Skip to content

5 perfektně zachovalých mumií: Jak přelstily čas?

Na první pohled vypadají jako by jen spali, přesto jsou už dávno mrtví. Smrt si je v některých případech našla už před tisíci let! Přesto jsou jejich těla pozoruhodně zachovalá a nevykazují skoro žádné známky rozkladu.

Podívejte se na fotografie mumií, které překonaly čas.

Rosalia Lombardo: Spící kráska z katakomb

Blonďatá dívenka umírá v Sicílii 6. prosince 1920 ve věku dvou let na zápal plic. Její otec je smrtí dítěte zarmoucen a vyhledává známého balzamovače Alfreda Salafia, aby zachoval její nynější podobu.

To se mu daří tak bravurně, že ještě dnes, po 93 letech, vypadá, jako by pouze spala. I její orgány jsou pozoruhodně zachovány. Nyní je mumie k vidění v Kapucínských katakombách v Palermu, kam byla Rosalia po smrti přijata jako jedno z posledních těl.

V roce 2009 jsou u mumie poprvé zpozorovány známky rozkladu, zejména změna zabarvení. Aby se zabránilo rozkladu, je tělo přesunuto do sušších míst katakomb a její rakev uzavírají do neprodyšného skleněného boxu, který je naplněn dusíkem.

Poslední odpočinek v Kapucínských katakombách je ve své době velmi prestižní záležitost, kterou si kromě mnichů ze zdejšího kláštera mohou dovolit jen ti nejbohatší. Nachází se zde přes 8000 mumií a Rosalia je jednou z nejzachovalejších.

La Doncella: Nejvýše položený hrob
La Doncella

V roce 1999 vede americký antropolog Johan Reinhard a argentinská archeoložka Constanza Ceruti výpravu na vrchol sopečné hory Llullaillaco na pomezí Argentiny a Chile, kde odhalují nejvyšší pohřebiště západního pobřeží Jižní Ameriky.

Nalézají zde tři dětské mumie, chlapce starého sedm let a a dvě dívky ve věku šest a patnáct let. Děti zde byly pochovány asi před 500 lety. Díky silnému mrazu se z nich nejlépe zachovává ta nejstarší, která dostává jméno La Doncella.

Na první pohled vzbuzuje dojem, že se každou chvílí probudí ze svého spánku. Její vlasy byly několik hodin před smrtí pracně spleteny do desítek copánků, což zřejmě značí jakýsi obětní rituál. Po pečlivém zkoumání vychází najevo, že děti, které mají být obětovány, připravují členové kmenů na smrt s předstihem.

Rok před událostí Doncella přechází z chudé zeleninové stravy na bohatší pokrmy z masa a kukuřice. Možná zažívá období silného stresu, neboť některé její vlasy jsou šedivé. V den obětování jsou děti zdrogovány, odvedeny na vrchol hory a nechány na pospas mrazu, který je připraví o život.

Jejich podobu však zachová na stovky let.

Dashi-Dorzho Itigilov: Mnich, který popřel svou smrt
Mnich Dashi-Dorzho

Pětasedmdesátiletý ruský lama v roce 1927 žádá ostatní mnichy, aby zahájili meditace a pohřební obřady, protože se chystá zemřít. Ti jeho přání odmítají, neboť je ještě naživu. Itigilov tedy sám usedá do pozice lotosového květu a medituje, dokud se k němu nepřidají i ostatní.

Jeho tělo brzy přestává dýchat. Na přání mnicha je uložen do borové rakve a po několika letech znovu exhumován. K tomu došlo 11. září 2002 a mnichové i patologové, kteří tělo prozkoumali, zůstali v němém úžasu.

Tělo pohřbené 75 let se podle oficiálního prohlášení nachází ve stavu někoho, kdo zemřel před 36 hodinami. Nevykazuje téměř žádné známky rozkladu a stejně zachováno je údajně i nyní, kdy je vystaveno v centru ruské buddhistické kultury Ivolginsky Datsan bez jakékoliv ochrany před vlhkostí a teplem.

Mnoho mnichů díky dokonale zachovanému tělu věří, že Dashi-Dorzho Itigilov nezemřel, ale je jen ponořen do hluboké meditace. V roce 2003 je mumie prohlášena za posvátný předmět.

Xin Zhui alias Lady Dai: Královna mumií
Lady Dai

Za svého života je Xin Zhui manželkou významného markýze Li Canga, který zemřel v roce 186 př. n. l., sama umírá někdy mezi lety 178–145 př. n. l. Manželé jsou společně uloženi do hrobky v blízkosti města Changsha, kde Li Cang zastával úřad.

