Událost, k níž došlo v Novém Mexiku v roce 1947, je stále neobjasněna. Svědkové už ale nic nového nepoví, všichni jsou totiž po smrti. Zůstane pravda skryta v tajných archivech americké armády? Kolem celého případu visí mnohem více spekulací než známých faktů. Některé z nich jsou často přehlíženy…
Rančer William Brazel 3. července ráno najde na svém pozemku asi 127 km od Roswellu trosky neznámého původu, které spustí kolotoč bizarních manévrů a událostí.
Ty si místní záhy spojí s neidentifikovatelným objektem, který byl spatřen předchozího večera. Výskyt UFO v danou dobu není neobvyklý.
Případy se množí už od 24. června, kdy soukromý pilot Kenneth Arnold (1915–1984) u hory Mount Rainier za letu spatří devět neznámých objektů. Mají průměr asi 19 metrů a pohybují se rychleji než jakékoliv letadlo.
Když je jeho pozorování otištěno v novinách, spustí se lavina dalších podobných zpráv. Všechny ale později zastíní nález trosek a vlna pozorování ustupuje do pozadí. S havárií však může být pevně spjata!
Poslední svědek
Americký lékař a spisovatel Jesse Marcel Jr. (1936–2013), kterému je v té době jen 12 let, je synem důstojníka tajné služby. Jeho otec na Brazelově farmě vede záchranné práce, díky čemuž se Marcel dostane i do uzavřené oblasti.
Později se stává lékařem u letectva a přichází do styku s mnoha troskami různých havarovaných letounů. „To, co jsem viděl v roce 1947, se nepodobalo v žádném případě běžnému ztroskotání letadla, které jsem kdy viděl.
Tento objekt nebyl v žádném případě konvenční a podobal se více tomu, co bylo známo jako létající talíře,“ tvrdí Marcel. Nakonec se stává posledním živým svědkem, který viděl a držel trosky havarovaného objektu. A do smrti na svém prohlášení trvá! Lze věřit vzpomínkám malého chlapce?
Nikdo nesmí promluvit
Svědků události, kteří přišli do styku s troskami, jsou až stovky. Mnoho z nich však o svých zážitcích nepromluví. Někteří jsou vázáni slibem mlčenlivosti. A u dalších je mlčenlivost vynucena.
Výhrůžkám se prý nevyhnula dokonce ani dvanáctiletá dcera hasiče, který byl na místě před příjezdem armády a který se rodině svěřil, že viděl dva mrtvé a jednoho živého člena posádky UFO! Dívce pak také ukázal část trosek, které z místa tajně přinesl.
Záhy do jejich domu přichází neznámý muž a na dívku hrubě křičí: „Nic jsi neviděla, rozumíš?“ Poté má dívce vyhrožovat, že pokud se o troskách někdy zmíní, přijde o život ona i celá její rodina.
Není to až příliš hysterická reakce kvůli havarovanému meteorologickému balonu, kterým armáda incident vysvětluje?
Pravda o slavném filmu
Havárie je fascinující zejména tím, že z vraku byla údajně vyproštěna nejméně dvě těla mimozemské posádky. Podle armády jde jen o testovací panáky. V roce 1995 se ale objevil krátký film, jenž údajně zachycuje autentickou pitvu mimozemšťana.
V roce 2006 se pod tíhou důkazů britský producent Ray Santilli (*1958) přiznal: „Film jsme zfalšovali.“ Jenže údajně jen jeho část. Pravý film v roce 1992 dostal od muže, jehož si armáda k natáčení pitvy najala.
Zůstaly u něj totiž nepoužité záběry, které si armáda nevyzvedla. Ty Santilli použil k vytvoření kompletní scény. Sám si údajně ověřil identitu muže.
Podle expertů jeho film pochází buď z roku 1927, 1967, nebo skutečně 1947! Znamená to, že jsou jeho části pravé?
Základ tajných projektů
Jen několik týdnů po havárii vzniká první tajný výbor, který se má UFO věnovat – Majestic 12. Zakládá jej americký prezident Harry S. Truman (1884–1972) a pověřuje výbor prošetřením roswellské události.
Jeho členy jsou špičkoví vědci a představitelé armády. Úkolem Majestic 12 však podle některých není ani tak výzkum UFO, jako spíš zastírání, bagatelizace a vyvracení všeobecné víry v existenci mimozemských objektů.
Majestic 12 poté následuje řada podobně zaměřených projektů. Nejsou tyto skutečnosti spíše potvrzením, že si v Roswellu vojenské a politické špičky uvědomily, že je nutné začít veřejnost „chránit“ před poznáním, že nejsme sami ve vesmíru a ani na naší planetě?