22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Vesmír a technologie
5 věcí, které jste možná nevěděli o havárii v Roswellu
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 15.9.2021
5.1tis
114
SDÍLENÍ
5.1tis
ZOBRAZENÍ

Událost, k níž došlo v Novém Mexiku v roce 1947, je stále neojasněna. Svědkové už ale nic nového nepoví, všichni jsou po smrti. Zůstane pravda skryta v tajných archivech americké armády? Kolem celého případu visí mnohem více spekulací než známých faktů. Některé z nich jsou často přehlíženy…

Roswellský incident je stále záhadou, foto Pixabay Major Jesse Marcel s troskami havarovaného objektu, foto Fort Worth Star-Telegram / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Tělo mimozemšťana z Roswellského muzea, foto Frank Pierson / Creative Commons / CC BY 2.0 Noviny o havárii UFO informovali na titulních stránkách, foto Roswell Daily Record / Creative Commons / Volné dílo

1 – VYVRCHOLENÍ VLNY UFO

Rančer William Brazel 3. července ráno najde na svém pozemku asi 127 km od Roswellu trosky neznámého původu, které spustí kolotoč bizarních manévrů a událostí. Ty si místní záhy spojí s neidentifikovatelným objektem, který byl spatřen předchozího večera.

Výskyt UFO v danou není tolik neobvyklý. Případy se množí už od 24. června, kdy soukromý pilot Kenneth Arnold (1915–1984) u hory Mount Rainier za letu spatří devět neznámých objektů. Mají průměr asi 19 metrů a pohybují se rychleji než jakékoliv letadlo.

Když je jeho pozorování otištěno v novinách, spustí se lavina dalších podobných zpráv. Všechny ale později zastíní nález trosek a vlna pozorování ustupuje do pozadí. S havárií však může být pevně spjata!

Major Jesse Marcel s troskami havarovaného objektu, foto Fort Worth Star-Telegram / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

2 – POSLEDNÍ SVĚDEK

Americký lékař a spisovatel Jesse Marcel Jr. (1936–2013), kterému je v té době jen 12 let, je synem důstojníka tajné služby. Jeho otec na Brazelově farmě vede záchranné práce, díky čemuž se Marcel dostane i do uzavřené oblasti.

Později se stává lékařem u letectva a přichází do styku s mnoha troskami různých havarovaných letounů. „To, co jsem viděl v roce 1947, se nepodobalo v žádném případě běžnému ztroskotání letadla, které jsem kdy viděl.

Tento objekt nebyl v žádném případě konvenční a podobal se více tomu, co bylo známo jako létající talíře,“ tvrdí Marcel. Později se stává posledním živým svědkem, který viděl a držel trosky havarovaného objektu.

A do smrti na svém prohlášení trvá. Lze věřit vzpomínkám malého chlapce?

Tělo mimozemšťana z Roswellského muzea, foto Frank Pierson / Creative Commons / CC BY 2.0

3 – NIKDO NESMÍ PROMLUVIT

Svědků události, kteří přišli do styku s troskami, jsou až stovky. Mnoho z nich však o svých zážitcích nepromluví. Někteří jsou vázáni slibem mlčenlivosti. A u dalších je mlčenlivost vynucena. Výhrůžkám se nevyhnula dokonce ani dvanáctiletá dcera hasiče, který byl na místě před příjezdem armády a který se rodině svěřil, že viděl dva mrtvé a jednoho živého člena posádky UFO.

Dívce pak také ukázal část trosek, kterou z místa tajně přinesl. Záhy do jejich domu přichází neznámý muž a na dívku hrubě křičí: „Nic jsi neviděla, rozumíš?“ Poté prý dívce vyhrožuje, že pokud se o troskách někdy zmíní, přijde o život ona i celá její rodina.

Není to až příliš přísná reakce kvůli havarovanému meteorologickém balonu, kterým armáda incident vysvětluje?

Noviny o havárii UFO informovali na titulních stránkách, foto Roswell Daily Record / Creative Commons / Volné dílo

4 – PRAVDA O ÚDAJNĚ AUTENTICKÉM FILMU

Havárie je fascinující zejména tím, že z vraku byla údajně vyproštěna nejméně dvě těla mimozemské posádky. Podle armády jde jen o testovací panáky. V roce 1995 se ale objevuje krátký film, jenž údajně zachycuje autentickou pitvu mimozemšťana.

