončen.

Skutečně španělská jeptiška stála v centru zázračných událostí, kdy dokázala existovat na dvou místech najednou a během modliteb v klášteře zároveň učit indiány víře?

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.5.2022 989
U zrodu náboženského směru mormonismu stál nejen zakladatel Joseph Smith, ale i anděl Moroni. Kdo byla záhadná bytost, která se v roce 1823 zjevila Josephovi Smithovi? V současné době je významná trojice mormonských společenství. Jedná se o Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů, Kristovu komunitu a Fundamentalistickou Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Ačkoli je mormonismus historicky […]
od Mirek Brát 25.5.2022 1.6tis
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 2.0tis
Na Jesenicku, jež tehdy spadá do Niského knížectví s hlavním městem Nisou (dnešní Polsko) dojde roku 1622 k prvnímu obvinění z čarodějnictví, které strhne lavinu dalších obvinění, mučení a poprav.     Jesenický pastýř Kryštof Schmied obviní svou manželku Barboru z toho, že očarovala jejich dobytek i jeho, způsobila jim nemoc a údajně měla mít […]
od Adriana Vojtíšková 24.5.2022 2.3tis
Šumperk, označovaný za „bránu Jeseníků“, má svou oběť honu na čarodějnice. Je jí Marina Schuchová (†1678), obviněná roku 1678 z čarodějnictví za to, že ukradla v kostele hostii.     Stará babská pověra totiž říká, že když přidáte krávě do krmení hostii, bude dojit víc mléka. Pověrčivá žebračka Schuchová z Vernířovic jde tedy na Květnou […]
od Eva Soukupová 23.5.2022 2.5tis
Podle některých svědectví italské světec Pio z Pietrelciny levitoval a měl také schopnosti jasnozřivosti a bilokace, která mu umožňovala být na dvou místech zároveň. Nejvíce kněze proslavila jeho stigmata. Krvácení z ran Kristových se u něj objevuje dlouhých 40 let a vysvětlit ho nedokáží ani zarytí skeptikové. Italský kněz svatý Pio z Pietrelciny (1887–1968), vlastním […]