26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Paranormální jevy
Mothman z Point Pleasant: Uvrhl můří muž na město kletbu, nebo jen varoval?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 31.8.2022
3.3tis
Můří muž děsí už jen svým vzhledem, foto Tim Bertelink / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
323
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Je to jedna z nejděsivějších a zároveň nejvíce proklínaných záhadných bytostí světa. Jeho zjevení prý doprovázejí pozorování UFO, případy mrzačení dobytka a záhadné poruchy televizních přijímačů, rádií, telefonů a automobilů, ale především také série tragických událostí s vysokým počtem obětí.

Můří muž děsí už jen svým vzhledem, foto Tim Bertelink / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Mothman je spojován s pádem mostu v roce 1967, foto Anetode / Creative Commons / Volné dílo Bytosti je přičítán také pád letadla v roce 1968, foto Pixabay

Američané mu říkají mothman, tedy můří muž. Líčí ho jako člověku podobnou bytost vysokou asi dva metry. Má šedou nebo černou barvu, velké rudé oči a obrovská křídla podobná můřím, jejich rozpětí je kolem pěti metrů.

Ve městě, kde byl opakovaně pozorován, rozséval strach. Jeho přítomnost je totiž chápána jako předzvěst blížící se katastrofy. Spatřit se nechal například před zřícením letadla a železničního mostu či explozí v tamní věznici. Má tato neštěstí na svědomí děsivý můří muž, nebo se před nimi naopak snažil varovat?

Mothman je spojován s pádem mostu v roce 1967, foto Anetode / Creative Commons / Volné dílo

ZÁPLAVA INCIDENTŮ

Můří muž se v městečku Point Pleasant v Západní Virginii objevil poprvé 12. listopadu 1966. Pět mužů kopalo jámu na tamním hřbitově, když se z nedalekých stromů sneslo obrovské monstrum a klouzavým pohybem přelétlo nízko nad jejich hlavami.

Pětice odhodila lopaty a dala se na útěk. O pouhé tři dny později dochází k dalšímu dramatickému setkání. Dva mladé páry jedou v noci po silnici kousek za městem, když se v záři světlometů jejich auta objeví děsivá postava.

Posádku vozu prý doslova hypnotizuje obříma červeně svítícíma očima. Řidič šlápne na plyn a pokusí se záhadné bytosti ujet. Ta však roztáhne křídla a vytrvale plachtí těsně nad autem. Bez sebemenších potíží vůz pronásleduje ještě několik kilometrů.

Oba rozrušené páry skončí na policii, aby podaly svá svědectví. Podobných hlášení začne brzy přibývat, jako by se strhla lavina. Od listopadu 1966 do konce roku 1967 jich bylo zaznamenáno více než sto! Odkud se tajemná bytosti vynořila a proč?

MŮŽE ZA PÁD MOSTU?

Zatímco média o pozorování mothmana bohatě informovala, vedly se divoké spekulace o tom, co je tvor vlastně zač a jaké je jeho poslání. V prosinci roku 1967 měli mnozí jasno. Přišel, aby rozséval neštěstí!

Série bizarních pozorování totiž vyvrcholí velkým neštěstím. Most klenoucí se přes řeku Ohio, který pojí Point Pleasant s městem Gallipolis se 16. prosince 1967 zřítí. O život přijde 46 lidí. Později vychází najevo, že několik svědků krátce před neštěstím vidělo mothmana, jak polétává kolem mostu a sedá si na něj.

Jeden člověk dokonce prohlašuje, že můřího muže po zřícení mostu vyfotil, jak stojí opodál a sleduje ničivou scénu. Po tomto neštěstí pozorování ustala, mothman zmizel. Z toho si mnozí vyvodili, že okřídlená entita byla nějakým druhem předzvěsti špatných věcí, které přijdou.

Nezřídka se objevuje názor, že je za neštěstí dokonce přímo zodpovědný. Způsobil pád mostu záhadný létající humanoid?

Bytosti je přičítán také pád letadla v roce 1968, foto Pixabay

KLETBA MŮŘÍHO MUŽE

V následujících letech dojde v Point Pleasant k řadě dalších nepříjemných událostí. Jsou mezi nimi povodně, požáry i mnohem dramatičtější události. V roce 1968 se nedaleko letiště zřítí letadlo Piedmontských aerolinií, což si vyžádá 35 obětí.

V roce 1976 dojde v místní věznici k výbuchu, po kterém zůstane 11 mrtvých. O dva roky později tu vykolejí vlak s nebezpečnými chemikáliemi, které otráví všechny zásoby pitné vody. Ještě téhož roku se ve městě St.

Mary poblíž Point Pleasant zřítí lešení s 51 dělníky. Žádný z nich nepřežije. Všechny tyto tragédie jsou pak přičítány na vrub můřímu muži. Uvrhla jeho přítomnost v 60. letech na město smrtící kletbu?

Foto: CREATIVE COMMONS
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 75
Prvním, kdo se zabývá paranormální fotografickou metodou myšlenkové fotografie, je japonský profesor psychologie Tomokichi Fukurai (1869–1952) z císařské univerzity v Tokiu. Využívá fotografické desky zabalené do neprůsvitného materiálu, které drží fotografované osoby.     Právě na těchto deskách se mají objevovat jejich myšlenky. Fukurai pracuje s mnoha lidmi, které označuje za média. Provádí experimenty mající […]
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 170
Uri Geller (*1946) je muž, jenž prý disponuje snad všemi druhy nadpřirozených schopností. Geller proklamuje, že dokáže silou mysli ohýbat příbory či hýbat s věcmi. Veřejně předvádí, jak dokáže číst myšlenky, či pouhou silou vůle zastaví výtah.     Od poloviny 90. let 20. století se navíc pouští i do myšlenkografie. Člověk, který má mít […]
od Mirek Brát 24.9.2022 2.6tis
Přízračná plavidla, takzvané lodě duchů, se zjevují ve všech světových oceánech. Patří k nim i plachetnice zmiňovaná v amerických folklorních legendách. Místo jejího jména se nám dochovala pouze identita kapitána. Byl to don Sandovate. Se svojí lodí je těsně spojený, a to doslova! Doba objevování, potažmo dobývání Nového světa, byla v Evropě příležitostí pro množství dobrodružných povah. Patřil […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]