V píscích pouště Gobi se má svým charakteristickým mrskavým pohybem plazit magická bytost. Mytický písečný červ Olgoj Chorchoj! Viděl ho však někdy někdo?
Co o tomto písečném červovi víme? Nejčastěji je prý k vidění v červnu a červenci v jižní části asijské poušti Gobi, a to až do 50. let minulého století. Od té doby počty jeho pozorování klesají. Připomíná tlustou žížalu o délce 0,5 až 1,5 metru. Svůj jed prý dokáže plivat až do vzdálenosti šesti metrů!
Podle některých badatelů není Olgoj Chorchoj jedovatý, ale dokáže tělně generovat elektrický výboj a poté ho směřovat na potenciálního útočníka.
Takový názor zastával i kryptozoolog a spisovatel Ivan Mackerle (1942–2013). V roce 1990 se vydá do pouště Gobi. Inspiraci pro „lov“ červa bere ze slavného science-fiction Duna amerického spisovatele Franka Herberta (1920–1986).
Píseční červi z Duny si z Olgojem v lecčem nezadají. Jen jsou podstatně větší. A reagují na otřesy. Z toho bude vycházet i Mackerle a za pomoci podzemních náloží vyvolá sérii otřesů. Marně.
NEBYL BY TO PRVNÍ NALEZENÝ KRYPTID…
Olgoj Chorchoj tak stále zůstává na nedlouhém seznamu kryptozoologie, tedy oboru zkoumajícího živočichy, jejichž existenci potvrzují jen pozorování, legendy a historické záznamy. Takovým tvorům se říká kryptidé.
Přestože je pravděpodobné, že písečný červ bude ve skutečnosti jen legendou nebo jiným druhem, nelze zprávy o něm úplně zamést pod koberec.
Vždyť kryptozoologové slavili triumf například objevením nejbližšího příbuzného žiraf, okapi (Okapia johnstoni) žijící u řeky Kongo. Tento tvor přitom patřil z pohledu klasické zoologie také jen do domorodých mýtů.