Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků?
Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše.
Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává ve dvou skleněných ampulích, které se každý rok během třídenních církevních slavností při mších vystavují veřejnosti. K přeměně skupenství dochází ve chvíli, kdy papež jednu z ampulí políbí.
„Krev z poloviny zkapalněla, což dokazuje, že svatý Januárius miluje našeho papeže a Neapol,“ říká k tomu neapolský arcibiskup Crescenzia Sepe (*1943), jenž byl celé události osobně z blízka přítomen.
Skeptici ale tvrdí, že celá proměna ve skutečnosti probíhá jen díky reakci chemických látek v ampulích.
Vědci mají několik teorií, čím že to může být způsobeno, ale k jejich ověření se jen tak nedostanou, církev totiž odmítá nechat tak vzácné relikvie otevřít, z obavy před jejich poškozením. Potvrdila by analýza zázrak, nebo by jej vyvrátila? Naposledy prý to samé dokázal papež Pius IX. (1792–1878) v roce 1848!
Léčitelské schopnosti
Podle dalších zpráv má papež František zřejmě i mimořádné léčitelské schopnosti. V listopadu 2015 přilétá do New Yorku a přímo na letišti JFK žehná jedné z dívek, která zde na něj čeká, tehdy dvanáctileté Julii Bruzzese.
Holčička je po náhlém ochrnutí upoutaná na invalidním vozíku. Lékaři si myslí, že trpí lymskou boreliózou, zákeřnou infekční nemocí přenášenou nejčastěji klíšťaty, ale krevní testy tento předpoklad nepotvrzují. Proto netuší, jak Julii pomoci.
Její matka Josephine vzpomíná, jak setkání proběhlo: „Políbila jsem mu ruku a poděkovala mu. On se mi podíval přímo do očí, usmál se a řekl:
‚Bude v pořádku‘.“ O pět dní později doktoři provedli na Julii další krevní testy a k jejich šoku tentokrát lymskou boreliózu skutečně potvrdili! Díky tomu vědí, jak ji léčit a objevuje se nová naděje na to, že bude znovu chodit.
Naplnilo se tím přání a modlitby Bruzzesových, do budoucna obě hledí s optimismem. „Byl to ten nejvzácnější okamžik mého života. Vím, že díky papeži Františkovi budu jednou znovu chodit,“ říká Julie.
Ale nejde o jediný medicínský zázrak, v němž hraje svatý otec roli. Téhož roku ve Filadelfii políbí na čelo roční Giannu Masciantonio, jíž později jako zázrakem zmizí nádor na mozku.
V říjnu 2015 přímo ve Vatikánu položí ruku na hruď tříměsíční holčičce, které se poté zacelí dvě díry, co měla v srdci. Lynn Cassidy, matka dívenky, k tomu říká:
„Bůh jedná skrze papežova požehnání, jsme mu moc vděční.“ Vejde papež František do historie jako „Papež léčitel“? Nebo se dá vše lékařsky vysvětlit?