Obrovské domy postavené z kvádrů vystavěných do závratné výšky. Silnice vytvořené z bloků, které k sobě přesně pasují. Nezdá se, že by šlo o nějaké výjimečné stavby. Ale to jen do okamžiku, než je vysloveno jejich stáří.
Datum vzniku totiž sahá do velmi vzdálených dob! A často nejde o jediný překvapující faktor s nimi spojený…
EGYPT: Nejkrásnější a nejmohutnější
Egyptské pyramidy v Gíze. Jejich stáří je odhadováno na 5000 let. Důvod a kontext jejich vzniku je přitom předmětem spekulací. Říká se, že jde o stavby, ve kterých je umístěno nejen veškerého vědění, ale také síla a moc.
BOLÍVIE: Megalitické kameny Puma Puncu
Záhadné jsou také megalitické kameny Puma Puncu nedaleko jezera Titicaca v Bolívii. Jedná se totiž o pozůstatky chrámového komplexu zhruba z 6. století. A jak píše publicistka Viola Kratochvílová s kolegou Tomášem Cikánem:
„V době svého rozkvětu byl chrámový komplex pestrobarevně glazován a pomalován nejrůznějšími ornamenty a uličky plnil ruch obchodníků prodávajících svoje zboží bohatým kněžím.“
MIKRONÉSIE: Dávné město Nan Madol
V západním Tichomoří nedaleko ostrova Pohnpei leží ruiny dávného města Nan Madol. Při bližším prozkoumání je jasné, že jde o výjimečnou stavební konstrukci. Je totiž umístěná na 92 uměle zbudovaných ostrůvcích!
Doba vzniku má přitom spadat do období 8.–13. století. Jakou technikou tehdy museli stavitelé disponovat?
PERU: Monumentální město Machu Picchu
Záhadou první kategorie je pak incké monumentální město Machu Picchu v peruánských Andách, vybudované zřejmě počátkem 15. století v nadmořské výšce 2430 m n. m. Dodnes totiž nikdo není schopný určit, k čemu mohlo sloužit.
Říká se, že mohlo jít o chrámový okrsek či o sídlo panovnického rodu nebo hospodářskou kolonii. V mlze jsou přitom zahaleny i okolnosti zániku jeho osídlení…