27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Záhady historie
5 největších tajemství Mony Lisy
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 11.10.2019
4.8tis
359
SDÍLENÍ
4.8tis
ZOBRAZENÍ

Od začátku 16. století z obrazu s laskavým úsměvem sleduje neskrývaný obdiv svých fanoušků. Přes půl tisíciletí jim předkládá další a další hádanky. Tajemná Gioconda, krásná Mona Lisa.

TAJEMSTVÍ PRVNÍ: KDO JE TA ŽENA?

Oficiálně o ní mluvíme jako o Moně Lise, ale jsou lidé, kteří jí neřeknou jinak než La Gioconda.  To proto, že se pravděpodobně jmenovala Lisa del Giocondo.

Portrét své třetí ženy si podle této teorie u Leonarda objednal významný florentský obchodník s exotickým hedvábím Francesco di Bartolomeo di Zanobi del Giocondo. Otázkou je, proč si bohatý obchodník obraz své drahé polovičky nakonec nepřevzal.

Žena na obrazu byla pravděpodobně Lisa del Giocondo.

FINANČNÍ PROBLÉMY BOHATÉHO OBCHODNÍKA

Podle jedné teorie mu žena na portrétu nepřipadala dostatečně krásná. Daleko více lidí však věří tomu, že se del Giocondo v momentě dokončení obrazu dostal do finančních problémů. Údajně právě kupoval nový dům, a navíc zaplatil doslova majlant doktorům, kteří se starali o porod jeho syna.

Fanouškům tato „teorie Giocondo“ jistě udělala radost informace nedávno objevená ve starých archivech. Podle všeho se da Vinci a dek Giocondo osobně znali. Jejich rodiny totiž bydlely ve stejné ulici a jejich otcové spolu poměrně čile obchodovali.

PORTRÉT ZESNULÉ MILENKY

Teorie Brandani vychází z toho, že ženou na obraze je Pacifica Brandani, milenka Giuliana de Medici, jež zemřela krátce po porodu nemanželského syna Ippolita de Medici.

Zdrcený šlechtic si vzápětí údajně objednal u Leonarda portrét krásky, který chtěl věnovat svému levobočkovi (Ippolito to později dotáhl až na kardinála), aby syn věděl, jak vypadala jeho krásná maminka. Může jít proto o jakási „portrét ideální matky“.

Šlechtic zřejmě chtěl nechal namalovat portrét své zesnulé milenky.

TAJEMSTVÍ DRUHÉ: MILENCI S LÁSKOU?

Žena? Kam jste dali oči? Copak opravdu nevidíte, že je to chlap? Tento argument používají milovníci teorie, že slavný malíř podléhal více než ženám pohledným mladým mužům. Už v roce 1476 bylo da Vincimu předhozeno, že si užívá s tehdy sedmnáctiletým zajíčkem, mužským prostitutem a příležitostným modelem Jacopem Saltarellim. Daleko větší důsledky měl Leonardův skandál z roku 1490.

Mohlo se jednat o gaye?

OBDIVUJEME PORTRÉT MLADÉHO GAYE

Tehdy objevil teprve desetiletého nahého modela jménem Gian Giacomo de Caprotti. Hocha, který předváděl své tělo pod jménem Andrea Salaino Florentino, malíř a vynálezce nejprve ve vší počestnosti adoptoval, a potom s ním až do konce svého života žil ve společné domácnosti.

V Miláně navíc vytvořil jeho sochu v životní velikosti. V té době už mladý muž používal i další jména, které mu vymyslel jeho adoptivní otec. Il Salaí, ve Francii pak Mon Salai. Milovníci přesmyček teď určitě zbystřili pozornost.

Je opravdu náhoda, že přesmyčkou milencova jména dostanete Mona Lisa? Obdivujeme snad po staletí v Louvru portrét mladého gaye?

TAJEMSTVÍ TŘETÍ: PROČ UKRADLI MONU LISU?

Psal se 21. srpen 1911. Zaměstnanci Louvre, kteří po dni volna dorazili do práce, zůstali stát v nekonečném šoku. Místo, kde ještě minulý pracovní den visela Mona Lisa, bylo prázdné! Ukradli Giocondu! Policie okamžitě rozjela velkolepé pátrání.

Detektivové si byli téměř jisti, že za strašným činem se skrývá někdo z militantních stoupenců tehdejší takzvané umělecké moderny. Muži zákona si tak poměrně záhy došli pro věčného potížistu, básníka Guillaima Apollinairea.

Obraz velice snadno ukradl Vincenzo Perugio.

TAJEMNÝ ZLODĚJ

K výslechu se dokonce musel opakovaně dostavit i malíř Pablo Picasso, kterého kdosi udal, že s oblibou kšeftuje s (kradenými) uměleckými předměty na černém trhu. Nebylo to nic platné. Téměř dva roky trvalo, než se vyšetřovatelé dostali na stopu skutečnému pachateli.

Itala Vincenza Perugiu do té doby nikdo nepodezříval, přestože byl v té době zaměstnán jako zasklívač obrazů v Louvru.

