V japonské prefektuře Jamagata na ostrově Honšú se nachází malá izolovaná vodní plocha Otori-ike. Její izolovanost zvyšuje i fakt, že se nachází v nadmořské výšce tisíc metrů. V nejhlubším místě jezera byste naměřili hloubku přes šedesát metrů.
Co byste v temné jezerní vodě mohli objevit? Možná byste pohlédli do očí něčemu hodně děsivému!
Podle legendy je jezero domovem obří ryby Takirato. Její délka je prý až tři metry. Občas byla ryba Takirato obviňována ze záhadného zmizení rybářů, jindy jí lidé kladli za vinu náhlé změny počasí.
Místní rovněž věří, že Takirato je schopná stáhnout pod vodu nejen velkého jelena, ale i člověka, byť by se pohyboval pouze na mělčině.
Monstrum snědli rybáři
Záhadnou rybu Takirato se podařilo ulovit v roce 1917. Alespoň tak to tvrdí místní prameny. Bohužel, úspěšní rybáři úlovek zkonzumovali, takže se nepodařilo vědcům získat organický materiál ke zkoumání.
Zůstala jen informace, že jezerní monstrum rybářům chutnalo. V průběhu dvacátého století se podařilo ulovit mysteriózní rybu ještě dvakrát.
Bohužel, ani v tomto případě nebyl poblíž někdo s mikroskopem, nebo alespoň s fotoaparátem. Takirato je tak známá pouze z popisů místních rybářů, kteří vždy vyzdvihují její velikost a sílu.
Velikost ryb „nesedí“
V roce 1985 se k jezeru vydala i vědecká expedice. Průzkum pomocí sonarů ukázal v hloubce 30 až 40 metrů záhadné živé útvary. Zajímavé je, že vědci chytili do sítí i několik pstruhů, kteří ovšem měli abnormální velikost.
To vede k domněnce, že i děsivá ryba Takirato může být také zástupcem běžného rybího druhu, který ovšem – z neznámých důvodů – dorostl ve vodách Otori-ike do obřích rozměrů.
Nebo se jedná o nějaký dávný rybí druh, jehož populace se zde udržela díky izolovanosti jezera od okolí. Kdoví…