Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Polynésané předběhli Kolumba, oceán přepluli na dřevěných bárkách

Učebnice dějepisu nás učí, že za objevením Ameriky stál v 15. století slavný mořeplavec Kryštof Kolumubus. Některé nálezy ale napovídají, že americké prvenství ve skutečnosti patří jiným. Kontinent byl údajně objeven už stovky let před Kolumbem.

Polynésané, obyvatelé více než tisícovky ostrovů středního a jižního Pacifiku, patří do rodiny zdatných mořeplavců. Na svých „tepuke“, až 18 metrů dlouhých a odolných kanoích vybavených plachtou, se dokázali přepravovat i na vzdálená místa Tichého oceánu, kde objevovali a kolonizovali další ostrovy.

Nejspíš už od 6. století našeho letopočtu se tito odvážní mořeplavci pouštěli na otevřené moře a podnikali cílené objevitelské plavby, při nichž podle všeho dokázali urazit tisíce kilometrů. Nikdo ale donedávna netušil, že by se na svých dřevěných bárkách mohli přeplavit až ke břehům Jižní Ameriky.

Přesto to ale dokázali a o svém působením zde zanechali četné důkazy. Byli polynéští mořeplavci mimořádnými konstruktéry zázračných dřevěných loděk, nebo je snad cesta přes oceán snazší, než jsme si mysleli?

Model polynéského plavidla tepuke, foto Bin im Garten / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

KUŘATA ZA BATÁTY

Podle výzkumu z roku 2007 Polynésané do Ameriky dopluli desítky, či možná stovky let před Kryštofem Kolumbem (1451–1506). Svědčí o tomv Chile nalezené kosti kuřat datované do doby mezi roky 1321 až 1407.

Jejich genetická analýza ale tvrdí, že tato kuřata nepochází z Jižní Ameriky. Kuřata podle vědců patřila do stejného plemena jako drůbež chovaná starými Polynésany, a to především na souostroví Tonga a Samoa.

Drůbež si Polynésané při svých plavbách vozili na kanoích, neboť si byli vědomi, že jejich cesta může trvat delší dobu. Když nakonec dorazili do Chile, nejspíš zde vyměnili kuřata za sladké brambory – batáty.

O nich se věří, že původně pocházejí právě z jihoamerického kontinentu a na polynéských ostrovech se vůbec nevyskytovaly, dokud sem nebyly dovezeny z Jižní Ameriky, zřejmě z Ekvádoru, neboť „kumara“, jako Polynésané batáty označují, není polynéské slovo.

Podle lingvistů je převzato od jednoho ekvádorského kmene, který se pěstováním batátů intenzivně zabývá. Udržovali Polynésané s jihoamerickými indiány čilé obchodní vztahy?

Tepuke v Berlínském muzeu, foto Bin im Garten / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

NEOBVYKLÉ KANOE. KDE SE VZALA?

Podle dosud nashromážděných důkazů Polynésané k břehům Ameriky nebyli doneseni náhodou, ale mířili k nim záměrně, což z nich s přihlédnutím k jejich jednoduchému dopravnímu prostředku, v němž museli přeplout až 3000 kilometrů, dělá odvážné objevitele.

Důkazy dokonce napovídají, že se Polynésané dostali i dále na sever. Stopy po jejich působení lze najít poblíž Santa Barbary v Kalifornii. Zdejší kmen Čumašů si nejméně od roku 1000 staví velice neobvyklé dřevěné kanoe.

Zatímco v Polynésii je technika, kterou jsou lodě stavěny, naprosto běžná, v celé Americe se vyskytuje jen na dvou místech – na pobřeží Kalifornie a na březích Chile. Vymysleli zdejší indiáni totožnou techniku pro stavbu kanoí, nebo se ji skutečně naučili od Polynésanů?

Kanadský archeolog David Burley má jasno. „Důkazy polynéského kontaktu s Novým světem před Columbem jsou nezpochybnitelné,“ tvrdí. „Máme (v Polynésii, pozn. red.) sladké brambory a další věci původem z Nového světa, které zde byly pevně zdokumentované už v předkolumbovské éře.“

Foto v úvodu: Repliky Kolumbových lodí, foto Andrews, E. Benjamin / Creative Commons / Volné dílo, fota v textu Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Ukázkový proces s rebelem: Na hranici skončí spisy i jejich autor
epochaplus.cz

Ukázkový proces s rebelem: Na...

Německý novokřtěnec Balthasar Hubmaier (asi...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Sázka na kamenné hroty: Překonaly evropské geny zamrzlý oceán?
epochaplus.cz

Sázka na kamenné hroty:...

Dřívější výzkumy dokázaly, že DNA...
Rajčatová polévka s mozzarellou
tisicereceptu.cz

Rajčatová polévka s...

Suroviny na 2 porce 8 středních rajčat...
Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Důkazem lásky byla  svatba
skutecnepribehy.cz

Důkazem lásky byla svatba

Dodnes to nemohu pochopit....
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Poletuje mezi dvěma osudovými muži!
nasehvezdy.cz

Poletuje mezi dvěma...

Na toho pravého si musela...
Nejkrásnější skanzeny: Nechte se přenést zpátky v čase
epochanacestach.cz

Nejkrásnější skanzeny: Nechte...

Jsou oblíbeným cílem pro...
Byla záhada zkázy Hindenburgu konečně prolomena?
epochalnisvet.cz

Byla záhada zkázy Hindenburgu...

Slavný Hindenburg byl největším létajícím strojem všech...