Legendu o příšeře z jezera Loch Ness zná asi úplně každý. Mýtického tvora žijícího údajně v jeho hlubinách se v průběhu let snažilo vypátrat tisíce nadšenců, ale nikdo neuspěl. Skotská jezera však příšerami přímo přetékají.
Například v jezeře Loch Morar má žít příšera podobná svému slavnějšímu příbuznému.
Má také Loch Morar svou příšeru? A mělo by se jí tedy říkat morarka či nějak podobně?
Dramatická setkání s neznámým tvorem
Loch Morar leží na západě Skotska asi 130 kilometrů od Loch Ness a na velkou jeho část se nedá dostat jinak než člunem. Je to také nejhlubší jezero v Británii, čili přímo ideální úkryt pro prehistorickou příšeru. Loch Morar má však na rozdíl od Loch Ness velmi čistou vodu.
O pozorování mýtického tvora v jeho vodách existuje od konce 19. století přes třicet svědectví. V roce 1946 ho skupina dětí spatřila prý dokonce na břehu jezera.
V roce 1969 ho zase prý důkladně spatří rybář, který ho popíše jako hadovitého, asi šest metrů dlouhého tvora. Jen asi o měsíc později se s tvorem setkají dva rybáři na jezeře, když málem převrhne jejich člun. Jeden z rybářů po něm vystřelí, ale neví, jestli se trefil.
Víc než jedna příšera
Jak už bylo psáno výše, skotská jezera jsou příšerami přímo zaplavená. Svou příšeru, podobnou lochnesce i zmíněnému tvorovi z Loch Morar, má i několik dalších jezer, mezi nimi Loch Lomond nebo Loch Arkaig.
Jde o skutečné potomky prehistorických tvorů, jak by naznačoval jejich popisovaný vzhled? Nebo je to, jak se domnívají skeptici, jen série nafouknutých pozorování tlejících kmenů nebo něčeho podobného.
Co ukrývají skotská jezera doopravdy? Dozvíme se to někdy?