Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

8 nejslavnějších teorií o potopení Titaniku!

Měl být zázrakem v lodní dopravě. Jedním z novodobých divů světa. Nepotopitelným korábem, vlajkovou lodí moderního lidstva. Jenže vysněný Titanic se pouhé čtyři dny po zahájení své panenské plavby potopil.

Datum 14. dubna 1912 zůstane navždy zapsán do černé kroniky lidstva. Toho dne se potopil Titanic. Ačkoli už od této chvíle dávno uplynulo sto let, znovu a znovu se objevují teorie, proč se tak muselo stát.

Vybrali jsme pro vás deset z nich.

1. UTAJENÝ POŽÁR V PODPALUBÍ

Spisovatel Senan Molony obětoval zkáze lodi polovinu svého života. Při zkoumání starých fotografií například objevil na vnějším plášti lodi devítimetrové šmouhy. „To dokazuje jediné – že v podpalubí vypukl požár,“ je si jist titanikolog Molony.

V televizním dokumentu Titanic: nový důkaz obviňuje vedení společnosti White Star Line, že o ohni dobře vědělo. A snažilo se vše ututlat.

Podle některých vypukl v podpalubí oheň.
MŮŽE ZA NEŠTĚSTÍ VÝBUCH V KOTELNĚ?

Podle Molonyho vypukl oheň v podpalubí už v době, kdy probíhaly rychlostní zkoušky lodi. Tedy deset dnů předtím, než loď vyplula na svou první cestu s lidmi na oceán. Vedení společnosti došlo k názoru, že se požár podaří uhasit a není potřeba děsit veřejnost.

Jenže požár mohl být důvodem katastrofy. Podle odborníků totiž tak silný oheň může snížit odolnost ocelového pláště lodi až o 75 %. A soudě podle fotografií, loď se „napíchla“ na ledovec v místě, kde jsou na fotkách vidět obří šmouhy.

Molony navíc tvrdí, že požár se do chvíle katastrofy nepodařilo zcela uhasit. A že skutečným spouštěčem neštěstí mohl být výbuch v kotelně lodi.

2. VÝMĚNA LODÍ

Na začátku všeho byla nehoda. 11. září 1911 se Olympic osudově potkal s britským vojenským chráněným křižníkem HMS Hawke. Civilní loď dopadla hůře. S více než dvanáctimetrovou dírou v trupu musela být dotažena na opravu do loděnic v Belfastu.

Právě dokončovaný krasavec Titanik tam Olympicu údajně musel udělat místo. Daleko horší byl ale pro majitele obou lodí, společnost White Star Line, fakt, že jí pojišťovna odmítla vyplatit odškodné s odůvodněním, že nehodu zavinila zastaralá navigace.

Došlo snad k záměně lodí?
KDO SE POTOPIL V NEDOSAŽITELNÉ HLOUBCE?

A tak se rejdaři rozhodli zaplácnout hrozící fatální díru v rozpočtu jinak. Z Olympicu se v docích zázračně stal Titanic. A daleko ve vlnách oceánu, v místě, kde byla taková hloubka, že bylo nemyslitelné, aby se k vraku někdo potopil, případně trosky vyzvedl, skončila pouť Olympicu.

Údajně to potvrzují i výpovědi přeživších, kteří prý popisují detaily interiérů „staršího“ dvojčete.

3. SVĚTLO SPADLO Z NEBE

Padá hvězda, něco si přejte. Lidi sedící v záchranných člunech z Titanicu měli jen jediné přání. Věřili, že se záhadným svítícím objektem, který se nečekaně vynořil za zádí potápějící se lodi, přichází záchrana.

Jedna z očitých svědkyň později vypověděla, že si mysleli, že je to loď Carpathia, která jim připlula na pomoc. „Křičeli jsme radostí a volali na námořníky, ať veslují rychleji. Ať jsme co nejdříve zachráněni,“ vzpomínala ta žena. Jenže pak světlo zase zmizelo. Žádná loď tam nebyla.

Lidé ze člunů viděli jasné světlo.
POTOPILI LOĎ KE DNU POSLOVÉ Z VESMÍRU?

V londýnském archivu, v němž se shromažďují veškeré informace, které mohou s tragédií Titanicu souviset, najdeme i nenápadné svědectví manželů Stanfordových z irského Belfastu. Líčí v něm, jak 14. 4. 1912 těsně před půlnocí viděli pomalu sestupovat do vod Atlantiku velikou svítící kouli.

Někde tam, kde se v tu chvíli nacházel Titanic. Byl to jen mimořádný astronomický úkaz? Nebo se snad nadpozemsky krásná loď srazila s posly vesmíru?