PORTRÉT VYŘÍZNUTÝ Z RÁMU

Kdo by věřil tomu, že nejslavnější obraz světa odnesla tahle šedá myš? Jenže byl to právě on, kdo den volna, kdy bylo muzeum liduprázdné, využil dokonale. Bez problémů vyřízl portrét z rámu a zadním východem zmizel zpět.

Slavní detektivové jen neradi přiznávali, že Monu Lisu měli ještě několik týdnů doslova pod nosem. V jednopokojovém bytě jen pár set metrů od muzea. Teprve pak ji Perugia odvezl domů, do Florencie.

Perugio schovával obraz jen kousek od muzea.

PAST NA ZLODĚJE

Závěr případu by snad nedokázali vymyslet ani ti nejhorší hollywoodští scenáristé. Zloděj se totiž nechal vlákat do pasti. Archivář, který si přišel obraz prohlédnout, totiž na první pohled poznal, že se jedná o originál.

O tom, že všechny obrazy v Louvru byly předtím úředně vyfotografovány, se nemohl zmínit. Bez mrknutí oka však prohlásil, že musí podrobit Monu Lisu odborné expertize.

PATRIOT PUTUJE ZA MŘÍŽE

Naivní zloděj mu obraz svěřil a čekal na hotelovém pokoji, s čím se archivář vrátí. Byl si jistý, že s balíkem peněz. Jenže za dveřmi se objevili policisté a zloděj putoval za mříže. Před soudem se hájil tím, že jako velký patriot chtěl „jenom“ Monu Lisu vrátit do její vlasti. Odnesl si za to tenkrát trest ve výši neuvěřitelných 7 měsíců nepodmíněně.

Zloděj chtěl vrátit obraz do rodné země.

TAJEMSTVÍ ČTVRTÉ: ZÁHADNÝ ÚSMĚV MONY LISY

Už přes 500 let se řeší to, jak přišla La Gioconda ke svému nenapodobitelnému úsměvu. S naprosto nečekanou teorií přišel v roce 1992 J. E. Borkowski, který tvrdil, že přesně takto se usmívají lidé, kteří mají vytržené řezáky.

Jenže pak se v roce 2006 do práce společně pustili francouzští a kanadští vědci. Když pomocí 3D a infračervené techniky prosvítili slavný portrét centimetr po centimetru, zjistili, že šaty Mony Lisy zakrývá lidským okem takřka nepostřehnutelný závoj.

Podle odborníků v oboru historického odívání, nosívaly takový závoj na začátku 16. století těhotné ženy, případně ty, které právě přivedly na svět potomka. A přesně takhle se prý také usmívaly.

Její úsměv zůstává stále tajemstvím.

TAJEMSTVÍ PÁTÉ: CO PROZRADILY JEJÍ OČI?

Zapamatujte si jméno Silvano Vinceti.  Tento italský vědec totiž tvrdí, že se mu podařilo rozluštit tajemství očí Mony Lisy. Má patrně dobrý zrak a k tomu i kvalitní přístroje. Není ostatně žádným tajemstvím, že Vinceti nestudoval originál prostřednictvím lupy, ale strávil desítky hodin v pařížském ústavu Lumiere Technology, v němž špičkoví odborníci převádějí nejvýznamnější umělecká díla do digitální podoby.

ZÁHADA UKRYTÝCH PÍSMEM

Jen díky své píli a vytrvalosti mohl objevit v levém oku tajemné krásky písmeno „S“. V pravém pro změnu písmeno „L“. A aby toho nebylo dost, když se zaměřil na pozadí obrazu, pod starým klenutým mostem objevil číslici 72.

Co to všechno znamená? Leonardo da Vinci byl odjakživa veliký tajnůstkář. Většinu svých obrazů nesignoval. A výjimku neučinil ani v případě Mony Lisy. Zašifroval svůj podpis alespoň do Giocondiných očí?

V očích se nachází zašifrovaná písmena.

KDO JE NAMALOVAL?

Zdá se, že ano. Vždyť ono „L“ znamená pomyslné přiznání autorství ze strany Leonarda. „S“ se nám ale do hlavních teorií moc nehodí. Podle Silvana Vincetiho by mohlo znamenat, že na obraze mohla být žena z rodu Sforzů, který v té době vládl v Miláně.

O tom, že obě písmena do očí záhadné ženy vmaloval štětečkem právě da Vinci, nemá italský vědec vůbec pochyby. Štětec prý byl veden stejnou rukou, která psala slavné Leonardovy deníky.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.9.2022 62
Legenda o britském králi Artušovi by nebyla úplná, pokud bychom z ní vynechali hrad Kamelot. Právě v jeho pevných zdech se měl Artuš setkávat u kulatého stolu se svými rytíři. Pokud byste chtěli napsat Artušovi, Lancelotovi, Percivalovi, Tristanovi a dalším rytířům nějaký vzkaz před jejich zasedáním, jakou adresu byste na dopis napsali? A došel by vůbec? O […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.1tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.1tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]