V roce 2006 se pod tíhou důkazů britský producent Ray Santilli (*1958) přizná: „Film jsme zfalšovali.“ Jenže údajně jen jeho část. Pravý film v roce 1992 dostal od muže, jehož si armáda k natáčení pitvy najala.

Zůstaly u něj totiž nepoužité záběry, které si armáda nevyzvedla. Ty Santilli použije k vytvoření kompletní scény. Sám si údajně ověřuje identitu muže. Podle expertů jeho film pochází buď z roku 1927, 1967 nebo skutečně 1947! Znamená to, že jsou jeho části pravé?

Prezident Harry S. Truman,  zakladatel Majestic 12. Foto: National Archives and Records Administration. Office of Presidential Libraries. Harry S. Truman Library – volné dílo

5 – ZÁKLAD TAJNÝCH PROJEKTŮ

Jen několik týdnů po havárii vzniká první tajný výbor, který se má UFO věnovat. Majestic 12 zakládá ji americký prezident Harry S. Truman (1884–1972) a pověřuje jej prošetřením roswellské události. Jeho členy jsou špičkoví vědci a představitelé armády.

Úkolem projektu však není ani tak výzkum UFO, jako spíš zastírání, bagatelizace a vyvracení všeobecné víry v existenci mimozemských objektů. Majestic 12 poté následuje řada podobně zaměřených projektů. To je ovšem příliš mnoho povyku kvůli prostému meteorologickému balonu.

Nejsou tyto projekty spíše potvrzením, že si v Roswellu vojenské a politické špičky uvědomily, že je nutné začít veřejnost „chránit“ před poznáním, že nejsme sami ve vesmíru a ani naší planetě?

Foto: PIXABAY, CREATIVE COMMONS, KNIHOVNA HARRYHO S. TRUMANA
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 17.1.2022 2.7tis
METI je zkratkou pro mezinárodní neziskovou výzkumnou organizaci, která do vesmíru posílá zprávy a doufá, že na ně někdy dostane odpověď. A právě skutečnost, že jsme přes veškerou snahu nedostali z těch miliard hvězd a galaxií vůbec žádnou zpětnou vazbu, přivádí odborníky k myšlence, že tady něco nehraje… Mladá rodina se prochází po zoologické zahradě: […]
od Eva Soukupová 17.1.2022 3.0tis
Asteroid o velikosti přes jeden kilometr bezpečně proletí kolem Země a vrátí se za dalších 83 let. Objekt spadá do kategorie potenciálně nebezpečných asteroidů, které by se jednou mohly srazit ze Zemí. Zatím nejblíže se však dostal na vzdálenost 1.1 milionu kilometrů. Nový filmový hit K zemi hleď! (originální název Don’t Look Up, pozn. red.) v […]
od Mirek Brát 16.1.2022 1.7tis
Jedno moudré arabské přísloví říká: Všichni lidé se bojí času, jen čas se bojí pyramid. Člověk se opravdu nemůže přímo měřit s těmito kolosálními prastarými stavbami. Arabští učenci ale nepočítali se zlatými českými ručičkami a českou kreativitou. Právě český fenomén totiž uvedenou citaci poopravil do podoby: Všichni lidé se bojí času. Výrobci holicích strojků se […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
I výzkum vesmíru někdy připomíná trhání okvětních lístků kopretiny. Jen obligátní slova dětské říkačky: má či nemá rád/ráda, nahradíme otázkou: jsou, nejsou? Kdo, co? Vodní kanály na Marsu!   Všechno začalo v roce 1877, kdy se na Mars okulárem jednoduchého  dalekohledu zahleděl astronom Giovanni Schiaparelli. Následně ohlásil sousedům, pekaři, trhovcům, známým, přátelům i světové veřejnosti, […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 3.2tis
Zpráv o zaručeném pozorování UFO neboli neidentifikovaných létajících objektů koluje po internetu velké množství. Když se vám ale podaří některý z nich natočit a následně u vás zaklepou muži v černých oblecích, je asi něco špatně. V roce 2004 pětice členů někdejší posádky amerického armádního křižníku USS Princeton tvrdila, že viděla UFO, vládní příslušníci nařídili […]