4. POMSTA EGYPTSKÉ KNĚŽKY

Nejenom staří Egypťané tvrdí, že mumie bychom měli nechat spát. Pokud je totiž vyhrabeme na světlo boží, pomstí se nám. Každá z nich s sebou totiž nese smrtící kletbu. Výjimkou nebyla ani ta, kterou s sebou měl mít na palubě lodi významný investigativní novinář William Thomas Stead: mumii kněžky boha Amona Ra, o níž se tvrdilo, že svým lidským majitelům nosí jen neštěstí, prý před vstupem na loď ukázal několika svědkům.

Poslala snad i svého posledního pána do říše pekel? Odpůrci této teorie tvrdí, že jde o báchorku a že mumie není v oficiálním seznamu vzácných věcí, který byl vytvořen před vyplutím Titaniku.

Nikdy se ale nepotvrdilo, že by byla na palubě mumie.

6. NA OBZORU JE LOĎ!

Hned několik přeživších vypovědělo, že ve chvíli, kdy se Titanic potápěl ke dnu, uviděli v dálce světla lodi. Jenže nadšení, které v nich jejich zjištění vyvolalo, vystřídalo ihned kruté zklamání. Námořníci z oné lodi zřejmě netoužili po tom, aby se stali strážnými anděli.

Po chvíli světla zmizela a záhadná loď s nimi.

Na záchranu reagovala jen loď Carpathia.
VAROVALI JE PŘED LEDOVCEM. MARNĚ!

Obětní beránek se brzy našel. Byl jím kapitán parníku Californian, který se v té době pohyboval v blízkosti mohutného Titanicu. Olej do ohně navíc sám kapitán Stanley Lord přilil v okamžiku, kdy připustil, že ve 23:10 hodin, tedy pár minut před katastrofou, sám spatřil světla lodi a varoval ji před blížícím se ledovcem.

Jenže loď na varování nereagovala a plula dál. Proto její kurz už dále nesledoval. Jenže současně s tím tvrdil, že tou lodí určitě nebyl Titanic. K tomu přece dorazil až po Carpathii, která záchranné akce zahájila.

Ale to už vyšetřovatelé tragédie nechtěli slyšet. Přestože několik lidí kapitána svou výpovědí podpořilo, navždy na něm zůstane cejch. Znamení určené tomu, kdo ve chvíli nejhorší nepomohl trosečníkům z Titanicu.

Kdo byla ona záhadná loď, se nikdy zjistit nepodařilo. Kdo se zblízka připlul podívat na zkázu pyšného Titanicu?

7. PRVNÍ DŮSTOJNÍK SE SPLETL. NAMÍŘIL LOĎ ROVNOU NA LEDOVEC!

Není to tak dlouho, co s překvapivým svědectvím vystoupila Louise Patten, vnučka druhého důstojníka Titanicu Charlese Lightollera, který jako jediný z vysokých důstojníků strašnou katastrofu přežil. Skutečným důvodem srážky prý byla závažná chyba v komunikaci na kapitánském můstku.

V době, kdy na moře vyplul Titanic, docházelo bohužel k velkým změnám v oficiálních povelech v námořní dopravě. A jak už to tak bývá, některé z nich byly pravým opakem těch původních. A tak se stalo, že první důstojník William McMaster Murdoch, který jako první ledovec uviděl, vydal pokyn „hard a starboard“ (ostře na pravobok). A kormidelník Robert Hitchens strhl kormidlo tak, jak to chtěly „staré“ rozkazy: doleva, přímo na ledovec.

Důstojník to namířil přímo na ledovec.
8. MŮŽE ZA KATASTROFU MĚSÍC?

Takhle to dopadne, když vedení firmy ignoruje astrology a astronomy. Jinak by jistě vědělo, že posílá na moře svou vlajkovou loď zrovna ve chvíli, kdy ve vesmíru dochází k unikátní situaci. Země se dostala na své dráze nejblíže ke Slunci, a zároveň se Měsíc přiblížil k Zemi nejvíce za posledních 1400 let.

A navíc byl úplněk. Na moři se začaly dít věci. Odliv a příliv se neprojevily pouze u mořského pobřeží, ale také vzedmutím vln na širém oceánu. To mělo za následek odlomení ohromného ledovce u západního pobřeží Grónska.

Příliv tisíciletí se postaral o to, že se obrovský kus ledu téměř zázračnou rychlostí dostal do blízkosti lodních tras mezi Evropou a Amerikou. A uprostřed noci zkřížil cestu Titanicu.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky konspirace Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...