Pokojně odpočívají do roku 1971, kdy je hrobka nalezena a otevřena. Mrtvola Lady Dai záhy vzbuzuje pozornost vědců z širokého. Přes 2000 staré tělo si zachovalo stále jemnou a vláčnou pleť, končetiny zůstávají pohyblivé a vlasy jsou stále kompletní a vyčesané vzhůru.

Ještě lépe je mumie zachovaná uvnitř. Všechny orgány jsou zjevně neporušené a v žilách stále můžeme najít krev. Lékařům dobrý stav mumie dokonce umožňuje provést pitvu a zjistit příčinu smrti. Lady Dai zemřela na infarkt ve věku kolem 50 let.

Dodnes se řadí mezi nejlépe zachovalé mumie světa. Tělo Xin Zhui zůstává ve městě Changsha. Je uložena v muzeu provincie Hunan, kde je možné spatřit také její voskovou figurínu vytvořenou na základě podrobné rekonstrukce.

Tollundský muž: Visalec z dánských bažin
Tollundský muž

V roce 1950 Dánové Viggo a Emil Højgaard vykopávají poblíž města Silkeborg rašelinu na zatápění, když si všimnou, že z rašeliniště trčí lidská ruka. Domnívají se, že jde o oběť nedávné vraždy a volají policii.

Přivolaný lékař však zjišťuje, že pokud k nějakému zločinu došlo, bude už promlčený přibližně 2000 let. Muž s koženým opaskem, čapkou na hlavě a provazem kolem krku tu byl pohřben na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem.

Rašelina tělo zakonzervovala a podoba Tollundského muže se zachovává s neuvěřitelnými detaily jako jsou vrásky nebo drobné strniště vousů. Podle výsledků pitvy poslední pokrm přijímá 12–24 hodin před smrtí a je to kaše ze zeleniny s mnoha druhy volně rostoucích i pěstovaných semen.

Některá semena jsou velmi vzácná a proto se uchovávají pro významné události. Vše nasvědčuje tomu, že muž byl svými druhy obětován bohům, aby zajistil hojnost úrody. Dnes je mumie vystavena v muzeu v Silkeborgu.

Foto: www.amusingplanet.com, static.azteca.com, cdn.images.express.co.uk, vignette.wikia.nocookie.net, ichef.bbci.co.uk, showbiz411.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Perseverance hlásí úspěšné přistání
epochaplus.cz

Perseverance hlásí úspěšné...

Ve čtvrtek 18. února 2021 ve 21:43...
Čtyři triky proti lámání nehtů
nasehvezdy.cz

Čtyři triky proti lámání nehtů

Je-li vaše tělo oslabené, vždy se to projeví...
Exkluzivita v přímém přenosu
rezidenceonline.cz

Exkluzivita v přímém přenosu

Boca Do Lobo, Delightfull, Brabbu, Koket, Maison...
Výstřední hrátky Miuccii Prady
epochalnisvet.cz

Výstřední hrátky Miuccii Prady

Talent slavné dědičky je fenomenální a...
Darujte plazmu, vyzývají odborníci
21stoleti.cz

Darujte plazmu, vyzývají...

Pacienti po autonehodách, s popáleninami, při...
Srdeční selhání je na pořadu dne
21stoleti.cz

Srdeční selhání je na...

Čeští kardiologové varují: zanedbané infarkty, neochota...
Veršovali samurajové tváří v tvář smrti?
epochalnisvet.cz

Veršovali samurajové tváří v...

Získat hlavu padlého nepřítele je pro...
Nejdražší kosmetika: Mýdlo za 60 000 korun, krém za 20 000 korun!
epochaplus.cz

Nejdražší kosmetika: Mýdlo za...

Luxusní dřevěná krabička skrývá poklad,...
Kapka oleje a kožní problémy jsou pryč
iluxus.cz

Kapka oleje a kožní problémy...

Znáte černuchu setou? O této celkem nenápadné,...
Ptačí park ve východních Čechách
epochanacestach.cz

Ptačí park ve východních...

Josefovské louky, ptačí...
Kroužením proti bolestem
nasehvezdy.cz

Kroužením proti bolestem

Bolest nás upozorňuje, že s tělem není něco v...
Hurá do přírody na Hradecku
epochanacestach.cz

Hurá do přírody na Hradecku

Hradecko jako region...